Jaki telefon z aparatem kupić? Dla wielu klientów liczy się coś więcej, niż tylko same „megapiksele”. Wiele osób twierdzi, że nawet najlepszy aparat w telefonie nie dorówna nigdy „cyfrówce” średniej jakości. Jak jest naprawdę?
Aktualizacja 18.03.2016
Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:
Oczywiście żaden sprzęt nie dorównuje profesjonalnej lustrzance, ale przecież nie po to montowane są aparaty w komórkach. Moim zdaniem w telefonie również możemy natknąć się na dobre obiektywy i matryce, dzięki którym z powodzeniem zastąpimy nasz stary kompakt na wycieczce. Na dowód tego, prezentujemy Wam 11 telefonów z dobrymi aparatami fotograficznymi. Zapraszamy do lektury!
Nokia N8
Tego telefonu chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Dlatego też podarujmy sobie opis specyfikacji technicznej i od razu przejdziemy do interesującej nas funkcjonalności: aparatu fotograficznego. Telefon został wyposażony w matrycę o rozdzielczości 12 mpix. Fizyczny rozmiar czujnika również jest niczego sobie – 1/1,83”. Należy do tego dodać także optykę Carla Zeissa – jasność obiektywu to f2.8. Warto również wspomnieć o możliwościach wideo.
Telefon nagrywa filmy w jakości HD (720p) przy dużej płynności klatek (do 25 na sekundę). W czasie rejestracji filmu pracuje cała matryca, więc gdy używamy przybliżenia, działa ono jak zoom optyczny, przez co nie notujemy strat jakości. A funkcje aparatu? Wśród nich możemy wymienić opcje lampy błyskowej i redukcję czerwonych oczu. Do tego możemy wybrać jeden z kilku programów tematycznych, a są nimi: zbliżenie (makro), portret, krajobraz, sport, nocny oraz nocny portret.
Możemy włączyć lub wyłączyć siatkę, detekcję twarzy, a także ustawić samowyzwalacz. Nie zabrakło również opcji zmiany koloru: sepia, czarno-biały i „żywy”. Osobnym suwakiem możemy zmieniać ekspozycję, kontrast i ostrość. Przykłady zdjęć zrobionych telefonem możecie obejrzeć w naszej recenzji 🙂
Sony-Ericsson K800i
Wiele osób może sobie pomyśleć: „co?! Taki dinozaur w zestawieniu?”. Owszem, ten sprzęt w naszym zestawieniu znalazł swoje miejsce. Mimo wieku, ten telefon wciąż może pochwalić się bardzo wysoką jakością robionych zdjęć i na tym przykładzie najlepiej możemy dostrzec, że „megapiksele” nie czynią aparatu wyjątkowym.
SE K800i został wyposażony w aparat z matrycą o rozdzielczości 3,2 Mpix. Warto wspomnieć również o marce Cyber Shot (firmy Sony), jaką sygnowana jest pokrywa aparatu. Po „Walkmanie” jest to już druga marka firmy wprowadzana do telefonów komórkowych. Warto również dodać, że w modelu Sony Ericsson K800i zamontowano układ optyczny z obiektywem o ogniskowej 5,2 mm; jasności f2.8 i kącie widzenia 50 stopni. Nastawianie ostrości odbywa się w trybie automatycznym. AF do pomocy wykorzystuje lampę podczerwieni oraz doświetlenie w postaci lampy ksenonowej.
Wśród funkcji warto wymienić: sceny (od opcji automatycznych nastawów po portret i sceny sportowe), opcje (normal, BestPic, Frames oraz Panorama), tryb makro, nieskończoność i automatyczny, tryb stabilizacji obrazu, tryby lampy błyskowej (redukcja czerwonych oczu, wyłączanie lampy), zoom – tylko cyfrowy, samowyzwalacz, efekty (sepia itp.), balans bieli w różnych opcjach i kilka innych, ciekawych bajerów.
Samsung Galaxy S III
Tego telefonu chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Niedawno zaprezentowany świeżak na naszym rynku jest cały czas w centrum zainteresowania wszystkich maniaKów. Przejdźmy jednak do konkretów. Model wyposażony jest w aparat z matrycą o rozdzielczości 8 mpix. Kamera w Galaxy S III ma optykę o jasności f/2.4 i wykorzystuje sensor BSI, który pomaga w robieniu zdjęć nocą.
Ma tryb makro, funkcję HDR, tryb zdjęć seryjnych czy opcję robienia zdjęć w czasie nagrywania materiału wideo. Interfejs aparatu jest prosty w obsłudze i zarazem rozbudowany jeśli chodzi o jego funkcje. Przykładowe zdjęcia możecie obejrzeć w naszej recenzji.
Nokia N97
Kolejna Nokia na naszej liście oraz kolejny „dinozaur”. W tej Noki fajny jest tylko aparat, tryb wideo nie oczaruje Was tak bardzo, dlatego też skupmy się na zdjęciach. Aparat wyposażono w matrycę o rozdzielczości 5 Mpix (kolejny dowód na to, że megapiksele cudów nie czynią). Zdjęcia zrobione aparatem zobaczycie w naszej recenzji.
Kąt widzenia w aparacie to 60 stopni. Warto również dodać jasność obiektywu f2.8 i wartość ogniskowej 5,4 mm. Nie zapomnijmy również o optyce Carla Zeissa i doświetleniu ksenonowym. Jak na tego typu urządzenie, zdjęcia powinny zachwycić wielu z Was.
Nokia N95
Kolejny wiekowy telefon na naszej liście. W telefonie Nokia N95 zamontowano obiektyw marki Carl Zeiss o konstrukcji Tessar (układ trzech elementów optycznych złożonych z czterech soczewek) o jasności f/2.8 i ogniskowej 5,6 mm. Tessar to konstrukcja stałoogniskowa, więc spotkamy się tu tylko z zoomem cyfrowym. Horyzontalny kąt widzenia wynosi 50 stopni.
Warto również dodać, że telefon posiada lampę błyskową. W kwestii funkcji aparatu warto wymienić: regulacja bieli (auto, słońce, pochmurne, błyszczące, fluorecencyjne), odcienie barw (normalne, sepia, negatyw, czarno-białe, nocne), zoom cyfrowy do 20x, przy 5 MP do 6x, redukcja czerwonych oczu.
Nokia 808 PureView
Nie mogło zabraknąć w zestawieniu Nokii 808 PureView. Jest to popularny następca wcześniejszej z naszych propozycji (Nokii N8). Model pracuje pod kontrolą platformy operacyjnej Symbian – ponoć Windows Phone nie poradziłby sobie z tak dobrym aparatem (jak głoszą plotki).
Model wyposażony jest w matrycę o rozdzielczości 41 mpix (jeśli jednak chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, to zapraszam pod ten adres – znajdziecie tam także przykładowe zdjęcia). Obiektyw Nokia 808 PureView ma jasność f/2.4 i ekwiwalent ogniskowej około 28 mm (26 mm przy formacie 16:9). Aparat wspomaga wbudowana lampa ksenonowa. Warto również wspomnieć, że jest tu zastosowana optyka firmy Carl Zeiss.
Sony Ericsson Satio
Kolejny model na który warto spojrzeć, to Sony Ericsson Satio, znany także pod nazwą „U1″. Wprawdzie nie jest on nazbyt popularnym telefonem wśród użytkowników, to jednak posiada świetny aparat, dlatego też nie mogliśmy zapomnieć o nim przy tworzeniu niniejszego zestawienia.
Model ten wyposażony jest w platformę operacyjną Symbian. Możemy się też po nim spodziewać symbianowskich funkcji aparatu”. Tak też jest w rzeczywistości. Nie ma fajerwerków, jest za to podstawowa paleta opcji – wystarczy! Warto do tego dodać aparat z matrycą o rozdzielczości 12 mpix oraz obiektywem o jasności f2.8 oraz ogniskowej 5,9 mm. Wszystko to wypada całkiem dobrze. Grzechem byłoby także nie wspomnieć o lampie błyskowej.
HTC One X
Kolejnym modelem w naszym zestawieniu jest HTC One X. Zdziwieni? Nie ma ku temu powodu, bowiem telefon posiada całkiem dobry aparat z przyzwoitą optyką. Jednak do rzeczy. Model wyposażony jest w aparat z matrycą o rozdzielczości 8 mpix. Siłą One X jest przede wszystkim jasna optyka (f/2.0), dzięki której łatwiej zrobić dobre jakościowo, niezaszumione zdjęcie o właściwej ekspozycji nawet przy słabym świetle. Wsparcie HDR również jest bardzo pomocne przy robieniu zdjęć. Przykładowe fotki wykonane telefonem znajdziecie w naszej recenzji.
Samsung Pixon 12
Kolejny mniej znany model w naszym zestawieniu. Pixon 12 to fotograficzna propozycja od firmy Samsung. M8910 posiada obiektyw o jasności f2.6 i ogniskowej 4,6mm. Kąt widzenia obiektywu wynosi ok. 55 stopni. Zarejestrowane zdjęcie jest jednak mniejsze (węższe) niż to, które widzimy na wizjerze.
Urządzenie posiada ksenonową lampę błyskową. Możemy tu jeszcze spotkać rozbudowany interfejs aparatu, w którym mamy możliwość zmiany wielu szczegółów wpływających na jakość zdjęcia. Wśród nich warto wymienić: poziom ISO, balans bieli, poziom kontrastu, tryb pracy lampy błyskowej, scenę, cz tryb fotografowania.
Do tego dochodzi rozbudowany interfejs aparatu, w którym możemy zmienić niemal każdy szczegół wpływający na jakość zdjęć, od poziomu ISO, balansu bieli, poziomu kontrastu, trybu pracy lampy błyskowej po tryb fotografowania czy scenę.
Samsung Omnia HD
Model ten znany jest także pod nazwą Samsung GT-i8910. W modelu Samsung Omnia HD znajdziemy obiektyw z wartością światła (jasność) f/2.6, o ogniskowej 4,8 mm i horyzontalnym kącie widzenia 45 stopni. Na pierścieniu okalającym obiektyw zamiast nazwy producenta modułu optycznego naniesiono inskrypcję High Definition Lens. Nastawienie ostrości odbywa się w trybie automatycznym, nie ma ustawień ręcznych. Ostrość może być wspomagana doświetleniem LED o ile jest włączona funkcja lampy błyskowej. Znajdziecie tutaj wszystkie podstawowe funkcje aparatu niezbędne do pracy z nim.
Sony Xperia S
Sony Xperia S również znalazł miejsce w naszym zestawieniu. Ten model zapewne również wszyscy znają doskonale. Sony Xperia S została wyposażona w główny aparat o rozdzielczości 12 Mpix z fleszem LED i autofokusem, 16-krotnym zoomem cyfrowym oraz stabilizacją obrazu. Jasność obiektywu to f/2.4. Na uwagę zasługuje przetwornik CMOS Exmor R, który odpowiada za robienie zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych. Przykłady zdjęć znajdziecie w naszej recenzji.
Podsumowanie
Jak widzicie, na naszej liście pojawiły się zarówno nowe, jak i starsze telefony. Jednakże komórki poprzedniej generacji wydają się być nieco lepsze – szczególnie jeśli chodzi o stosunek ceny modelu do jakości zdjęć. Warto również dodać, że umieszczenie modeli na poszczególnych miejscach naszej listy jest całkowicie przypadkowe. Zdjęcia zrobione z użyciem dowolnej z tych komórek, powinny wyjść bardzo dobrze. A o to właśnie chodzi w telefonach nastawionych na tryb foto, nieprawdaż?
Aktualizacja
Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:
Jaki telefon do selfie? |