Dlaczego nie powinieneś spać ze smartfonem? Powodów jest mnóstwo. Podpowiadamy, jak poprawić jakość snu i zdrowiej korzystać ze smartfona.
Są miejsca, do których telefonu zabierać się nie powinno. Zwykle to te same miejsca, do których zawsze go zabieramy. W wyniku ankiety przeprowadzonej przez serwis Android Authority, ponad połowa z Was zabiera go do łóżka. Dzisiaj porozmawiamy sobie o tym, dlaczego to raczej kiepski pomysł.
Pandemia pokazała, że problemy z zasypianiem, bezsenność i kiepska jakość snu nie wiążą się jedynie ze stresem związanym z chodzeniem do biura. Coraz trudniej było się też odkleić od telefonu. Ekran laptopa w pracy, panel telewizora w tle, wyświetlacz smartfona przed twarzą. I tak mijały kolejne miesiące. Sporo z takich problemów ma związek z czasem spędzonym przed ekranem.
Badania pokazują (patrz źródło 2), że istnieje silny związek pomiędzy czasem spędzonym użyciem urządzeń elektronicznych i słabą jakością snu. Długością także. Mówią krótko – jeśli podczas zasypiania telefon jest w zasięgu ręki, to masz spore szanse na zaserwowanie sobie przeciętnego snu. Dlaczego tak w ogóle smartfon ma wpływ na jakość spania?
Dla wielu z nas telefon to ostatnie, czego używamy przed spaniem. I pierwsze, co bierzemy do ręki po przebudzeniu. Nie powiem, żeby w moim przypadku było specjalnie inaczej. Staram się jednak, żeby telefon nie był w tym samym pokoju, w którym śpię. Jeśli akurat nie mam takiej szansy, to przełączam go w tryb samolotowy.
Czy osobne „tryby nocne” pozwalają na ograniczenie emisji i lepszy sen? Badanie pokazuje, że nie. „Tryb skupienia Sen” (to nie jest moje tłumaczenie, serio tak nazywa się to u Apple 0 iOS16) w przypadku wszystkich 167 biorących udział w badaniu nie przełożył się na lepszy sen. Nie ma żadnego dowodu, by podobne tryby na Androida działały inaczej. Co najwyżej nie dostaniesz powiadomień.
Smartfony z najwyższym i najniższym SAR w 2022 roku. Na co uważać?
O wpływie niebieskiego światła na gorszą jakość snu i blokowanie wydzielania melatoniny słyszał w zasadzie każdy. Jeśli nie, to tutaj możesz przeczytać sobie o tym w dużym uproszczeniu. Ktoś dostał za to Nobla, więc chyba warto. Co zrobić, żeby poprawić jakość swojego snu? Ile to potrwa?
Dobra wiadomość jest taka, że zajmie to około miesiąca. Te cztery tygodnie pomagają skutecznie wyeliminować opóźnienia w zasypianiu, wydłużą czas snu. Zniknie też nadpobudliwość (niemożność zaprzestania myślenia o problemach codzienności, podniesiony puls). Pierwszy krok to wyrzucenie telefonu z sypialni. Drugi – ten mniej możliwy – to nieużywanie go przez dwie godziny przed spanie. Podejmiesz wyzwanie?
Zadbałeś o sen? Zadbaj też o baterię w swoim smartfonie. Z poniższego poradnika dowiesz się, co zrobić, żeby działała dłużej i nigdy nie spuchła.
https://www.gsmmaniak.pl/1316904/jak-sprawdzic-zywotnosc-stan-baterii-w-smartfonie/
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Nie tylko OPPO Find X8 Pro był gwiazdą dzisiejszej premiery. Wraz z nim debiutował OPPO…
Być może zbyt surowo oceniłem flagowce pracujące na procesorze Snapdragon 8 Elite. Są gorące, ale…
Epic Games Store znów rozdaje nową grę za darmo. Tym razem jest mrocznie i tajemniczo.…
Do globalnej premiery zmierza POCO F7 oraz POCO F7 Ultra. Certyfikacja smartfonów Xiaomi to świetna…
HONOR 300 na zdjęciach prezentuje się zjawiskowo. To będzie wyjątkowo cienka brzytwa, która nie przekroczy…
Oto oficjalny wygląd nowego Xiaomi, którego będziemy często polecać. Nazywa się Redmi K80, choć do…