Dlaczego wymieniamy telefon na nowy? Niektóre powody są tak prozaiczne, że ręce opadają. To przez nie na śmietnik w 2022 roku trafi ponad 5 miliardów telefonów.
W oparciu o raport przygotowany przez Green Smartphones w 2022 roku do śmieci trafiło 5.3 miliarda smartfonów. Biorąc pod uwagę, że na świecie tylko od niedawna jest 8 miliardów ludzi, to kupa elektrośmieci. Sprawdźmy, jakie są najczęstsze sposoby psucia telefonów i ich wymiany na nowy.
Dlaczego wymieniamy telefon na nowy?
Ku mojemu zaskoczeniu okazuje się, że najczęstszym powodem wyrzucenia poprzedniego smartfona jest ładowanie. A w zasadzie brak możliwości ładowania. To 1/3 wszystkich przypadków. Trochę mnie to dziwi, bo spodziewałem się upadków, a one akurat rzadko powodują takie problemy. Drugie miejsce już tak, bo 10% telefonów idzie do kosza przez zbity ekran.
Dla 9% powodem był niedziałający głośnik, co akurat jest łatwe do zrozumienia. Taki sam odsetek podaje przegrzewanie jako powód do wymiany telefonu. 8% to mikrofon, po 7% mają szybkie rozładowanie, niedziałający aparat oraz WiFi. Zaledwie 4% pozbyłoby się telefonu z powodu niedziałającego Bluetooth.
Po 4% mają też problemy z przyciskami, odpowiednio głośności i blokowania urządzenia. Dwa ostatnie powody (po 2% każdy) to niedziałający GPS i bezprzewodowe ładowanie. Szczerze powiedziawszy, to chyba żaden z ostatniej czwórki nie sprowokowałby mnie do wymiany. Po prostu poszedłbym to naprawić za jakieś grosze.
Ostatnio do sieci trafiły informacje o telefonie z niezwykle wytrzymałym ekranem. Co ciekawe, sam wyświetlacz ma zagięte krawędzi. Co nowego na rynek przyniesie Honor X9e?
Producent twierdzi, że ekran jego średniaka pozwoli Ci… trzaskać orzechy
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.