Pojęcie Metawersum nie zagościło jeszcze na stałe w naszych słownikach. Mimo tego Polacy pozytywnie podchodzą do wirtualnego uniwersum! Środowisko budzi jednak również obawy, a nawet jest obiektem powstawania wielu teorii spiskowych.
Metawersum to pojęcie, które wraz z prężnym rozwojem technologii coraz śmielej wkracza do naszego języka. Polacy, choć otwarci na nowości, nie do końca wiedzą jeszcze, z czym tak w zasadzie się to wszystko je. Wiedzę rodaków na temat metaverse zbadała agencja 24/7Communication i firma badawcza OpinionWay Polska.
Zacznijmy od tego, że tylko co piąty Polak zna pojęcie metawersum, a blisko 2/3 z nich kojarzy je tylko z nazwy. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zamknięci na tę technologię. Po przedstawieniu możliwości, jakie metaverse ma nam do zaoferowania, połowa Polaków jest otwarta na korzystanie ze związanych z nim rozwiązań.
A z czym kojarzymy metawersum? Badani zazwyczaj utożsamiają je z wirtualną rzeczywistością oraz wskazują na związek z Facebookiem, możliwość interakcji z innymi oraz wykorzystanie technologii VR.
Obecnie wirtualną rzeczywistość wykorzystujemy przede wszystkim podczas zakupów online i korzystania z serwisów społecznościowych – niemal 30% badanych choć raz uczestniczyło w wirtualnym wydarzeniu, a prawie co piąty korzystał z rozwiązań VR.
Około 2/3 badanych chciałoby wykorzystać metawersum do spędzania większej ilości czasu z bliskimi – zarówno z tymi, którzy żyją, jak również z tymi, z którymi już nie mają możliwości spotkania się w realnym świecie.
Metawersum interesuje Polaków zarówno pod kątem relaksu (45%), jak i kształcenia się (42%), podróżowania (35%) i zarabiania (35%).
Metawersum poza nadziejami budzi również wśród internautów pewne obawy. W ciągu ostatniego roku w polskiej sieci pojawiły się 24 nowe teorie spiskowe, zakładające celowe zniewolenie społeczeństwa przez wirtualną rzeczywistość.
W większości z nich znajdziemy nawiązania do Matrixa, a najbardziej martwi nas mieszanie się dwóch światów – realnego i wirtualnego. To szczególnie istotna kwestia, jeśli chodzi o wpływ tego drugiego na rozwój dzieci i młodzieży. Niemal 1/5 badanych obawia się także niebezpieczeństw ze strony cyberprzestępców (17%).
Co ciekawe, już ponad połowa Polaków jest gotowa wydawać pieniądze w świecie metawerse. Polacy nie kojarzą jednak z działaniami w metawerse konkretnych firm. Najwięcej wskazań wśród badanych zdobył Facebook (ale to wciąż tylko 6% odpowiedzi). Wśród odpowiedzi pojawili się również tacy giganci technologiczni jak Apple, Google, Microsoft i Samsung (około 2-3%).
W metawersum na start moglibyśmy wydawać około 50 złotych miesięcznie (średnia ze wskazań badanych). Jeden na pięciu badanych szacuje nawet, że wydałby miesięcznie od 100 do 299 złotych, a kolejna 1/5 badanych skłania się ku kwocie do 99 złotych.
https://www.gsmmaniak.pl/1341019/zdjecia-google-nowe-funkcje-memories/
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Android zyska świetną nowość, którą warto będzie znać. Nowa funkcja sama zaloguje nas do wszystkich…
WhatsApp wprowadza globalnie funkcję transkrypcji wiadomości głosowych. To genialne rozwiązanie, które pozwoli odsłuchać głosówkę nawet…
Apple na Black Friday i Cyber Monday przygotował promocje od 29 listopada do 2 grudnia.…
Niesamowita nubia Z70 Ultra to mój faworyt 2024 roku. Specyfikacja flagowca zaskakuje w każdym calu.…
Świeżo zaprezentowany vivo Y300 5G jednak nie jest taki zły, jak twierdziły przecieki. Okazuje się,…
Czy jest coś lepszego niż dobry telefon w świetnej cenie? Tak, aż trzy świetne modele…