Korzystasz w trzech najbardziej popularnych aplikacji na smartfona? Przez ich klawiaturę mogą ukraść Ci dane, takie jak kartę płatniczą czy hasła. I to na „bezpiecznym” iOS.
W 2022 nasza prywatność w sieci to jedynie złudzenie. Niewiele możemy zrobić, żeby chronić swoje dane. Czasami jednak pojawiają się doniesienia, których zignorować nie można. Odkryto niepokojące funkcje, dzięki którym korporacje mogą gromadzić o nas jeszcze więcej doniesień. I to w bardzo popularnych aplikacjach.
Jeśli popatrzymy na zestawienia najpopularniejszych programów, te do do Social Media zawsze będą w szczycie. Z TikToka, Instagrama i Facebooka korzystają niemal wszyscy. To robi z nich idealne narzędzie do zbierania danych. Później można użyć ich do pozycjonowania reklam. Potecjalnie – do wielu innych rzeczy. Czy podobałoby Ci się, gdyby każde słowo wystukiwane na ekranie byłoby analizowane pod tym kątem?
Okazuje się, że właśnie takie możliwości ma klawiatura na TikToku, Facebooku i Instagramie. Póki co wiadomo, że jest to możliwe na iOS. I to bez udzielania konkretnego pozwolenia. Jest to bardzo zmyślne, bo nie można zmienić metody wprowadzania tekstu. Ktoś to nieźle sobie wymyślił.
Potencjalnie informacje takie jak adres, hasła, czy nawet dane karty płatniczej mogą zostać w ten sposób „pożyczone”. Nie wiem wprawdzie, kto jest na tyle „sprytny”, żeby podawać dane swojej karty przez komunikator. Najwyraźniej ktoś jest, skoro budzi to aż takie obawy. TikTok, wobec którego zarzuty o naruszanie prywatności pojawiały się już wcześniej, odniósł się do sprawy w ten sposób (tłumaczenie własne):
„Wnioski wysnute w tym raporcie są błędne i mylące. W odpowiedzi na te zarzuty, nie zbieramy danych z klawiatury przez tę funkcję. Została ona zaimplementowana wyłącznie w celu poszukiwania błędów, naprawiania ich oraz monitorowania wydajności aplikacji.”
To oczywiście dopiero wierzchołek góry lodowej. Znamy 35 kolejnych aplikacji, których za nic w świecie nie powinieneś mieć na swoim smartfonie. Z pełną listą zapoznasz się w poniższym tekście.
https://www.gsmmaniak.pl/1333687/google-play-android-35-niebezpieczne-aplikacje/
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Nagradzany souls-like w raczej niecodziennej odsłonie trafił do jednego ze sklepów internetowych z bardzo atrakcyjną…
W zeszłym roku globalnie zaprezentowano realme GT 7 Pro, a teraz do debiutu przygotowuje się…
Hack and Slash do kupienia w cenie 9 zł? Z tą kapitalną ofertą jest to…
Jeśli potwierdzi się, że Samsung Galaxy S26 otrzyma nową, przełomową baterię z szybkim ładowaniem 65W,…
Aż trudno uwierzyć, że w przedziale 1000-1500 złotych kupimy smartfon z wodoszczelnością, 5 latami aktualizacji,…
"Marsz aktualizacyjny" producenta Nothing trwa w najlepsze. Tym razem smartfon jego submarki doczekał się najnowszego…