Marka Microsoft Surface świętuje w tym roku 10-lecie obecności na rynku, a my sprawdzamy, jaki komputer z logo MS warto dzisiaj kupić i tłumaczymy, która seria Surface będzie najlepsza dla Ciebie.
Spis treści
Dekada to kawał czasu w świecie technologii. W 2012 roku nikt nawet nie wyobrażał sobie, jaką wydajnością będą dysponować komputery na przełomie 2022 i 2023 roku.
Patrząc dzisiaj na specyfikację pierwszego produktu z rodziny Microsoft Surface (premierę miał 26 października 2012 roku) zapewne się tylko uśmiechniesz, ale jak na tamte czasy był to zaskakująco ciekawy sprzęt.
Przypomnę, że za wydajność odpowiedzialny był wtedy układ Nvidia Tegra 3 T30 oraz 2 GB pamięci operacyjnej. Sam procesor wyposażony był w cztery rdzenie Cortex-A9 taktowane zegarem 1,3 GHz.
Treści były wyświetlane na ekranie TFT o przekątnej 10,6″ i rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Nikt nie myślał wtedy, by w takim urządzeniu stosować panel ze zwiększonym odświeżaniem.
Na liście wyposażenia były dwa aparaty 1,2 MP (nagrywały wideo w rozdzielczości 720p@30 FPS) – jeden w przedniej, drugi w tylnej części urządzenia. Nie zabrakło też głośników stereo, czy złącza jack 3,5 mm. Całość była zasilana przez akumulator o pojemności 31,5 Wh.
Choć dzisiaj a specyfikacja wydaje się archaiczna, to warto pamiętać, że 10 lat temu ten model wyznaczał nowy trend, który funkcjonuje do dzisiaj – czyli miniaturyzowania i „pakowania” coraz mocniejszych podzespołów w coraz lżejsze, mniejsze i smuklejsze urządzenia.
Zostawmy jednak wspominki i przenieśmy się do teraźniejszości, aby sprawdzić, na co może liczyć klient Microsoftu dekadę później – a jest tego sporo!
Przebierać możemy nie tylko w przeróżnych laptopach, ale też urządzeniach 2w1, akcesoriach a nawet mobilnych stacjach roboczych! Nasz przegląd zaczniemy jednak od sprzętu, który opisać można dwoma słowami: „niedrogi” i „ultramobilny”.
Seria Microsoft Surface Go to najtańsza, ale także najbardziej przenośna linia urządzeń od amerykańskiego producenta. Charakteryzuje się oczywiście niewielkimi rozmiarami, wagą, ale przy tym wysoką uniwersalnością w kontekście grupy docelowej.
Z takiego urządzenia świetny pożytek zrobi na przykład student lub uczeń, któremu komputer posłuży choćby jako notatnik – a to nie tylko z uwagi na możliwość korzystania z opcjonalnej klawiatury i touchpada, ale również dotykowego ekranu obsługującego rysik.
Ten ostatni to niezastąpiona pomoc w wielu wypadkach, o czym dobrze wiedzą wszyscy, którzy choć raz musieli na szybko coś narysować (niczym w zeszycie), niżeli zapisać z pomocą klawiatury. Nie można jednak nie wspomnieć również o tym, że linia Surface Go to także (a może nawet przede wszystkim) urządzenia do rozrywki – oglądania filmów, serfowania po sieci czy pochłaniania treści na platformach pokroju YouTube.
Wybrany przez nas reprezentant tej linii to Microsoft Surface Go 3. Kupisz go w różnych konfiguracjach, więc łatwo dobrać optymalną wydajność do zadań, które Cię czekają.
Najniższa wersja Microsoft Surface Go 3 z procesorem Intel Pentium, 4 GB RAM i 64 GB pamięcią wewnętrzną eMMC i łącznością WiFi kosztuje 1999 złotych i sprawdzi się w wypadku najmniej wymagających.
Obecnie fajną ofertą jest także ta z RTV EURO AGD, gdzie Microsoft Surface Go 3 w podstawowej wersji z klawiaturą oraz pakietem Office 365 Personal to koszt 2299 złotych.
Osobiście skłaniałbym się jednak do wyboru przynajmniej wersji z 8 GB RAM i 128 GB SSD – szczególnie jeśli intensywnie korzystasz z przeglądarki (która potrafi sporo zasobów „zjeść”). Taka edycja z procesorem Intel Pentium kosztuje obecnie 2999 złotych w Media Expert i gratis dostajesz klawiaturę.
Chcąc skorzystać z dobrodziejstw mocniejszego procesora, jakim będzie Intel Core i3-10100Y, musisz zapłacić zapłacić 3549 złotych za wersję WiFi oraz 3999 złotych w przypadku modemu LTE. We wszystkich przypadkach jest ten sam, zintegrowany układ graficzny Intel UHD 615. Warto też sprawdzić ofertę sklepu Microsoft, gdzie bywają dobre promocje na te modele.
Dlaczego warto kupić właśnie Surface Go 3? Głównie z uwagi na fajnie dobrane komponenty, pośród których pierwsze skrzypce gra panel PixelSense o przekątnej 10,5″ i rozdzielczości 1920 x 1280 pikseli w proporcjach 3:2, które ułatwiają pracę. Jest on chroniony przez Gorilla Glass 3 i charakteryzuje się kontrastem na poziomie 1500:1.
Warto też wspomnieć o przedniej kamerce służącej do uwierzytelniania za pomocą rozpoznawania twarzy, dwóch mikrofonach studyjnych dalekiego zasięgu i głośnikach stereo o mocy 2W z obsługą Dolby Atmos.
Całość zasilana jest przez akumulator o pojemności 28 Wh, który ma starczyć do 11 godzin w przypadku korzystania z łączności WiFi 6. Jest także Bluetooth 5.0. Nie musisz też martwić się o kwestię systemu, ponieważ znajduje się tutaj aktywowany Windows 11 Home w S mode (zezwala na instalacje aplikacji wyłącznie ze sklepu Microsoft z uwagi na kwestię bezpieczeństwa).
Na koniec – wykonanie. Obudowa została wytworzona ze stopów magnezu, dlatego też całość waży jedynie 544 gramy. To robi wrażenie!
Więcej przeczytasz o tym sprzęcie w naszej recenzji Surface Go 3 LTE.
Przechodzimy do kolejnej kategorii produktów z linii Microsoft Surface. Tym razem mowa o kompaktowych laptopach Surface Laptop Go, które zabierzemy dosłownie wszędzie. Wewnątrz kompaktowej obudowy kryje się jednak duża moc obliczeniowa, dzięki czemu nie będziemy ograniczeni w tym zakresie.
Jest to zdecydowanie urządzenie dla osób, które cenią sobie tradycyjną formę laptopa nad sprzęt 2w1. Klawiatura nie jest odłączana, a do tego w porównaniu z ww. Microsoft Surface Go 3 jest po prostu większa.
Nie można nie wspomnieć o tym, że sprzęt oferuje przy tym wydajniejsze komponenty, więc użytek z niego zrobią także osoby, którym moc obliczeniowa serii Surface Go nie odpowiada. Będą to w moim mniemaniu klienci korzystający z dużej ilości otwartych kart w przeglądarce, programów biurowych, czy też programów graficznych, jak pakiet Adobe.
My postawiliśmy na edycję Microsoft Surface Laptop Go 2, w której nie brakuje wyboru w kontekście wersji pamięciowych, ale wszystkie spaja jeden procesor, czyli Intel Core i5 11-generacji.
Najtańsza edycja, w której znajdziesz 4 GB RAM oraz 128 GB dysk SSD jest trudno dostępna, a do tego bywa niewiele tańsza, więc polecałbym zacząć od popularnej edycji z 8 GB RAM i 128 GB – to koszt równy 2999 złotym.
W przypadku chęci posiadania pojemniejszego dysku SSD 256 GB, zapłacisz 3799 złotych. To opcja głównie dla osób, które wiedzą, że będą przechowywać fizycznie na urządzeniu większe ilości danych.
Dlaczego warto kupić Surface Laptop Go 2? Między innymi za wyświetlacz PixelSense o przekątnej 12,4″ i rozdzielczości 1536 x 1024 piksele w proporcjach 3:2, czy głośniki Omnisonic z obsługą Dolby Audio Premium.
Jest także kamerka przednia, która umożliwia nagrywanie w rozdzielczości 720p, którą wspomagają dwa mikrofony studyjne dalekiego zasięgu. Osobiście miałem okazję z nich korzystać i mogę potwierdzić, że naprawdę dają radę w kontekście wyłapywania głosu z dalszej odległości.
Całość jest wykonana z aluminium oraz kompozytowej żywicy poliwęglanowej z włóknem szklanym. Bateria ma zapewnić do 13,5 godziny typowego użytkowania. Jest on także wyposażony w dobrą konfigurację nowoczesnych i szybkich portów USB, czy złącze słuchawkowe.
Więcej przeczytasz o tym sprzęcie w naszej recenzji Surface Laptop Go 2.
Kolejna linia na naszej liście to niejako „pełna wersja” poprzedniej. Znajdziemy tutaj urządzenia znowu większe, ale także wyposażone w mocniejsze procesory, a także większe ilości pamięci operacyjnej, czy pojemniejsze dyski SSD. To zdecydowanie będą rozwiązania dla wymagających użytkowników, którzy tworzą treści (także audio-wizualne).
Do tego masz wybór w kontekście rozmiaru wyświetlacza, a cechą charakterystyczną jest także długi czas pracy na baterii, czy świetna jakość połączeń wideo. To świetny sprzęt dla mobilnych osób, które intensywnie pracują także poza biurem.
My stawiamy na model Surface Laptop 4, który jest aktualnie sprzedawany w ramach tej serii.
Oprócz wyboru przekątnej wyświetlacza, przebierać możesz także pomiędzy różnymi procesorami oraz konfiguracjami pamięciowymi. Mamy wersje 13,5″, a także 15″, procesory AMD oraz Intela. Każdy tutaj znajdzie coś dla siebie. Nie przedłużając, zacznijmy od mniejszych wariantów.
Najtańszym rozwiązaniem będzie wersja oparta o układ AMD Ryzen 5, który został sparowany z konfiguracją pamięciową 8/256 GB. Za nią zapłacić przyjdzie nam 3899 złotych.
Kolejny w kolejce jest wariant z Intel Core i5, który ma także pojemniejszy dysk, konkretniej 512 GB. Jego cena wynosi obecnie 4899 złotych. Możemy także skusić się na opcję z rozszerzoną do 16 GB pamięcią operacyjną w cenie 6889 zł.
Pora na omówienie dostępnych wariantów w rozmiarze 15″. Tutaj w zasadzie sprawa jest prosta, ponieważ mamy dostępne dwie wersje pamięciowe z tym samym procesorem – jest nim wielordzeniowy AMD Ryzen 7 – ale w sklepach znajdziesz zazwyczaj tylko edycję z większym dyskiem SSD, którego pojemność równa jest 512 GB. Za nią zapłacimy 5999 złotych.
Dlaczego warto kupić Surface Laptop 4? O podzespołach już pisałem, ale za tym wyborem przemawiają także wyświetlacze: mniejszy, 13,5″ PixelSense o rozdzielczości 2256 x 1504 piksele oraz większy, 15″ charakteryzujący się rozdzielczością 2496 x 1664 piksele. Obydwa w proporcjach 3:2, ułatwiających pracę i wykorzystanie całej powierzchni roboczej.
Czas pracy na baterii to kolejny zdecydowanie plus. Jest to do 17 godzin użytkowania. Nie zabrakło głośników Omnisonic z technologią Dolby Atmos, czy dwóch mikrofonów studyjnych dalekiego zasięgu.
Jest także przednia kamerka do uwierzytelniania poprzez rozpoznawanie twarzy. Laptopy wykonane są w większości z aluminium, a różnicą jest podpórka pod dłonie, gdzie mniejszy posiada Alcantarę, a u większego jest ona metalowa.
Więcej przeczytasz o tym sprzęcie w naszej recenzji Surface Laptop 4.
Niedawno premierę miała najnowsza odsłona laptopa z omawianej serii. Oferuje on już procesory Intel Core 12-generacji, lepsze wyświetlacze, a także jeszcze dłuższy czas pracy na baterii. Nie zabrakło również nowszych portów.
Jego ceny zaczynają się od 5499 złotych za wariant z 8 GB pamięci operacyjnej, 13,5″ wyświetlaczem i 256 GB przestrzenią dyskową.
Kolejna seria produktów od amerykańskiej firmy wraca do koncepcji urządzeń 2w1. Mamy tu zarówno laptop, jak i tablet, by być bardzo elastycznymi w kontekście pracy. Potrzebuję samego ekranu? Nie ma sprawy, chcę wygodnie tworzyć treści pisane? Bez problemu.
Sprzęt ten jest skierowany do osób, które nie lubią ograniczeń, a takim może być zintegrowana z całością na stałe klawiatura. Oprócz tego czynnikiem, który zdecydowanie przemawia za urządzeniami z serii Surface Pro, jest ich specyfikacja, tak w kontekście ekranu, jak i mocy obliczeniowej, czy portów i multimediów.
Dlatego też konsumenci, którym zależy na tym, by ich nowy laptop oferował super wyświetlacz, fajne aparaty i przyjemne głośniki, a przy tym był niesamowicie mobilny i wszechstronny, powinni zwrócić swój wzrok na tę pozycję.
My stawiamy na Microsoft Surface Pro 7+, który jest przystępnym cenowo wejściem w świat dobrze wykonanych i wyposażonych urządzeń 2w1 z logo Amerykanów.
Mamy tutaj dwie wersje do rozważenia. Pierwsza wyposażona jest w procesor Intel Core i3, ale jest już rzadko spotykana w sklepach, więc lepiej sięgnąć po wariant bazujący na Intel Core i5 w konfiguracji 8/128 GB – kosztuje on 4299 zł w zestawie z klawiaturą.
Krótko, szybko i na temat, bo nie ma wielu wersji, ale co z pozostałymi aspektami? Dlaczego warto kupić Surface Pro 7?
Przede wszystkim prym wiedzie wyświetlacz PixelSense 12,3″, o wysokiej rozdzielczości 2736 x 1824 piksele w proporcjach 3:2. Towarzyszą mu głośniki stereo w technologii Dolby Atmos.
Na tym jednak nie poprzestajemy, Surface Pro 7+ oferuje bowiem także 3 kamery:
Nie zabrakło również dwóch mikrofonów studyjnych.
Całość wykonana jest z magnezu i zasilana baterią która wystarczyć ma na maksymalnie 15 godzin korzystania z urządzenia. Nie można nie wspomnieć o zastosowaniu wielu portów i złączy, co również się chwali w takim urządzeniu.
Równolegle jest obecny na rynku nowszy produkt, z numerkiem „8” na końcu. Jest to potężniejsze urządzenie z lepszym wyświetlaczem i nie tylko, ale najpierw kilka zdań o dostępnych wersjach i cenach tego produktu.
W obecnym momencie kupisz m.in. wersję z procesorem Intel Core i5, czyli takim samym, jak w „siódemce”. Wariant wyposażony w 8 GB RAM i dysk 128 GB wraz z klawiaturą Surface Pro X Keyboard kosztuje 4999 złotych.
W przypadku chęci posiadania większego dysku, konkretniej 256 GB musisz z kieszeni wyciągnąć już 5799 złotych. W tej ofercie nie ma jednak klawiatury. Jest także opcja zakupu z 512 GB dyskiem, nadal bez zmiany procesora czy ilości pamięci operacyjnej. W tym przypadku będzie to wydatek 6899 złotych.
Dla najbardziej wymagających polecałbym jednak mimo wszystko opcję z Intel Core i7. Posiada ona ponadto 16 GB RAM i dysk SSD o pojemności 512 GB. W przypadku zdecydowania się na zakup musisz liczyć się z wydaniem 7399 złotych.
Dlaczego zachwalam Surface Pro 8? Producent zdecydował się tutaj na swojego rodzaju rewolucję, pakując do Surface Pro 8 ekran PixelSense Flow o przekątnej 13″. Wyróżnia go rozdzielczość 2880 x 1920 pikseli w proporcjach 3:2 oraz odświeżanie do 120 Hz. Wpływa to bardzo dobrze na odczuwalną płynność całego urządzenia.
Jest także opcja przetworzenia pisma odręcznego w zwykły tekst niczym z klawiatury, czy obsługa Dolby Vision.
Nie zabrakło mocniejszych głośników stereo. Całość zasila akumulator gwarantujący do 16 godzin pracy. Warto także wspomnieć o wykonaniu z anodowanego aluminium i nowocześniejszej konfiguracji w kontekście portów:
Więcej przeczytasz o tym sprzęcie w naszej recenzji Surface Pro 8.
Kolejnym modelem, który niedawno został zaprezentowany przez Amerykanów, jest wersja z „9-tką” na końcu. Zobaczymy tutaj procesory Intel Core 12-generacji, a także autorskie układy Microsoft SQ3 w wersji z łącznością 5G.
Znalazło się także miejsce dla jeszcze lepszego wyświetlacza, czy wersji z 1 TB dyskiem SSD. Ulepszono go także pod kątem łączności, jak wspomniałem, jest wersja z 5G, a standardowo obecne jest WiFi 6E.
Jego ceny zaczynają się od 6099 złotych za wariant z Intel Core i5 oraz 8 GB RAM i 256 GB dysk SSD.
Przy okazji warto dodać, że wraz z premierą linii Surface Pro 9, w sprzedaży pojawiły się po raz pierwsze nowe i bardzo fajne warianty kolorystyczne: Forest (zielony) i Sapphire (szafirowy).
Więcej przeczytasz o tym sprzęcie w naszej recenzji Surface Pro 9.
Najlepszy, najwydajniejszy, najlepiej wyposażony – po prostu „naj”. Jest to zdecydowanie model dla najbardziej wymagających, którzy parają się grafiką, obróbką audiowizualną, bardzo rozbudowaną pracą biurową i wieloma innymi, wymagającymi od sprzętu profesjami.
Może służyć jako tablet, może służyć jako laptop – ma po prostu wszystko, czego może oczekiwać twórca, czy osoba zajmująca się rozbudowanymi pracami w pakiecie Office oraz przeglądarkach, programista, czy nawet osoba zarządzająca zdalnie siecią – każdy odnajdzie tutaj wiele przydatnych funkcji.
Do wyboru mamy procesory Intel Core i5 oraz Core i7, a także różne konfiguracje pamięciowe.
Zaczynamy od tańszych wersji, które wyposażone są w procesor Intel Core i5. W połączeniu z 16 GB pamięci operacyjnej, a także dyskiem SSD o pojemności 256 GB kosztować będzie 7599 złotych.
W przypadku chęci zakupu wariantu wyposażonego w 512 GB przestrzeni dyskowej, trzeba sięgnąć głębiej do portfela i wydać 7949 złotych.
Kolejnym krokiem w górę jest już wariant, który czerpie wydajność z procesora Intel Core i7. Oprócz tego na pokładzie znajduje się dedykowany układ graficzny Nvidia GeForce RTX 3050 Ti, 32 GB pamięci operacyjnej i 1 TB przestrzeni dyskowej. Jej koszt na ten moment to 11999 złotych.
Nadal mało pamięci? W takim razie kup wersję z aż 2 TB SSD. Jej koszt jednak może przyprawić o zawrót głowy, bo to 13999 złotych. Jest to jednak laptop bez kompromisów w bardzo przystępnym rozmiarze i wadze.
Udowadnia to wyświetlacz PixelSense Flow 14,4″, o rozdzielczości 2400 x 1600 pikseli w proporcjach 3:2 i odświeżaniu do 120 Hz. Laptop ten świetnie sprawdza się w kontekście zabezpieczeń skanowania twarzy i w przypadku wideokonferencji.
Nie zabrakło głośników Omnisonic z obsługą Dolby Atmos, a także mikrofonów studyjnych. Idąc dalej, mamy kwestię wykonania. Obudowa została wyprodukowana przy użyciu stopu magnezu i aluminium.
Całość zasilana jest przez akumulator który wg. zapewnień producenta wystarcza na maksymalnie 19 godzin. Krótko mówiąc – jest to urządzenie dla najbardziej wymagających, jednocześnie chcących pozostać przy mobilności, jaką daje seria Surface.
Więcej przeczytasz o tym sprzęcie w naszej recenzji Surface Laptop Studio.
Zakończyliśmy część poświęconą komputerom, ale linia Surface to również świetne akcesoria. Najważniejszymi tutaj są oczywiście klawiatury, myszki oraz słuchawki bezprzewodowe.
Wybór w tej sekcji zależy oczywiście od posiadanego urządzenia. Tyczy on się jedynie serii Microsoft Surface Go oraz Microsoft Surface Pro. W przypadku tańszych urządzeń, odpowiednim wyborem jest Surface Go Type Cover. Można ją kupić już za 469 złotych. Tym samym zmieniamy naszego tableta w pełnoprawne urządzenie 2w1.
W przypadku wyboru urządzenia 2w1 z serii droższej i mocniejszej serii, polecane są trzy rozwiązania. Pierwsze jest najtańsze, jest to klawiatura Surface Pro Type Cover. Kosztuje ona 649 złotych i jest podstawową wersją tego akcesorium.
W przypadku możliwości, by wydać więcej, a posiadając lub chcą zakupić Surface Pro 7+, jest model Surface Pro Signature Type Cover. Jego koszt to 749 złotych (lub Microsoft Signature) w wypadku najnowszych modeli z omawianej serii.
Tutaj mam cztery propozycje, które bardzo dobrze sprawdzą się dla linii Surface. Pierwszą z nich jest Surface Mobile Mouse. Kupisz ją już za 159 złotych. Z pewnością polubią się z nią osoby, które wykorzystują całą dłoń podczas użytkowania myszki.
Kolejna propozycja zadowoli zwolenników bardziej tradycyjnego kształtu myszy biurowej. Jest to „po prostu” Surface Mouse. Kosztuje już więcej, 229 złotych. Sprawdzi się jako „bezpieczna przystań”, ponieważ jak wspomniałem, ma raczej neutralny kształt.
Trzecia pozycja jest z pewnością ekstrawagancka, a jest nią Surface Arc Mouse. Przez swoją nietypową budowę zapewne może odtrącać na pierwszy rzut oka, aczkolwiek jeżeli Ci podpasuje, to „nie ma przebacz”. Jej zakup to wydatek 329 złotych.
No i na szczycie w kontekście ceny jest Surface Precision Mouse. Jest to propozycja dla osób praworęcznych, ponieważ tak właśnie została wyprofilowana. W przypadku skuszenia się na tę propozycję wydasz 389 złotych.
Nie myśl, że zapomniałem o tym arcy-ważnym akcesorium w kontekście urządzeń 2w1. W sytuacji posiadania urządzeń z 2021 roku i starszych odpowiednim wyborem jest Surface Pen, którego cena wynosi 399 złotych.
Jeżeli jednak chcesz kupić najnowszego Surface Laptop Studio czy Pro 9, w takim wypadku zaopatrz się w Surface Slim Pen 2. Kosztować będzie Cię 549 złotych.
Tutaj możliwości są dwie – albo słuchawki dokanałowe Surface Earbuds, które kosztują 929 złotych, albo słuchawki nauszne Surface Headphone 2. Te z kolei wiążą się z wydatkiem już 999 złotych. Sprawa jest w zasadzie zero-jedynkowa, bo wybór zależy wyłącznie od Twoich preferencji.
Mam nadzieję, że taki rozbudowany poradnik z pokazaniem wszystkich urządzeń, a także akcesoriów okaże się przydatny, kiedy staniesz przed wyborem nowego sprzętu.Wybór jest ogromny tak, jak w kontekście budżetu, tak i pod względem możliwości danych modeli, ale jednego można być pewnym – linia Surface to bez wyjątku wartte uwagi urządzenia.
Artykuł sponsorowany
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Samsung uchyla rąbka tajemnicy i zdradza kolejne nowości w One UI 7 i Galaxy AI,…
Xiaomi Redmi Note 14 to nowy model chińskiego giganta rynku elektronicznego. Na salony razem z…
Mroczny RTS na premierę objęty został rewelacyjnym 65% rabatem. Teraz każdy z was może zgarnąć…
Składany Huawei Mate X6 zdradza cenę na polskim rynku. To pozytywne zaskoczenie – tak tanio…
Do premiery przygotowuje się wytrzymały tablet Samsunga, który otrzyma standard MIL-STD-810H oraz IP68. Niejaki Samsung…
Eurocert padł ofiarą ogromnego ataku hakerskiego. O zgrozo, firma zajmuje się dbaniem o bezpieczeństwo naszych…