Dziś przed nami trudne zadanie – wybór słuchawki dla nastolatka. Postanowiłem przedstawić Wam dziewięć, moim zdaniem dość ciekawych propozycji. Jak wiadomo – każdy ma inne upodobania i potrzeby. Przyjrzymy się więc słuchawkom różnych producentów, z kilkoma popularnymi OS-ami. Do dzieła!
Aktualizacja 29.05.2017
Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:
Samsung Galaxy Mini 2
Na pierwszy ogień idzie następca niezwykle popularnego u nas low-enda. Samsung Galaxy Mini 2 oferuje nam nieco więcej, niż jego poprzednik. Najważniejsze zmiany to dużo lepsza rozdzielczość wyświetlacza (320×480 pikseli) i obszerniejsza pamięć wewnętrzna (3GB).
Urządzenie pracuje pod kontrolą procesora o taktowaniu 800 MHz i oferuje nam 512 MB pamięci RAM. Wspomnianą wcześniej pamięć wewnętrzną możemy rozbudować za pomocą karty microSD. Do robienia zdjęć posłuży nam aparat o rozdzielczości 3 megapikseli rejestrujący wideo jakości VGA. Największy minus tej słuchawki to Android w wersji Gingerbread. Wątpię czy doczeka się ona aktualizacji. Wyróżnia się jednak miłą dla oka stylistyką i jest relatywnie tania, co czyni ją atrakcyjną propozycją.
Nokia Lumia 610
Kolejny niskobudżetowiec. Tym razem pracujący pod kontrolą Windows Phone 7. Nokia Lumia 610 zadebiutowała na rynku stosunkowo niedawno i miała być receptą Finów na podbicie rynku tanich smartfonów. Czy to jednak możliwe?
Smartfon ten posiada ekran o przekątnej 3.7 cala pracujący w rozdzielczości 800×480 pikseli. Jego sercem jest procesor Qualcomm MSM7227A o taktowaniu 800 MHz. Niestety ilość pamięci RAM urządzenia – 256 MB – to trochę za mało jak na Windows Phone 7. Przez tą niedogodność będziemy mieli problem z uruchomieniem wielu aplikacji. Pamięć dedykowana plikom użytkownika to 8GB. Niestety znów mało (gdy ktoś posiada rozbudowaną muzykotekę, to już „kicha”). Pamięci tej nie rozbudujemy kartami. Plusem Lumii 610 jest aparat fotograficzny o rozdzielczości 5 megapikseli z diodą doświetlającą. Jakiś czas temu Krzysiek recenzował dla Was ten sprzęt – tam więc odsyłam Was po szczegółowe informacje na jego temat.
Nokia Asha 303
Kolejna propozycja z Finlandii. Tym razem dla osób, które nie potrzebują do szczęścia rozbudowanego systemu operacyjnego. Co jak co, ale Nokia zna się na produkcji „najzwyklejszych” telefonów.
Asha 303 to touch’n’type z klawiaturą QWERTY. Charakteryzuje się świetnym wyglądem i wygodą obsługi. Ekran zastosowany w urządzeniu ma przekątną 2.6-cala i jest to uwaga – ekran pojemnościowy. To duży plus, ponieważ Finowie bardzo długo wciskali nam „oporówki”. Procesor zastosowany w telefonie (o taktowaniu 1 GHz) zapewnia mu płynne działanie. Co jeszcze znajdziemy na jego pokładzie? Aparat o rozdzielczości 3.2-megapiksela, WiFi, Bluetooth oraz łączność 3G. Podsumowując – Asha 303 – zupełnie zwyczajna, a cieszy.
Samsung Galaxy Ace 2
Czas na coś z nieco wyższej półki. Galaxy Ace 2 to także następca bardzo popularnego u nas modelu Koreańczyków. Czy można powiedzieć, że godny?
Urządzenie wyposażone jest w ekran o przekątnej 3.8-cala, pracujący w rozdzielczości 800×480 pikseli. Napędza go dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 800 MHz. Płynne działanie aplikacji zapewnia zaimplementowane w słuchawce 758 MB pamięci RAM. Użytkownik może skorzystać w jego przypadku z 4 GB wbudowanej pamięci, rozszerzalnej kartami microSD. Zdjęcia możemy robić aparatem o rozdzielczości 5 megapikseli wyposażonym w autofocus i diodę doświetlająca. Nakręcimy nim też wideo w jakości HD.
HTC Mozart
Drugie w zestawieniu urządzenie z Windows Phone 7 na pokładzie. Tym razem o dużo lepszej specyfikacji. Przyjrzyjmy się mu bliżej.
HTC Mozart posiada procesor Qualcomm QSD8250 o taktowaniu 1 GHz. Wspiera go GPU Ardeno 200. Zaimplementowano w nim dwukrotnie wyższą ilość pamięci RAM, niż w prezentowanej Lumii 610. Na nim odpalimy już dużo więcej aplikacji. Ekran w nim zastosowany ma przekątną 3.7-cala i pracuje w rozdzielczości 800×480 pikseli. Aparat? Super sprawa! Dostajemy 8 megapikseli z lampą ksenonową i autofocusem. Wideo nagrywamy oczywiście w jakości HD.
Nokia 700
Czas na jedynego „symbianowca” w zestawieniu. Nokia 700 to nieco mocniejszy brat popularnej „pięćsetki”. Czy jego zakup jest opłacalny?
Słuchawka pracuje pod kontrolą Symbiana Belle i jest nadal aktualizowana. Na jej pokładzie znajdziemy procesor o taktowaniu 1 GHz. Ekran ma w jej przypadku przekątną 3.2-cala. Jest to AMOLED chroniony przez Gorilla Glass. Nokia 700 oferuje nam ponadto Bluetooth, Wi-Fi, GPS oraz NFC. Jej wbudowana pamięć ma pojemność 2 GB i możemy sobie ją rozszerzyć kartą pamięci microSD. Aparat fotograficzny zaimplementowany w niej ma rozdzielczość 5 megapikseli i oczywiście – lampę błyskową.
Samsung Wave III
Czas na smartfona, który niestety powoli umiera. Koreańczycy porzucili system Bada na rzecz rozwijanego ciągle projektu Tizen. Czy linia Wave będzie kontynuowana po jego premierze? Nie wiadomo. Przyjrzyjmy się jednak najpotężniejszemu urządzeniu z tej linii.
Samsung Wave III był przez nas testowany. Pracuje on pod kontrolą systemu Bada 2.0. Posiada ekran o przekątnej 4 cale (SuperAMOLED) pracujący w rozdzielczości 800×480. Szybki procesor o taktowaniu 1.4 GHz w nim zastosowany doskonale współpracuje z 512 MB pamięci RAM. Użytkownik może rozszerzyć sobie wbudowaną, 3-gigabajtową pamięć kartami microSD. Urządzenie to posiada aparat fotograficzny o rozdzielczości 5 megapikseli z flashem. Czy jego zakup jest jeszcze opłacalny? Trudno powiedzieć. Na pewno jest to solidny, dobrze wyposażony sprzęt. Jeśli wiec potrzebujecie słuchawki, która nie będzie rozbudowana jak urządzenia z Androidem, ale będzie oferowała Wam więcej, niż zwykłe telefony, to możecie skusić się na jego zakup.
HTC Radar
HTC Radar to kolejne urządzenie Tajwańczyków oparte na mobilnym systemie Microsoftu. Przyjrzyjmy się mu bliżej.
Urządzenie posiada doskonały wyświetlacz o przekątnej 3.8-cala, wykonany w technologii Super LCD. Sprawną pracę zapewniają mu procesor o taktowaniu 1 GHz oraz 512 MB pamięci RAM. Swoje pliki i aplikacje będziecie mogli przechowywać w pamięci wewnętrznej o pojemności 8 GB. Do robienia zdjęć posłuży aparat o rozdzielczości 5 megapikseli, którym nakręcimy wideo HD. Ciekawostką w przypadku tego modelu jest dość dobra kamerka do wideorozmów, pracująca w rozdzielczości 1.3-megapiksela. Nawiązując do dwóch poprzednich smartfonów z WP na pokładzie można zadać sobie pytanie, czy w przededniu premiery „ósemki” warto je kupić? Ja osobiście uważam, że tak. Nadchodzi aktualizacja do 7.8, która doda trochę nowych funkcjonalności. Słuchawki z najnowszą odsłoną Windowsa zapewne będą początkowo bardzo drogie i trochę czasu upłynie zanim staną się popularne i potanieją.
Samsung Galaxy Nexus
Zdecydowanie najdroższa, ale i najlepsza propozycja w zestawieniu, a także mój osobisty faworyt. Posiada potężną specyfikację, najnowszego Androida 4.1 a także moim zdaniem – jest dużo lepiej wykonana, niż tandeciarski Galaxy S III. Co kryje wewnątrz?
Nexus jest klasą sam w sobie. Można powiedzieć, że jest swoistym „Lexusem wśród smartfonów” – przez wielu niedocenianym, lecz doskonałym. Steruje nim dwurdzeniowy procesor TI OMAP4460 o taktowaniu 1.2 GHz wspierany przez GPU PowerVR SGX540. Ekran w jego przypadku to 4.65-calowy SuperAMOLED pracujący w rozdzielczości 1280×720 pikseli. Płynność pracy zapewnia tej słuchawce 1 GB pamięci RAM. Swoje pliki możemy przechowywać w pojemnej, 16-gigabajtowej pamięci wewnętrznej. Zdjęcia? Standardowy aparat o rozdzielczości 5 megapikseli (autofocus, dioda i wideo HD). Ale po co lepszy w smartfonie? Kto potrzebuje super aparatu kupuje cyfrówkę, albo sięga po Nokię 808 PureView. SGN obsługuje ponadto łączność NFC.
Podsumowując
Mam nadzieję, że zestawienie to pomoże wybrać Wam coś dla siebie. Starałem się w nim przybliżyć Wam kilka urządzeń z różnych półek cenowych i jakościowych. Wiadomo – każdy ma inne potrzeby i oczekiwania względem wymarzonej słuchawki. Jak zauważyliście, nie przytoczyłem żadnej słuchawki Sony. Portfolio tego producenta (obecnie nieco ubogie) ciągle jest w rozbudowie i czekamy na kilka ciekawych propozycji, które na pewno uwzględnimy już po ich premierze, w kolejnych poradnikach. Sony Ericssona natomiast pominąłem, ponieważ smartfony, które ukazały się pod tym logo przechodzą już powoli do historii wypierane przez wspomniane, nadchodzące nowości Japończyków. Pozostaje mi życzyć Wam udanych zakupów i zadowolenia z wymarzonego sprzętu. Oczywiście jeśli macie jakieś pytania odnośnie omawianych urządzeń lub innych, zostawiajcie je nam w komentarzach. Ja, lub moi koledzy z redaKcji postaramy się udzielić Wam na nie wyczerpujących odpowiedzi :).
Aktualizacja
Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:
Jaki smartfon dla dziecka do 600 złotych? |
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.