Europejski rynek smartfonów odnotował najgorszą sprzedaż (Q1) od prawie dekady. 49 milionów sprzedanych smartfonów, uplasował kwartał 2022 roku jako najgorszy od 9 lat. Sprzedaż w Europie ma się coraz gorzej i może wcale nie być lepiej.
- W pierwszym kwartale 2022 roku w Europie zostało sprzedanych 49 milionów smartfonów.
- Liderem sprzedaży nadal pozostaje Samsung.
- Realme oraz Apple odnotowali wzrost sprzedaży względem ubiegłego roku (Q1).
- Największy spadek sprzedaży w porównaniu z rokiem poprzednim (Q1) zanotował Xiaomi.
Sprzedaż w Europie najgorsza od dekady
Samsung pozostaje dalej liderem sprzedaży smartfonów w Europie. Zanotował jednak 16% spadek dostaw w porównaniu z rokiem ubiegłym (Q1). Apple również odnotował spadek dostaw o 6%, natomiast wzrosła sprzedaż o 1 pkt procentowy.
Pierwszy kwartał 2022 A.D owocował w premierę flagowców — Samsung z serią Galaxy S22. Nie przełożyło się to jednak na lepszą sprzedaż. Debiut iPhone SE (3. generacji), także nie przeciwstawił się załamaniu rynku. Największy spadek dostaw – 36% odnotował jednak Xiaomi.
Realme jako jeden z pięciu największych dostawców smartfonów odnotował roczny wzrost dostaw w I kwartale 2022 r. Skutkowało to podwojeniem swoich udziałów w Europie.
Zjawisko pogarszającej się sprzedaży na przestrzeni ostatnich lat spowodowane jest kilkoma czynnikami. Sytuacja geopolityczna obecnie jest niestabilna. Trwający konflikt zbrojny rozgrywający się na Ukrainie również nie wpływa korzystnie. Nie zapominajmy o pandemii, która sparaliżowała cały świat na długie miesiące. To tylko kilka z sił sprawczych dotykających Europe.
Pamiętajmy, że na Rosję zostały nałożone sankcje z całego świata. Samsung i Apple także wycofał się z tego rejonu. Wojna Rosji z Ukrainą nie tylko odcina tamtejszy rynek, ale powoduje straty związane z brakiem surowców. Federacja Rosyjska to przecież ogromny kraj leżący częściowo w Europie, ale głównie w Azji (Rosja jest większa 53-krotnie od Polski).
Przewidywania na kolejne miesiące nie napawają optymizmem. Problemy z dostawami, wzrost kosztów życia oraz szalejąca inflacja z pewnością nie napędzają europejskich gospodarek. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i przeczekać złe czasy.
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.