Wakacje kredytowe na 2022 i 2023 rok zostały uchwalone przez Sejm i czekają na podpis Prezydenta. Kto będzie mógł zawiesić ratę kredytu i na jakich warunkach? Tu znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o wakacjach kredytowych w Polsce.
Spis treści
Sejm przyjął ustawę o wakacjach kredytowych w Polsce po poprawkach Senatu i teraz czeka ona tylko na podpis (lub nie) prezydenta.
Wiemy już, kto będzie mógł się starać o wakacje kredytowe, na jakich zasadach i jak wyglądać ma złożenie wniosku.
Na początku warto podkreślić, że wakacje kredytowe nie anulują nam rat kredytów. Zarówno część kapitałowa, jak i część odsetkowa, zostaną przesunięte na koniec harmonogramu. Okres kredytowania wydłuży się więc o liczbę zawieszonych rat.
Klient banku będzie mógł wnioskować o zawieszenie aż 8 rat, po 4 w 2022 i 2023 roku. Ponieważ jesteśmy już w drugiej połowie 2022 roku, wakacje kredytowe dotyczą dwóch dowolnych miesięcy w trzecim i czwartym kwartale.
W 2023 roku będzie to wyglądało trochę inaczej. Tutaj kredytobiorca będzie mógł zawiesić jedną ratę w każdym z kwartałów.
Według szacunków Ministerstwa Finansów z opcji zawieszenia raty kredytu będzie mogło skorzystać około 2 mln osób w Polsce. Wakacje kredytowe dotyczą tych klientów, którzy zaciągnęli kredyt na cele mieszkaniowe.
Są też inne ograniczenia. Zawieszenie raty dotyczy tylko kredytów złotówkowych. Umowa kredytowa musi zostać zawarta przed 1 lipca 2022 roku lub zakończenie kredytowania musi przypadać pół roku po 1 lipca 2022 roku.
Ustawodawca nie przewidział jednak żadnych progów dochodowych. Nie ma więc znaczenia to, czy rzeczywiście ktoś ma problem ze spłatą kredytu, czy też nie ma takiego problemu.
Wniosek o wakacje kredytowe będzie można składać w sierpniu. Ma to być możliwe zarówno w placówkach banków, jak i drogą elektroniczną. Będzie on musiał zawierać informację o okresie lub okresach zawieszenia spłaty kredytu.
We wniosku znajdzie się też ważne oświadczenie o tym, że chcemy zawiesić ratę na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. To oznacza, że jeśli kredyt zaciągnęliśmy na mieszkanie, które następnie komuś wynajmujemy, to możemy mieć problem.
Spłata raty zostanie zawieszona z dniem doręczenia do banku wniosku kredytobiorcy. Bank będzie miał aż 21 dni na potwierdzenie jego przyjęcia, rzecz jasna od dnia jego doręczenia.
Domyślnie zawieszenie spłaty kredytu ma pomóc przetrwać zadłużonym Polakom w trudnych czasach inflacji. Wiele jednak zależy od postawy samych kredytobiorców.
Jeśli klienci banków wykorzystają zaoszczędzone w ten sposób pieniądze na konsumpcję, czyli je przejedzą, to może być tylko gorzej z inflacją. Specjaliści są zgodni: najlepszą opcją jest użycie pieniędzy z zawieszonej raty do nadpłaty kredytu.
Przyznam otwarcie, że sam żyję z kredytem hipotecznym i mam zamiar wykorzystać wakacje kredytowe do jego nadpłaty.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
"Marsz aktualizacyjny" producenta Nothing trwa w najlepsze. Tym razem smartfon jego submarki doczekał się najnowszego…
Debiut serii Samsung Galaxy S25 jest coraz bliżej. W przyszłym tygodniu poznamy nowe flagowce na…
Kultowy RPG właśnie trafił na Steam z 90% rabatem. Ten pozwoli wam zaoszczędzić przy zakupie…
Microsoft ostrzega przed masowym oszustwem na WhatsApp. Tym razem chodzi o niebezpieczne kody QR. Sprawdź,…
Revolut przedstawia w aplikacji nowość, która zadba o bezpieczeństwo naszych danych i pieniędzy. To rozmowy…
Wciągająca strategia turowa jest obecnie na wyciągnięcie ręki wielu graczy. Objęta została bowiem kapitalną promocją,…