Pierwszym telefonem z Androidem był HTC Dream. Co do tego nie ma wątpliwości. Jednakże to miano równie dobrze mógł otrzymać model o nazwie Sooner. Sprawdź, jak miał wyglądać.
- Pierwszym telefonem pracującym na systemie operacyjnym Android był — HTC Dream.
- Urządzenie zadebiutowało 22 października 2008 roku.
- Jednak miano pierwszego smartfona z Androidem mogło przypaść także porzuconemu modelowi: Sooner.
Każda historia ma swoich wygranych — HTC Dream i ma także przegranych — Sooner
Pierwszym smartfonem w historii był Apple iPhone 1 generacji, nieoficjalnie zwanym iPhone’em 2G. Zadebiutował na globalnym rynku 29 czerwca 2007. Od tego czasu trochę się pozmieniało we flagowej serii producenta. Podobno zmieni się jeszcze więcej za sprawą Apple iPhone 15 Ultra.
Natomiast pierwszym smartfonem pracującym na systemie operacyjnym Android był HTC Dream, który zadebiutował ponad rok później, bo 22 października 2008. Nazywano go również w taki sposób: Era G1 oraz T-Mobile G1. To bez wątpienia jeden z najważniejszych telefonów XXI wieku.
Taka mała dygresja nie trzeba było długo czekać, aby termin telefon zastąpić sformułowaniem — smartfon (który łączy w sobie funkcje właśnie aparatu telefonicznego i komputera przenośnego). Dziś pojęcia używane są zamiennie, więc tak będę ich używał w dalszej części wpisu.
Historia mogła jednak potoczyć się zgoła inaczej. Rich Miner wspomina, że ówczesne prace dotyczyły dwóch telefonów. Sooner mógł stać się pierwszym z systemem Android, lecz projekt został porzucony, aby skupić się na modelu HTC Dream.
All along we were working on 2 phones, Sooner, more blackberry-like & Dream, touchscreen based. After the iPhone launch we did cancel Sooner to focus on Dream (eventually the Google G1) but its design changed little from this rendering made 5 months before the iPhone launched. pic.twitter.com/lC8m0WolgE
— Rich Miner (@richminer) October 31, 2022
Udostępnione rendery przedstawiają zielono-czarne urządzenie zbliżona wyglądem do T-Mobile G1. Na pierwszy plan przebiją się jednak neonowa zieleń. W lewym górnym rogu urządzenia widnieje niedyskretne logo Google.
Jednak układ klawiszy różnił się od pierwszego „Androida”. Idąc kolejno od prawej strony: wielkie koło (służące do nawigacji?), cofnij, home oraz czerwona i zielona słuchawka (choć obydwie zielone).
Jak wspomniałem HTC Dream miał zgoła inny układ przycisków. Idąc kolejno od prawej strony: czerwona słuchawka, cofnij, trackball, home, zielona słuchawka. Dla odświeżenia pamięci zamieszczam grafikę (ta powyżej).
Sprawdź także
Oto najlepsze telefony tego wieku. Aż się łezka w oku kręci!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.