Wracasz do szkoły lub na uczelnię i szukasz inspiracji do efektywniejszej, ciekawszej nauki? Oto aplikacje dla uczniów i studentów, bez których nie możesz się obejść! Sprawdź moje dziesięć propozycji.
Spis treści
Powrót do szkoły to niełatwy czas, który bez wątpienia mogą ułatwić nam ciekawe i pomocne aplikacje na nasze smartfony. Oto zestawienie 10 bezpłatnych programów na Androida i iOS, które umilą nam powrót do szkoły, a niebawem również na uczelnię.
School Planner
To zestawienie musiała otworzyć aplikacja z mobilnym planem lekcji – to podstawa, dzięki której nasz tydzień (czy to w szkole, czy na uczelni) nie będzie miał przed nami tajemnic, a my nie zapomnimy o żadnym w-fie na siódmej lekcji.
Z pomocą przychodzi tu aplikacja School Planner, dzięki której zgrabnie posegregujmy wszystkie zadania – w aplikacji możemy również ustawiać powiadomienia, korzystać z wielu rodzajów widżetów czy zapisywać nadchodzące egzaminy, czy zadania domowe do wykonania. Całość jest bardzo prosta i przejrzysta.
GoodNotes
Robienie notatek to kluczowy element funkcjonowania każdego ucznia i studenta. Poza tradycyjną, papierową metodą możemy zdecydować się również na wybór wersji mobilnej.
W tym celu posłuży nam na przykład aplikacja GoodNotes, dzięki której wygodnie wykonamy notatki zarówno klasyczne – pisane, jak rysunkowe, które ułatwią nam zapamiętywanie szczegółów. Apka proponuje nam również nielimitowaną liczbę folderów w których przechowujemy notatki czy możliwość udostępniania ich naszym znajomym ze szkoły – w ten sposób notatki możemy tworzyć również grupowo!
Duolingo
Duolingo to propozycja dla tych, którym zależy na doskonaleniu swoich umiejętności językowych. W aplikacji możemy zrobić to w przyjemny sposób – w formie gry. Do wyboru mamy tu naprawdę wiele opcji językowych, choć uczniowie najpewniej najchętniej skorzystają z nauki angielskiego z zieloną sówką.
Warto zaznaczyć, że w aplikacji po polsku nauczymy się tylko języka angielskiego. Jeśli jednak Twój angielski jest już na dość zaawansowanym poziomie, możesz też zdecydować się na naukę wielu innych języków dostępnych w aplikacji. Po angielsku nauczymy się m.in. hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego, ukraińskiego, koreańskiego, fińskiego, norweskiego, tureckiego, szwedzkiego czy greckiego. Łącznie w aplikacji dostępnych jest kilkadziesiąt języków.
Legimi
Legimi to aplikacja, która świetnie sprawdzi się, gdy na głowie mamy przeczytanie sporej ilości lektur. W większości przypadków w Legimi do wyboru mamy zarówno ebooki, jak i audiobooki, dzięki czemu książki możemy nie tylko czytać, ale również słuchać.
Co prawda dostęp do Legimi nie jest darmowy, jednak biblioteki w całej Polsce oferują darmowe kody na abonament, dzięki którym możemy cieszyć się aplikacją całkiem za darmo – wiem, bo sama korzystam z tego rozwiązania.
A gdy zmęczy Cię przyswajanie lektury, zawsze możesz przełączyć się na książkę, którą czytasz tylko i wyłącznie dla własnej przyjemności. Legimi ma bowiem naprawdę obszerną bibliotekę.
Photomath
Photomath to natomiast rewelacyjna propozycja dla tych, którym zależy na doskonaleniu zdolności matematycznych. Aplikacja pomoże nam bowiem rozwiązać zadania, podając jego wyniki, a także pokazując drogę do danego rozwiązania.
W rękach ucznia, który lubi uczyć się sam, taka aplikacja może przynieść naprawdę wiele pożytku i być ciekawym dodatkiem do lekcji w szkole czy korepetycji. Treści w aplikacji kierowane są do uczniów w każdym wieku.
Budzik z łamigłówkami
Dobry budzik to klucz do sukcesu każdego ucznia i studenta – każdy z nas chyba wie, jak łatwo jest o 6 rano wcisnąć drzemkę. Z pomocą przychodzą tu aplikacje, które obudzą Cię w niekonwencjonalny sposób.
Przykładem takiego programu jest na przykład Alarmy-poranny budzik, który sprawi, że pobudka stanie się znacznie bardziej wymagająca. Aplikacja może poprosić Cię na przykład o rozwiązanie łamigłówki matematycznej, ułożenie puzzli, potrząsanie telefonem czy wykonanie zdjęcia wybranego przedmiotu.
Jeśli nie wykonamy zadania – budzik nie przestanie dzwonić. A to już znacznie zwiększa szansę sukcesu porannej pobudki.
Słownik ortograficzny
Słownik ortograficzny to aplikacja, która przyda się każdemu uczniowi podczas niełatwych starć z tworzeniem rozbudowanych tekstów. Z pomocą przychodzi tu aplikacja Polski Słownik i Synonimy, w którym znajdziemy nie tylko odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące ortografii, ale również synonimy.
To ostatnie szczególnie przyda się studentom podczas pisania pracy dyplomowej 😉
Focus Keeper
Każdy z nas chyba dobrze wie, jak ciężko czasem skupić się na pracy, którą mamy do wykonania. Szczególnie, jeśli obok leży smartfon, który kusi nowymi powiadomieniami. Aby poradzić sobie z przebodźcowaniem, warto zdecydować się na aplikację, która nas w tym wesprze.
Przydatna może być tu na przykład aplikacja Focus Keeper, która wykorzystuje metodę pracy Pomodoro, czyli podział na 25-minutowe bloki z 5-minutowymi przerwami. Po czterech sesjach skupienia przychodzi czas na dłuższą, 20-30 minutową przerwę.
Taki styl pracy może sprawdzić się zarówno podczas odrabiania zadań domowych, jak i nauki na egzaminy.
Microsoft Lens
Skaner to natomiast aplikacja, która świetnie sprawdzi się w wielu sytuacjach w szkole i na uczelni. Pozwoli nam na zaoszczędzenie na ksero – dzięki niej wygodnie skopiujemy na przykład notatki od kolegów.
Do tego świetnie sprawdzi się aplikacja Microsoft Lens, czyli program autorstwa samego Microsoftu. Kieszonkowy skaner szybko wykona zdjęcia wybranego przez nas dokumentu, a następnie szybko zamieni go na wirtualny skan. Potem plik możemy łatwo zapisać w pamięci smartfona, wydrukować czy przesłać dalej
mObywatel
Na koniec aplikacja, która może wzbudzić kontrowersje. Mowa tu o mObywatel, czyli rządowej aplikacji, która ma zarówno wielu przeciwników, jak i miłośników. Wielu Polaków przekonało się do tego rozwiązania – dzięki apce w naszym smartfonie mamy wszystko pod ręką.
Nie tylko dowód osobisty czy prawo jazdy, ale również legitymację szkolną czy studencką – to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy martwić się, że zapomnimy z domu fizycznego dokumentu. A zniżki zawsze się przydadzą!
Poznaj 10 aplikacji, które musisz mieć na swoim smartfonie z Androidem:
Kupiłeś telefon z Androidem? Te 10 darmowych aplikacji zainstaluj jako pierwsze!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.