Jaki jest najbardziej absurdalny zakaz korzystania ze smartfonów? Taki, którego nie da się umotywować. A taki właśnie jest zakaz korzystania z telefonu poniżej 18 roku życia.
Są pewne rzeczy, do których trzeba dorosnąć, by świadomie wystawiać się na ich działanie. Zwyczajowo mówi się tu o alkoholu, nikotynie, pornografii czy głosowaniu. Wszystkie zrujnowały miliony istnień. Jest już miejsce na świecie, gdzie do uzależnień zalicza się również smartfony. Życzę im powodzenia, bo to wyjątkowo ambitny projekt.
W Indiach jest miejsce, gdzie nie skorzystasz ze smartfona poniżej 18 roku życia
Na początek pozwolę sobie zacytować definicję uzależnienia za Encyklopedią PWN.
Uzależnienia (med.) zaburzenie zdrowia, stan psychologicznej albo psychicznej i fizycznej zależności od jakiegoś psychoaktywnego środka chemicznego, przejawiający się okresowym lub stałym przymusem przyjmowania tej substancji w celu uzyskania efektów jej działania lub uniknięcia przykrych objawów jej braku.
A teraz tło dla historii. W wiosce Bansi, położonej na terenie Indii (dla dociekliwych, to region Vidarbha), zabroniono korzystania ze smartfonów osobom poniżej 18 roku życia. Decyzja została umotywowana rosnącym uzależnieniem nastolatków od korzystania z telefonu. Podobno zjawisko przybrało na sile podczas lockdownów przy okazji COVID-19.
Za niezastosowanie się do przepisu grozi grzywna w wysokości 200 rupii. Dla odniesienia – to 11 złotych. Dla skali – minimalna płaca w Indiach wynosi niecałe 6000 rupii. To już nieco zmienia obraz rzeczy. Potrafię sobie wyobrazić, że dla 15-latka może to być spory cios. Zakładając oczywiście, że kieszonkowe w Indiach to norma, niestety nie znalazłem wiarygodnych statystyk na ten temat.
Chciałbym jednak napisać kilka słów na ten temat. Uzależnienie od smartfona jest faktem. Uważam jednak, że taki przepis jest bardzo szkodliwy. Ograniczenie możliwości komunikacji z rówieśnikami, niezależnego dziennikarstwa, materiałów edukacyjnych, czy nawet rozrywki, to bzdura. Idąc tym tropem – dlaczego nie zbanować też telewizji poniżej 18 roku życia.
Pozostaje mieć nadzieję, że krytyka publiczna zmiażdży ustawodawców w Bansi. Uzależnienia należy eliminować przez edukację, a nie prohibicję. Historia zna setki przypadków, w których zakaz miał dokładnie odwrotny skutek.
Jeśli lubisz ciekawostki ze świata smartfonów, to może zainteresuje Ci raport na temat cen smartfonów w najbliższych 10 latach. Wyliczenia są dość kuriozalne i pozwoliłem się z nimi nie zgodzić. Więcej na ten temat przeczytasz poniżej.
Tak mają się zmienić ceny telefonów w najbliższe 10 lat. Niedługo taniej kupisz samochód
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.