fot. Netflix
Usługi subskrypcyjne w Polsce są drogie? Bez wątpienia nie należą do najtańszych, a Polacy często nie mogą pozwolić sobie na korzystanie ze wszystkich. Na tle świata sytuacja nie wygląda jednak aż tak dramatycznie.
Serwis Picodi przyjrzał się codziennym wyborom Polaków w kontekście usług subskrypcyjnych.
Tych stale przybywa, a z naszych portfeli znikają za ich pośrednictwem coraz większe sumy pieniędzy. Sprawdźmy, ile za podobne usługi zapłacimy w różnych zakątkach świata.
Analitycy przyjrzeli się cenom najpopularniejszych subskrypcji rozrywkowych w 60 krajach i obliczyli stosunek ceny wszystkich subskrypcji do średniej lokalnej pensji.
W zestawieniu zostały uwzględnione Netflix, Prime Video, Spotify, Scribd czy Game Pass od Microsoft.
W Polsce tak kształtują się ceny każdej z powyższych subskrypcji:
Gdybyśmy chcieli korzystać ze wszystkich subskrypcji, musielibyśmy za taki zestaw zapłacić 163,43 złote (33,75 euro) miesięcznie, czyli około 3,3% średniej pensji netto (4 949,73 zł).
Oznacza to, że Polska znajduje się mniej więcej w połowie stawki, a dokładniej na 37. miejscu jeśli chodzi o stosunek ceny do średniego wynagrodzenia (a im niższa pozycja, tym mniejszy odsetek wynagrodzenia).
Pod względem kosztu wybranych subskrypcji, Polska zajmuje natomiast 46. miejsce (im dalsze miejsce, tym taniej).
Gdzie na świecie jest najdrożej? Zaskoczenia nie będzie, najwięcej za pakiet subskrypcji zapłacimy w Szwajcarii – to aż 65,66 euro miesięcznie. Na drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone (61,79 euro), a trzecim Wielka Brytania (52,13 euro).
Oczywiście mowa tu tylko o kosztach usług – jeśli porównamy je ze średnią wypłatą mieszkańców powyższych krajów, okaże się, że dla Szwajcarów taki wydatek to jedynie 1,2% pensji, dla Amerykanina – 1,5%, a dla Brytyjczyka – 2,2%.
Najniższą cenę za pakiety zapłacimy w Indiach, Argentynie i Turcji. To kolejno wydatek w wysokości 24,48 euro, 23,87 euro oraz 17,13 euro. Jednocześnie w każdym z tych krajów stanowi to kolejno aż 4,7%, 6,8% oraz 5,4% średniej pensji mieszkańca.
Kraje, w których stosunek cen do zarobków jest najkorzystniejszy to Zjednoczone Emiraty Arabskie (0,9%), Australia (1%) i Szwajcaria (1,2%). Najgorzej sprawa wygląda w Nigerii – tam pakiet subskrypcji stanowić może nawet 22,2% miesięcznej wypłaty. Kolejni w rankingu są Pakistańczycy (19,5%) i Indonezyjczycy (16,2%).
https://www.gsmmaniak.pl/1351639/apple-app-store-od-dzis-wiecej-reklam/
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Składane smartfony premium na miarę 2025 roku już tu są. Motorola razr 60 (ultra) zostały…
W sieci pojawia się coraz więcej przecieków na temat Nothing Phone 3 - tym razem…
Wielki powrót vivo do Polski to już fakt! Producent zaprezentował aż cztery smartfony, a wśród…
W sieci pojawiała się pełna lista smartfonów Xiaomi, Redmi i POCO z aktualizacją do HyperOS…
Jest cienki i wytrzymały, ma pojemną baterię oraz istnie flagowy element, a do tego jest…
Sony Xperia 1 VII przed premierą pojawiła się na zdjęciach na żywo. Fioletowy wariant to…