Przewodniczący Amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności (FCC) domaga się od Google i Apple usunięcia aplikacji TikTok ze swoich sklepów z aplikacjami.
Czołowa postać FCC — Brendan Carr, który w owej instytucji sprawuję rolę przewodniczącego komisji, wystosował pismo skierowane do CEO Apple — Tima Cooka oraz CEO Alphabet — Sundara Pichai.
List wskazywał niezgodności, które czyniły TikTok niezgodnym z politykami aplikacji dwóch gigantów dostarczających najpopularniejsze systemy operacyjne dla smartfonów na świecie.
Stanowisko Przewodniczącego FCC
Brendan Carr podzielił się z opinią publiczną treścią wystosowanych pism na twitterze.
TikTok nie jest tym, na co powierzchownie wygląda. Nie jest to po prostu aplikacja do udostępniania śmiesznych wideo, czy memów . To jest wilk w owczej skórze. – Powiedział w liście Brendan Carr
TikTok is not just another video app.
That’s the sheep’s clothing.It harvests swaths of sensitive data that new reports show are being accessed in Beijing.
I’ve called on @Apple & @Google to remove TikTok from their app stores for its pattern of surreptitious data practices. pic.twitter.com/Le01fBpNjn
— Brendan Carr (@BrendanCarrFCC) June 28, 2022
W liście napisanym przez Carra, widnieje data 24 czerwca 2022 roku. Z treści pisma można dowiedzieć się, że jeżeli Apple oraz Google nie usuną aplikacji, firmy będą zobowiązane do złożenia stosownych wyjaśnień z datą graniczną 8 lipca.
Stanowisko Rzecznika TikTok
W raporcie BuzzFeed można przeczytać stanowiska rzecznika TikToka, który wypowiada się w ten sposób:
Zdajemy sobie sprawę z tego, że jesteśmy najbardziej obserwowaną firmą pod względem bezpieczeństwa, a naszym celem jest zlikwidowanie jakiejkolwiek wątpliwości o bezpieczeństwo danych użytkowników z USA. Właśnie, dlatego dokładamy wszelkich starań, zatrudniając najlepszych specjalistów, którzy stale pracują nad dostosowywaniem naszych standardów bezpieczeństwa. Nasze systemy bezpieczeństwa poddane zostaną testom ze strony uznanych i niezależnych podmiotów
Tego samego dnia, w którym powstał raport wskazujący, że dane użytkowników ze Stanów Zjednoczonych mogą trafić w ręce Pekinu, TikTok zdecydował przenieść serwery z Pekinu do infrastruktury Oracle Cloud w USA, czyli do serwerów przetwarzania danych w chmurze na terytorium Stanów.
Do niedawna zmartwienia TikToka dotyczyły konkurencji ze strony Facebooka, a teraz problem wydaje się krytyczny.
Kto ma rację w starciu TikTok kontra FCC? Czy obawa ze strony Stanów Zjednoczonych jest uzasadniona, a TikTok to podstępny sposób Chin na gromadzenie danych użytkowników z USA? Bez wątpienia problem jest poważny i pozostaje nam czekać na jego rozwój.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.