fot. TikTok Polska Policja
Polska policja zyskała właśnie narzędzia, które pozwolą jej lepiej inwigilować poczynania internautów. Te doniesienia w zestawieniu z nowym projektem rządowym dotyczącym śledzenia w sieci mogą niepokoić.
Komenda Główna Policji pozyskała licencje dla specjalistycznych narzędzi informatyki śledczej, o czym donosi dziś redakcja RMF FM.
Polska policja skorzysta dzięki temu z nowych narzędzi, które pomogą służbom w sprawdzaniu, co internauci robią w sieci. Urządzenia mają być w stanie śledzić lokalizację naszych urządzeń, a nawet dotrzeć do treści szyfrowanych i usuniętych.
Dla systemów nie będzie problemem odczytanie naszych wiadomości, czy też naszej aktywności w sieci, komunikatorach i serwisach społecznościowych – w tym naszych komentarzy czy treści, które polajkowaliśmy.
Dzięki nowym narzędziom policja odczyta też nasze dane zapisane w chmurze, prześledzi nasze trasy – również na żywo, a nawet zyska dostęp do haseł i do naszych prywatnych kont, również tych skasowanych.
fot. lassedesignen, Fotolia.com
Te wiadomości zdają się niepokoić w kontekście wczorajszych doniesień, dotyczących zmian w prawie komunikacji elektronicznej, według którego to służby specjalne będą mogły zbierać nasze dane lokalizacyjne, billingi czy treści wiadomości. Co istotne, nowy projekt nie jest zgodny z prawem Unii Europejskiej:
Rząd chce nas inwigilować, nie przejmuje się UE. Sprawdzi, z kim rozmawiasz
fot. nenetus, Fotolia.com
Za zakup 21 takich typu narzędzi Komenda Główna Policji zapłaciła w grudniu ubiegłego roku 6 milionów 519 tysięcy złotych.
Zakupy tego typu, zwłaszcza w roku wyborczym, zakupy oprogramowania czy urządzeń, które mogą ingerować w prawa i wolności obywatelskie, powinny włączać wszystkie możliwe czerwone lampki ostrzegawcze. Trzeba pamiętać o tym, jak w przeszłości wykorzystywano w celach politycznych system Pegasus.
Myślę, że ta sytuacja rodzi uzasadnione pytania. Jako były policjant, mam nadzieję, że policja wie, jak legalnie i w jakich celach można wykorzystywać tego typu urządzenia
– tłumaczy w rozmowie z RMF FM Paweł Wojtunik były szef CBA.
https://www.gsmmaniak.pl/1373251/apple-iphone-16-face-id-pod-wyswietlaczem/
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Oppo Find X8 Mini będzie bardzo smukłym smartfonem, który do tego nie zrezygnuje z wielkiej…
Ulefone Armor 28 Ultra rozbił bank. Smartfon ma 16 GB RAM, MediaTeka Dimensity 9300+, 1…
Choć może się to wydawać niesłychane, Huawei dominuje na rynku smartfonów. Składane telefony w Chinach…
Samsung Galaxy M35 5G ma nową cenę w Polsce. Teraz najbardziej opłacalnego Samsunga kupisz u…
Świeżutki iPhone 17 Air jednak nie będzie taki, jak się spodziewaliśmy. Jego rozmiary mogą niestety…
Motorola Razr 60 przed premierą zdradza pierwsze detale specyfikacji technicznej. Tańsza składana Motorola przynosi dobre…