Fot. iStock
Lato to okres wysokich temperatur, które sprzyjają nagrzewaniu się smartfona. Z tego artykułu przypomnisz sobie jak uniknąć usterek związanych z upałem.
Wiele nieszczęśliwych wypadków ze smartfonem w roli głównej zdarza się właśnie latem. Kiedy żywioły są skrajnie aktywne, nasze przenośne centra dowodzenia mogą ulec uszczerbkom takim jak zalania czy przegrzania, a w skrajnych przypadkach spowodować pożar.
Poniższy tekst nie ma na celu nikogo uczyć, a jego treść może wydawać się oczywista. Jest jednak dobrym przypomnieniem co robić, lub czego nie robić, aby uniknąć nieprzyjemności.
Chwila nieuwagi na plaży, odstawienie smartfona w mocno nasłonecznione miejsce, może mieć negatywny wpływ na kondycję baterii, a nawet trwale uszkodzić podzespoły urządzenia.
Pamiętaj, żeby zawsze przechowywać telefon w cieniu, najlepiej nie przykrywając telefonu innymi materiałami np. odzieżą.
Często zapominamy o wyłączaniu aplikacji, tylko je minimalizując. Systematyczne zamykanie aplikacji pozwoli zmniejszyć obciążenie pamięci i procesora, powodując mniejsze nagrzewanie i zachowując zdrowie smartfona na odpowiednim poziomie.
Nieużywane aplikacje należy zamykać, a nie minimalizować, w końcu większość nowoczesnych urządzeń jest w stanie odpalić apki w błyskawicznym tempie.
fot. Pexels
Ładowanie smartfona pod poduszką, na materiałowych powierzchniach może okazać się bardzo niebezpieczne.
Podczas ładowania, każdy smartfon nagrzewa się dużo bardziej niż w trybie gotowości. Kumulacja podwyższonej temperatury urządzenia oraz upalnej temperatury powietrza może powodować przegrzanie i ewentualny zapłon urządzenia.
Warto „dmuchać na zimne” i oszczędzić sobie ryzyka związanego z czarnym scenariuszem pożaru domu czy mieszkania.
Osobom o wyjątkowej wyobraźni stanowczo odradzam pomysł konwencjonalnego chłodzenia smartfona. Nigdy nie należy wkładać telefonu do zamrażarki, lodówki czy kubła z lodem.
Różnica temperatur może nieodwracalnie uszkodzić podzespoły, uniemożliwiając dalsze korzystanie z urządzenia.
Pomimo obecności standardu IP68 i jego odpowiedników, prawie żaden telefon nie jest całkowicie odporny na zalania.
Producenci stosujący normę IP68, czyli najwyższy standard wodoszczelności dla urządzeń mobilnych, chwalą się wytrzymałością na poziomie zanurzenia do 1,5 m na 30 min w słodkiej wodzie.
Fot. Samsung
Trzeba zatem uważać, aby nasz telefon nie zanurkował głębiej, zwłaszcza w wodzie słonej.
Jeśli planujesz zmianę smartfona, albo twój telefon padł ofiarą upału, zachęcam do zapoznania się z polecanymi przez nas smartfonami.
W powyższym zestawieniu większość telefon wyposażona jest w standardy wodoodporności i podzespoły zapewniające wysoki komfort użytkowania.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Oppo Find X8 Mini będzie bardzo smukłym smartfonem, który do tego nie zrezygnuje z wielkiej…
Ulefone Armor 28 Ultra rozbił bank. Smartfon ma 16 GB RAM, MediaTeka Dimensity 9300+, 1…
Choć może się to wydawać niesłychane, Huawei dominuje na rynku smartfonów. Składane telefony w Chinach…
Samsung Galaxy M35 5G ma nową cenę w Polsce. Teraz najbardziej opłacalnego Samsunga kupisz u…
Świeżutki iPhone 17 Air jednak nie będzie taki, jak się spodziewaliśmy. Jego rozmiary mogą niestety…
Motorola Razr 60 przed premierą zdradza pierwsze detale specyfikacji technicznej. Tańsza składana Motorola przynosi dobre…