Samsung Galaxy S22+ / fot. producenta
Problemy z bateriami smartfonów Samsung trwają w najlepsze? Akumulatory starych urządzeń puchną, co następnie prowadzi do zniszczenia urządzenia. O co dokładnie chodzi?
Każdy z nas pamięta chyba słynną sprawę wybuchających smartfonów Samsung Galaxy Note 7. Choć od tamtej sytuacji minęło już sześć lat, co jakiś czas do sieci trafiają informacje o eksplodujących smartfonach różnych marek.
Czy sprzęty Samsunga mają do tego większe predyspozycje?
Nad tym pytaniem zastanawiał się ostatnio YouTuber technologiczny Arun Maini. Zauważył on bowiem, że jego w jego pokaźnej kolekcji kilkuset smartfonów to właśnie sprzęty od Samsunga zalegające na półkach mają problemy z baterią.
Jak wskazał Maini, w kilku modelach smartfonów koreańskiego producenta spuchła bateria. Mężczyzna najpierw zauważył to w modelu Galaxy Note 8, później jednak dostrzegł ten sam problem w Galaxy S6 oraz Galaxy S10.
Wybrzuszenie baterii było na tyle duże (a dodatkowo rosło), że ostatecznie powodowało nawet pękanie ekranu smartfona! Mężczyzna zaznacza, że trzyma swoje sprzęty w bezpiecznej temperaturze pokojowej. Telefony znajdują się w pozycji pionowej na specjalnych stojakach.
Samsung Galaxy S10e / fot. gsmManiaK.pl
Część obserwatorów Mainiego zauważyło w swoich starych smartfonach Samsunga ten sam problem. Czy puchnące baterie w nieużywanych sprzętach zalegających w naszych szafkach to powód do niepokoju?
Tej sprawie przyjrzeli się eksperci. Według nich same spuchnięte baterie nie są jeszcze zagrożeniem:
Pęcznienie ma miejsce, gdy materiał elektrolitowy w bateriach, który zwykle jest płynem, zaczyna się rozkładać, a następnie przekształcać w gaz. W przypadku akumulatorów litowo-jonowych, jeśli rozładujesz je w miejscu, w którym są prawie całkowicie pozbawione energii, spowoduje to uszkodzenie akumulatora”
– komentuje Arthur Shi z iFixit.
Samsung Galaxy Note20 Ultra / fot. gsmManiaK.pl
Eksperci iFixit dodają, że starsze sprzęty Apple również doświadczają podobnego zjawiska, jednak w mniejszym stopniu niż smartfony Samsunga. Być może jest to spowodowane mniejszą pojemnością baterii, która też może mieć na to wpływ.
Niebezpieczne może okazać się natomiast ładowanie uszkodzonej baterii. Jak zauważa Shi, ładowanie powoduje jeszcze większy rozkład elektrolitu, co może nawet doprowadzić do późniejszej eksplozji.
Samsung poinformował redakcję The Verge, że wie o istniejącym problemie i szuka ku niemu odpowiednich rozwiązań. Producent w razie pytań zachęca też do kontaktu z obsługą klienta.
https://www.gsmmaniak.pl/1350670/motorola-smartfon-rozwijany-ekran/
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
W polskich sklepach pojawił się Samsung Galaxy A26 5G: względnie niedrogi telefon z lubianego przez…
Specyfikacja POCO F7 po premierze nowego procesora wydaje mi się spełnieniem marzeń dla fana tanich…
Snapdragon 8s Gen 4 to nowy SoC dla zabójców flagowców. Tym razem zyski w wydajności…
Wygląda na to, że pod kątem wyceny produktów, znowu jesteśmy traktowani gorzej od reszty Europy.…
Pierwszy tani składak od Samsunga ujawnia niezbyt mocną specyfikację. Nowy model Samsung Galaxy Z Flip…
Honor Watch 5 pojawił się w bardzo dobrej promocji z Chin. Flagowy smartwatch z GPS…