>
Kategorie: Telefony Testy Xiaomi

Nowy król opłacalnych telefonów? Sprawdzam! Test Xiaomi POCO F4

Test Xiaomi POCO F4 powie Ci, czy jest to telefon wart swojej ceny. Przedstawię Ci wszystkie jego mocne i słabe strony. Dzięki temu dowiesz się, czy POCO F4 jest smartfonem dla Ciebie.

Xiaomi POCO F4 to następca jednego z najbardziej opłacalnych telefonów na rynku. Wielu ManiaKów ma więc wobec niego wysokie oczekiwania.

Czy POCO F4 je spełnia? Jakie są jego zalety i wady? Czy warto kupić POCO F4 w jego aktualnej cenie? Odpowiedzi na te i inne Twoje pytania przynosi nasz test Xiaomi POCO F4.

Xiaomi POCO F4

od: 1.092 zł »

Specyfikacja Xiaomi POCO F4

Dane podstawowe
Wymiary 76 x 163 x 7.7 mm
Waga 195 g
Obudowa jednobryłowa (bez opcji demontażu tylnej klapki)
Standard sim nanoSIM + nanoSIM, Dual SIM
Data premiery 2022
Ekran
Typ AMOLED 6.67'', rozdzielczość 2400x1080, 395 ppi, 120 Hz
Kluczowe podzespoły
SoC Qualcomm Snapdragon 870
Procesor 3.2 GHz, 8 rdzeni
GPU Adreno 650
RAM 6 GB
Bateria 4500 mAh
Obsługa kart pamięci NIE
Porty USB (2.0 typu C, obsługuje OTG)
Pamięć użytkowa 128 GB
System operacyjny
Wersja Android, MIUI 13 dla POCO
Łączność
Transmisja danych 5G n1/n3/n5/n7/n8/n20/n28/n38/n40/n41/n77/n78
WIFI 802.11 a/b/g/n/ac/ax, Miracast
GPS (Dual) z A-GPS, GLONASS, Beidou, Galileo
Bluetooth v5.2, LDAC, aptX, aptX HD
NFC Tak
Aparat fotograficzny
Główny 64 MP, wideo 4K (3840x2160), 60 kl/s, lampa błyskowa, 8 MP + 2 MP
Dodatkowy 20 MP, wideo FullHD (1920x1080), 30 kl/s

Jakość wykonania i budowa POCO F4

Patrząc na Xiaomi POCO F4, widzę telefon jakich wiele. Producent skupił się przede wszystkim na tym, by model ten prezentował się nowocześnie i — powiedzmy — schludnie.

Xiaomi POCO F4 / fot. gsmManiaK

Front urządzenia został zdominowany przez ekran, wypełniający ponad 86% frontu, z dość symetrycznymi ramkami (podbródek jest troszkę szerszy). Dzięki temu nie jest aż tak duże, jakby wskazywała przekątna ekranu. Mimo to daleko mu do telefonu kompaktowego: jego wymiary to w końcu 163,2 × 76 × 7,7 mm.

O ile sam nie miałem problemów z obsługą POCO F4, nawet przy pomocy jednej dłoni, to nie każdy ManiaK będzie mógł powiedzieć to samo. Wszystko przez to, że krawędzie i plecki są w zasadzie płaskie, co nie ułatwia chwytu.


Do testów trafiła mi się czarna, nudna wersja kolorystyczna. Nie ma co tu komentować. Zarówno na tyle, jak i na froncie, znajdziemy szkło, w tym drugim przypadku na pewno Gorilla Glass 5. Błyszczące wykończenie sprawia, że telefon łatwo się brudzi. Ramka to solidne tworzywo sztuczne.

  • dolna krawędź: USB typu C, jeden z głośników multimedialnych, sanki na karty SIM,
  • górna krawędź: port podczerwieni i otwory przepuszczające dźwięk z głośnika rozmów,
  • lewy bok: nic,
  • prawy bok: belka regulacji głośności i przycisk zasilania ze zintegrowanym czujnikiem biometrycznym.

Całość obudowy POCO F4 odporna jest na pył i częściowo na wodę, zgodnie z normą IP53. Nie jest to opcja idealna, ale w większości sytuacji wystarczająca.

Ekran POCO F4 jest bez zarzutu

Smartfon z wyższej średniej półki w 2022 roku najczęściej chwali się ekranem AMOLED o odświeżaniu 120 Hz i rozdzielczości Full HD+. Dokładnie taką matrycę znajdziemy w POCO F4. Tutaj ma ona przekątną 6,67″.

Xiaomi POCO F4 / fot. gsmManiaK

Jasność ekranu POCO F4 przebija 500 cd/m2 i to w trybie manualnym, co jest fajnym wynikiem dla osób, które z jakiegoś powodu nie korzystają z czujnika światła. Z nim jest ona jeszcze mocno podbijana, bo niemal dwukrotnie, więc wyświetlacz jest czytelny w każdych warunkach. Nawet w ciemności, przy 2 cd/m2.

Kalibracja kolorów jest mistrzowska. Dokładność przy sRGB jest idealna, zaś przy DCI-P3 niemal idealna. Na taki ekran aż miło się patrzy, zwłaszcza przy podkręconym odświeżaniu. Teoretycznie telefon potrafi przeskakiwać między 30, 60, 90 i 120 Hz, lecz najczęściej spotkamy wartości 60 i 120 Hz.

Xiaomi POCO F4 / fot. gsmManiaK

Producent dorzucił też parę dodatkowych narzędzi. Ulepszenie SI HDR przetwarza filmy za pomocą efektów HDR, by wydobyć więcej szczegółów z jasnych i ciemnych partii. MEMC zaś dodaje dodatkowe klatki do filmów, by te były płynniejsze. To w połączeniu ze 120 Hz daje świetne efekty wizualne. Jest też obsługa HDR10+.

Jak na panel AMOLED przystało, dostajemy do tego także nieskończony kontrast, idealną czerń i dobre kąty widzenia. W moim egzemplarzu nie odkryłem żadnych wad: ani wycieku podświetlenia, ani powidoków, ani dziwnych zielonych plam.

Wydajność POCO F4 to nuda, którą uwielbiam

Jeśli chodzi o podzespoły, to Xiaomi POCO F4 napędzany jest przez znany, lubiany, energooszczędny i wydajny Qualcomm Snapdragon 870. Wiem, nie jest to jednostka pierwszej świeżości, lecz ma ona swoje zalety.

Snapdragon 870 ciągle ma w sobie dużo mocy. Trudno znaleźć średniopółkowy procesor o podobnej wydajności. Na dodatek jest energooszczędny i nie ma problemów z nagminnym nagrzewaniem i przegrzewaniem.


Wyniki w testach benchmarkowych nie są żadnym zaskoczeniem, bo ten same podzespoły miał choćby Xiaomi POCO F3. Osiągi są wysokie, niewiele telefonów oferowanych w cenie POCO F4 jest od niego mocniejsza, zwłaszcza długodystansowo.

Testowany przeze mnie telefon nie ma żadnych problemów z utrzymaniem stałej wydajności na wysokim poziomie. Spadek wydajności CPU i GPU o maksymalnie 20% trudno zauważyć gołym okiem. POCO F4 radzi sobie z codziennymi zadaniami w każdych okolicznościach.

W moje ręce trafił podstawowy wariant z 6 GB RAM LPDDR5 i 128 GB pamięci UFS 3.1, bez możliwości rozbudowy. To solidne minimum w tej klasie cenowej. Dla bardziej wymagających klientów producent przewidział wariant 8/256 GB, który czasami da się kupić w cenie wersji 6/128 GB.

POCO F4 to wydajnościowa nuda, ale w niczym mi to nie przeszkadza. Wolę niższą wydajność, ale stałą, niż wyższą i tymczasową, a do tego okupioną wysokimi temperaturami obudowy.

Aparat. Jest OIS, ale czy POCO F4 robi dobre zdjęcia?

Xiaomi POCO F4 / fot. gsmManiaK

Zaplecze fotograficzne w Xiaomi POCO F4 prezentuje się następująco:

  • jednostka główna 64 MP, Omnivision OV64B40, 1/2.0″, 0.7µm, f/1.8, OIS,
  • obiektyw ultraszerokokątny 8 MP o polu widzenia 119 stopni,
  • sensor makro 2 MP,
  • kamerka selfie 20 MP.

To, co niewątpliwie cieszy, to dodanie optycznej stabilizacji obrazu. To, co smuci, to zastąpienie świetnego telemakro 5 MP zwykłym makro 2 MP. Ta pierwsza rzecz jest oczywiście ważniejsza, ale druga pozostawia lekki niesmak.

>>>Zobacz zdjęcia przykładowe w pełnej rozdzielczości


Czy Xiaomi POCO F4 jest dobrym fotosmartfonem? To zależy, choć generalnie tak. W dobrych warunkach wszystko wydaje się w porządku. Może widać trochę cyfrowych przeostrzeń, lecz zdjęcia są przyjemne w odbiorze, a przy odrobinie talentu da się zrobić przy pomocy tego modelu świetne zdjęcie.

Gdy światła dziennego zaczyna brakować, to POCO F4 radzi sobie całkiem przyzwoicie przy sporej ilości światła sztucznego, choćby z latarni ulicznych. Gdy tego nie ma, zaczyna robić się mocno średnio jak na tę klasę cenową.

W tych najtrudniejszych warunkach zalecam korzystanie z trybu nocnego, który jest w stanie uratować zdjęcie, wyciągając wiele detali z ciemniejszych partii kadru lub niwelując mocne, punktowe prześwietlenia. Fajna sprawa.

Tryb nocny
Automat

Szeroki kąt wypada bardzo przyzwoicie, gdy w kadrze jest sporo światła. Każdy parametr zadowala. Widać jednak różnicę w porównaniu do jednostki głównej, choć pociesza mnie bardzo zbliżone ustawianie parametrów, w tym balansu bieli. Wyraźnie gorzej jest w ciemnościach — bez nocnego trybu nie podchodź.

Jak już wspomniałem, w tym modelu Xiaomi porzuciło telemakro, dając nam zwykły sensor makro i to 2 MP. Szkoda, bo z nim poniższe zdjęcie wyglądałoby znacznie, znacznie lepiej:

Możliwości wideo POCO F4 sięgają nagrywania w 4K przy 60 kl./s, ale tylko jednostką główną. Nie zabrakło też stabilizacji elektronicznej. Jakość filmów jest w pełni zadowalająca, zarówno pod względem obrazu, jak i dźwięku.

Testowany POCO nie zawodzi kamerką selfie. Wysoka rozdzielczość (tutaj to zawsze zaleta) + fajne filtry + świetny tryb portretowe = świetne zdjęcia autoportretowe. Myślę, że nawet osoby bardziej zaangażowane w tego typu fotografię powinny być zadowolone.


Podsumowując: Xiaomi POCO F4 zasadniczo ma dobry aparat, lecz kupienie lepszego telefonu do zdjęć za podobne pieniądze nie jest trudnym wyzwaniem. Gdy telefon jeszcze stanieje, sytuacja się zmieni.

Wyposażenie i system Xiaomi POCO F4 nie zaskakują

Wśrod braków w wyposażeniu Xiaomi POCO F4 wymienić trzeba złącze jack 3,5 mm. Na szczęście jakość dźwięku na słuchawkach, przewodowych czy też Bluetooth (5.1, LDAC, aptX HD, AAC), jest bardzo w porządku. Solidnie grają też głośniki stereo: zadowalają głośnością i barwą dźwięku.

Skoro dotknęliśmy aspektów związanych z łącznością, to na pokładzie znajdziemy też Dual GPS z Galileo, sprawujący się w pełni zadowalająco. Nie zabrakło też NFC, najnowszego Wi-Fi 6, portu podczerwieni i USB typu C — szkoda tylko, że w przestarzałym standardzie 2.0.

Jako telefon POCO F4 spisuje się całkowicie poprawnie, wszystko jest okej. Mamy VoLTE i prawdopodobnie VoWiFi. Prawdopodobnie, gdyż według telefonu ono jest i działa, lecz telefon nie wyświetla specjalnego logo. Mamy też Dual SIM. Czujnik zbliżeniowy działa w tym modelu bezproblemowo.

Jak większość telefonów i to nie tylko Xiaomi, POCO F4 oferuje czytnik linii papilarnych. Znajdziemy go na bocznej ramce, w czytniku linii papilarnych. Jest on wręcz kapitalny, szybki i celny.

Wszystkie pozostałe standardy łączności, w tym 5G, Wi-Fi 6 i GPS działają bez zarzutu. Wisienką na torcie wyposażenia POCO F4 jest port podczerwieni do sterowania urządzeniami multimedialnymi.


Xiaomi POCO F4 pracuje pod kontrolą systemu Android 12 z nakładką MIUI 13. Wiem, że ma ona wielu przeciwników i niejednego zwolennika. Sam raczej należę do tej drugiej grupy, lecz w stopniu bardzo umiarkowanym.

W testowanym modelu nie znalazłem żadnych niepokojących błędów. Tzw. propozycje były domyślnie wyłączone. Jeśli na Twoim egzemplarzu będzie inaczej, to zapoznaj się z moim poradnikiem na temat wyłączania reklam w telefonach Xiaomi.

Jak długo POCO F4 pracuje na jednym ładowaniu?

Bateria w POCO F4 ma 4500 mAh, co jest obecnie wartością dość standardową. Taka pojemność powinna zapewnić co najmniej przyzwoity czas pracy. Czy tak jest w rzeczywistości?

Powiedziałbym, że tak. 5-6h czasu na włączonym ekranie pozwala na działanie telefonu od rana do wieczora, bez konieczności nerwowego poszukiwania gniazdka w typowych scenariuszach użytkowania.

Oczywiście wyniki mogą być raz lepsze, raz gorsze. W tej drugiej sytuacji z pomocą przychodzi nam szybkie ładowanie przewodowe 67W. Dzięki niemu Xiaomi POCO F4 odzyskuje 100% mocy w mniej niż 40 minut, z czego większość (ok. 90%) raptem w pół godziny.

Podsumowanie testu Xiaomi POCO F4

Xiaomi POCO F4 / fot. gsmManiaK

POCO F4 okazał się udanym smartfonem. Mało zaskakujący, trochę nudnawy, ale także konsekwetnie solidny praktycznie w każdym elemencie wyposażenia.

Dostajemy (ciągle) świetny procesor, ładny ekran, przyzwoity aparat z OIS, całkiem niezłą baterię, szybkie ładowanie, fajne wyposażenie itd.

Mogłoby się wydawać, że zakup jest tylko formalnością. Czy tak jest w istocie?

Czy warto kupić Xiaomi POCO F4?

Xiaomi POCO F4 / fot. gsmManiaK

Ujmę to tak: Xiaomi POCO F4 nie trafi z miejsca do naszego zestawienia najbardziej opłacalnych telefonów na rynku. Wszystko przez jego niewiele gorszego poprzednika, którego da się kupić setki złotych taniej.

Widzę jednak przed nim potencjał na sprzedażowy sukces. Wystarczy tylko, że POCO F4 będzie tak pięknie taniał, jak poprzednik. Najlepiej w Polsce, choć przeceny u sprawdzonych europejskich sprzedawców (Amazon, Goboo, Gshopper) też będą mile widziane.

Każda stówka mniej będzie tylko podnosiła atrakcyjność POCO F4.

Ocena końcowa testu [1-10]: 8.6

  • Aparat7,8
  • Bateria7,5
  • Ekran9,5
  • Jakość9,0
  • Wydajność w grach10,0
ZALETY
  • Dobry ekran
  • Aparat z OIS
  • Szybkie ładowanie
  • Wysoka wydajność
  • Nowoczesne standardy łączności
  • Błyskawiczny czujnik biometryczny
WADY
  • Brak złącza jack 3,5 mm
  • Dla niektórych może być dość toporny
  • Musi stanieć

Ceny Xiaomi POCO F4


Damian Kucharski

Znajdziesz mnie na LinkedIn bit.ly/linkedinDamianK

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Samsung
  • Telefony

Samsung zdradza kolejne detale One UI 7. Premiera już w środę 

Samsung uchyla rąbka tajemnicy i zdradza kolejne nowości w One UI 7 i Galaxy AI,…

18 stycznia 2025
  • Artykuł sponsorowany

Czym różni się Xiaomi Redmi Note 14 PRO od standardowej wersji? Wyjaśniamy

Xiaomi Redmi Note 14 to nowy model chińskiego giganta rynku elektronicznego. Na salony razem z…

17 stycznia 2025
  • Promocje

Mroczny RTS do kupienia taniej o 65%. To oferta, która przekona każdego fana gatunku

Mroczny RTS na premierę objęty został rewelacyjnym 65% rabatem. Teraz każdy z was może zgarnąć…

17 stycznia 2025
  • Huawei
  • Newsy
  • Telefony

Potężny Huawei Mate X6 już dziś zdradza cenę w Polsce. Premiera na dniach

Składany Huawei Mate X6 zdradza cenę na polskim rynku. To pozytywne zaskoczenie – tak tanio…

17 stycznia 2025
  • Newsy
  • Samsung
  • Tablety

Aż trzy tablety Samsung na horyzoncie. Odporny na wszystko model będzie największą gwiazdą

Do premiery przygotowuje się wytrzymały tablet Samsunga, który otrzyma standard MIL-STD-810H oraz IP68. Niejaki Samsung…

17 stycznia 2025
  • Newsy

Ogromny atak hakerski. Wyciekły PESELE, adresy, a nawet wizerunki Polaków

Eurocert padł ofiarą ogromnego ataku hakerskiego. O zgrozo, firma zajmuje się dbaniem o bezpieczeństwo naszych…

17 stycznia 2025