fot. 24/7Communication
Pojęcie Metawersum nie zagościło jeszcze na stałe w naszych słownikach. Mimo tego Polacy pozytywnie podchodzą do wirtualnego uniwersum! Środowisko budzi jednak również obawy, a nawet jest obiektem powstawania wielu teorii spiskowych.
Metawersum to pojęcie, które wraz z prężnym rozwojem technologii coraz śmielej wkracza do naszego języka. Polacy, choć otwarci na nowości, nie do końca wiedzą jeszcze, z czym tak w zasadzie się to wszystko je. Wiedzę rodaków na temat metaverse zbadała agencja 24/7Communication i firma badawcza OpinionWay Polska.
Zacznijmy od tego, że tylko co piąty Polak zna pojęcie metawersum, a blisko 2/3 z nich kojarzy je tylko z nazwy. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zamknięci na tę technologię. Po przedstawieniu możliwości, jakie metaverse ma nam do zaoferowania, połowa Polaków jest otwarta na korzystanie ze związanych z nim rozwiązań.
A z czym kojarzymy metawersum? Badani zazwyczaj utożsamiają je z wirtualną rzeczywistością oraz wskazują na związek z Facebookiem, możliwość interakcji z innymi oraz wykorzystanie technologii VR.
Obecnie wirtualną rzeczywistość wykorzystujemy przede wszystkim podczas zakupów online i korzystania z serwisów społecznościowych – niemal 30% badanych choć raz uczestniczyło w wirtualnym wydarzeniu, a prawie co piąty korzystał z rozwiązań VR.
Około 2/3 badanych chciałoby wykorzystać metawersum do spędzania większej ilości czasu z bliskimi – zarówno z tymi, którzy żyją, jak również z tymi, z którymi już nie mają możliwości spotkania się w realnym świecie.
Metawersum interesuje Polaków zarówno pod kątem relaksu (45%), jak i kształcenia się (42%), podróżowania (35%) i zarabiania (35%).
Metawersum poza nadziejami budzi również wśród internautów pewne obawy. W ciągu ostatniego roku w polskiej sieci pojawiły się 24 nowe teorie spiskowe, zakładające celowe zniewolenie społeczeństwa przez wirtualną rzeczywistość.
W większości z nich znajdziemy nawiązania do Matrixa, a najbardziej martwi nas mieszanie się dwóch światów – realnego i wirtualnego. To szczególnie istotna kwestia, jeśli chodzi o wpływ tego drugiego na rozwój dzieci i młodzieży. Niemal 1/5 badanych obawia się także niebezpieczeństw ze strony cyberprzestępców (17%).
Co ciekawe, już ponad połowa Polaków jest gotowa wydawać pieniądze w świecie metawerse. Polacy nie kojarzą jednak z działaniami w metawerse konkretnych firm. Najwięcej wskazań wśród badanych zdobył Facebook (ale to wciąż tylko 6% odpowiedzi). Wśród odpowiedzi pojawili się również tacy giganci technologiczni jak Apple, Google, Microsoft i Samsung (około 2-3%).
W metawersum na start moglibyśmy wydawać około 50 złotych miesięcznie (średnia ze wskazań badanych). Jeden na pięciu badanych szacuje nawet, że wydałby miesięcznie od 100 do 299 złotych, a kolejna 1/5 badanych skłania się ku kwocie do 99 złotych.
https://www.gsmmaniak.pl/1341019/zdjecia-google-nowe-funkcje-memories/
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Specyfikacja Samsunga Galaxy A56, A36 i A26 5G została potwierdzona przed premierą. Znamy też konkretną…
Oppo Find X8 Mini będzie bardzo smukłym smartfonem, który do tego nie zrezygnuje z wielkiej…
Ulefone Armor 28 Ultra rozbił bank. Smartfon ma 16 GB RAM, MediaTeka Dimensity 9300+, 1…
Choć może się to wydawać niesłychane, Huawei dominuje na rynku smartfonów. Składane telefony w Chinach…
Samsung Galaxy M35 5G ma nową cenę w Polsce. Teraz najbardziej opłacalnego Samsunga kupisz u…
Świeżutki iPhone 17 Air jednak nie będzie taki, jak się spodziewaliśmy. Jego rozmiary mogą niestety…