Aplikacja mObywatel otrzymała nową aktualizację, która wprowadziła ciekawe nowości. Najcieplej przyjętą przez użytkowników jest możliwość logowania biometrycznego bez podawania PIN-u. Niestety, u sporego grona użytkowników, także i u mnie, mObywatel przestał działać. Jak sobie z tym poradzić?
mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty i usługi, który w wielu miejscach może nam zastąpić m.in. dowód tożsamości. Aplikacja ciągle jest rozwijana, podobnie jak znaczenie prawne.
Jej wydawca, KPRM, ma w planach zrównanie pod względem prawnym dokumentów cyfrowych obsługiwanych w aplikacji mObywatel z analogicznymi dokumentami w tradycyjnej, nieelektronicznej formie.
To jednak nastąpi w przyszłości. Teraz mObywatel doczekał się aktualizacji, która wprowadziła kilka innych nowości. Niestety, nie obyło się też bez poważnego błędu.
Co nowego w mObywatel?
To, co wkurzało mnie w mObywatelu, to konieczność podwójnego logowania. Nie wystarczyło zeskanowanie odcisku palca, obowiązkowo trzeba było także wpisać PIN.
Teraz to się zmieniło. mObywatel w wersji 3.3.0 dla Androida i w wersji 2.6.0 dla iOS pozwala na dostęp do aplikacji poprzez logowanie biometryczne bez konieczności podawania PIN-u. Funkcja ta nie jest jednak domyślnie włączona. Trzeba to zrobić samodzielnie w ustawieniach.
Kolejne nowości w aplikacji to:
-
🏠 Wniosek o dopłatę do źródeł ciepła
🌲 Zgłoszenie interwencji środowiskowej
🗑 Usuwanie usług
🔃 Aktualizacja prawa jazdy bez potwierdzania PZ-tem
ℹ Szybkie logowanie do mObywatel.gov.pl
Chętnie bym sprawdził, jak sprawują się te wszystkie nowe funkcje, lecz nie mogę. Niestety, spotkało mnie to, co wielu innych użytkowników mObywatela.
Po aktualizacji mObywatel nie działa. Co robić?
Gdy tylko próbowałem zalogować się do mObywatela po dokonaniu aktualizacji, aplikacja po prostu się wyłączała. U mnie następuje to po weryfikacji biometrycznej i podaniu PIN-u. U niektórych nie chce się włączyć w ogóle.
Aplikacja #mobywatel po aktualizacji działa idealnie… @CyfryzacjaKPRM 👌👌 pic.twitter.com/sjn4Mhydy1
— Anna (@iAnnBerry) October 20, 2022
Obsługa konta mObywatel na Twitterze zapewnia, że jest już przygotowywany hotfix, czyli szybka poprawka. Kto nie może się doczekać lub potrzebuje dostępu do programu już teraz, ten musi odinstalować go i zainstalować na nowo. Oczywiście znowu trzeba wprowadzić dane i dokumenty.
Mały „trik” na szybsze dodanie dokumentów – jako pierwszy dokument wskaż np. mPrawo jazdy – jednorazowo dodasz mObywatela, mPrawko, p.karne, eRecepty
Dobra zmiana! mObywatel w końcu stanie się tym, czym miał być od początku
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.