fot. alphaspirit, Fotolia.com
Czy prywatność w sieci to dla Polaków kaszka z mlekiem? Najświeższy raport diagnozuje nasze słabości – internauci nie tylko podają osobom trzecim dane do logowania, ale też udostępniają zdjęcia dokumentów!
Sądząc po wszelkich raportach dotyczących haseł, jakie wybierają użytkownicy do zabezpieczania swoich kont w sieci, większość z nas nieszczególnie przejmuje się swoim bezpieczeństwem w internecie.
Królują hasła krótkie i nieskomplikowane – takie, które łatwo zapamiętamy. Niestety równie łatwo odgadną je hakerzy.
To jednak niejedyny grzech, jaki popełniamy w sieci. Najświeższy raport serwisu ChronPESEL.pl oraz Krajowego Rejestru Długów rzuca światło na nasze najczęstsze błędy.
Badanie dotyczyło przede wszystkim tego, w jaki sposób Polacy dbają o swoje dane osobowe. Jak możecie się spodziewać – wyniki nie napawają optymizmem. Okazuje się, że największy problem mają z tym młodzi Polacy.
Jak wynika z raportu, aż 11,5% wszystkich ankietowanych udostępniło kiedyś swoje dane do logowania osobom trzecim. Co ciekawe, w grupie 18-24 r.ż. odsetek ten wzrasta aż do 28%. W grupie 25-34 lata wynik ten spada do 16%.
fot. imtmphoto, Fotolia.com
To nie koniec złych wieści – jak się okazuje, problemem nie jest dla nas również publikacja zdjęć dokumentów w sieci.
Do tego przyznało się aż 19,4% internautów w wieku 18-24 lat. To domena młodych – dla porównania, wśród badanych w wieku powyżej 55 lat do takich działań przyznało się jedynie 8% respondentów.
Tymczasem zdjęcie lub skan dokumentu tożsamości opublikowany w sieci może zostać wykorzystany w ten sam sposób, jak dowód skradziony razem z portfelem. Przestępcy mogą spróbować zaciągnąć na nasze nazwisko zobowiązanie finansowe w postaci pożyczki lub umowy leasingowej. Oczywiście wezwanie do zapłaty trafi potem do nas. Z konsekwencjami takich działań możemy się mierzyć nawet wiele miesięcy po zdarzeniu. Dlatego pamiętajmy, żeby nie podawać danych wrażliwych przez telefon, a wszystkie takie przypadki weryfikować, dzwoniąc osobiście na infolinię instytucji. Także po fakcie, jeśli już podaliśmy te informacje. W takim przypadku ważne jest bowiem, żeby jak najszybciej zareagować.
– komentuje Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl
fot. olly, Fotolia.com
Jednocześnie aż 60% badanych odpowiada, że nie wie, jak zachować się w obliczu ataku hakerów. Wśród grupy 18-24 lata znalazło się najwięcej pewnych swoich umiejętności – 47% badanych twierdzi, że wie jakie kroki podjąć. Najgorzej tym razem wypadają seniorzy (39%) oraz osoby w wieku 35-44 lat (37%).
Według badania ChronPESEL.pl wynika jednak, że zaledwie 22% badanych deklaruje, że wiedziałoby, jak rozpoznać fałszywą wiadomość SMS lub e-mail. Wśród osób w wieku 65-74 lata jest to tylko 12% respondentów. Właśnie dlatego cyberprzestępcy wciąż chętnie rozwijają kampanie fałszywych wiadomości SMS. Oto, jakie mogą być ich skutki:
https://www.gsmmaniak.pl/1323060/oszustwo-wiadomosc-sms-mezczyzna-stracil-64-tysiace/
Źródło: informacja prasowa
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Oppo Find X8 Mini będzie bardzo smukłym smartfonem, który do tego nie zrezygnuje z wielkiej…
Ulefone Armor 28 Ultra rozbił bank. Smartfon ma 16 GB RAM, MediaTeka Dimensity 9300+, 1…
Choć może się to wydawać niesłychane, Huawei dominuje na rynku smartfonów. Składane telefony w Chinach…
Samsung Galaxy M35 5G ma nową cenę w Polsce. Teraz najbardziej opłacalnego Samsunga kupisz u…
Świeżutki iPhone 17 Air jednak nie będzie taki, jak się spodziewaliśmy. Jego rozmiary mogą niestety…
Motorola Razr 60 przed premierą zdradza pierwsze detale specyfikacji technicznej. Tańsza składana Motorola przynosi dobre…