Kilka dni po premierze serii Google Pixel 7, a w sieci dalej wrze. Okazuje się, że wcześniejsze doniesienia na temat procesora Google Tensor G2 jednak odbiegały od rzeczywistości. Sprawdź, o co chodzi z tym układem.
Wcześniejsze doniesienia na temat Google Tensor G2 sugerowały proces produkcyjny 4 nm. Jak się okazuje, nic bardziej mylnego
Rzecznik Google został zapytany o ten aspekt. Jesteś ciekawy, co odpowiedział? Teraz masz okazję się przekonać.
O co chodzi z tym procesorem Google Tensor G2?
Premiera serii Google Pixel 7 odbyła się kilka dni temu. Dokładna data prezentacji to 07.10.22. Tyle, co świeżutkie flagowce dalej dostarczają sporo emocji, a to za sprawą ich procesora Google Tensor G2.
Jak się okazuje sporo źródeł przedstawiała SoC, jakoby powstał w procesie produkcyjnym 4 nm. Tak jednak nie jest. Strona Android Authority postanowiła sprawdzić swoje przypuszczenia i podjęła dochodzenie.
Zapytano rzecznika Google, czy faktycznie tak jest. Ubrana w ładne słówka odpowiedź jasno nakreśliła ramy sytuacji. Bowiem Google Tensor G2 powstał w procesie produkcyjnym 5 nm i kropka.
Producent Pixela nie podał dokładnie zastosowanego węzła produkcyjnego ani tego, kto go zbudował (ale wiemy, że Samsung jest głównym partnerem Google). Samsung ma dwa węzły 5 nm: 5LPE, który zastosowano w oryginalnym Google Tensor i nowszy 5LPP. Niestety nie wiemy, z którego korzysta nowy procesor.
Google twierdzi, że zmodernizował wszystkie podsystemy układu Tensor G2, aby zmniejszyć zużycie energii podczas codziennych obciążeń. Co różni się od stwierdzenia, że układ jest zbudowany na bardziej wydajnym procesie produkcyjnym, bo nie jest.
W zasadzie różnić między pierwszą, a drugą generacją (SoC) jest niewiele. Dla poparcia tego sformułowania wklejam poniżej ich porównanie. Jasno z niego wynika, że parametry techniczne są praktycznie tożsame.
Sprawdź także
Nowa kolekcja Garmin MARQ Gen 2: pięć nowych modeli, a najtańszy za… prawie 10000 zł!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.