Przepis na idealny smartfon to nie tylko duży wyświetlacz, zachwycający głębią kolorów, mega wydajny i ultraszybki procesor, czy aparat z doskonałą optyką. Mimo iż cale, gigaherce, gigabajty i megapiksele odgrywają w tym przypadku bardzo znaczącą rolą, to równie ważny jest sam design słuchawki. Niestety nie zawsze to, co zaoferują nam producenci zachwyca nas pod każdym względem. Dlatego też od dłuższego już czasu możemy zaobserwować trend powstawania konceptów telefonów, za którymi stoją mniej lub bardziej znani w branży designerzy. Ich projekty często zachwycają, czego dowodem może być chociażby Asus Zenphone autorstwa Boba Frekinga, Galaxy Nexus Black S stworzony przez Antoine Brieux, czy HTC One XXL, który wyszedł spod „pióra” Hasana Kaymaka. Bywa i tak, że mistrzów designerskiego kunsztu ponosi fantazja o czym się przekonacie w dalszej części tej publikacji. Nie przedłużając, zapraszam do lektury.
Spis treści
TPM – HELIUM “The Easy Phone”
Ten bardzo lekki oraz smukły smartfon pracujący pod kontrolą systemu Google Android 4.0 Ice Cream Sandwich, o grubości niespełna 6.8 mm, wyposażony został w dotykowy, bardzo jasny super rezystancyjny wyświetlacz o rozdzielczości 200 x 400 pikseli pod, którym osadzona została klawiatura alfanumeryczna o bardzo oryginalnym wzornictwie. A specyfikacja techniczna obejmuje procesor Qualcomm MSM7225A – 800 MHz Cortex A9, 512 MB RAM, pełne wsparcie dla pakietu Office, slot kart microSD do 32 GB, radio Bluetooth 3.0, NFC, GPS, radio FM z RDS, akcelerometr, czujnik zbliżeniowy i kompas. TPM – HELIUM “The Easy Phone” posiada także wyjście TV w jakości HD 720p w gnieździe słuchawkowym, aparat główny z matrycą 5 MPx z autofocusem i diodą doświetlającą LED, kamerkę frontową 2 MPx. A wszystko to zasilane akumulatorem o pojemności 1450 mAh.
Projektant: Imran Sheikh
iPhone 5 new
W tym wypadku mamy do czynienia z dość nietypowym designem nadchodzącego iPhone’a 5, którego twórcą jest Federico Ciccarese, gdyż w zamyśle było najprawdopodobniej stworzenie telefonu bransoletki, który wygląda dość intrygująco, zważywszy, że przypomina pająka, który osadzony został na dłoni. W tym wypadku nie ma mowy o jakiejkolwiek specyfikacji technicznej, toteż można spekulować, że nogi miałyby zostać wykonane z aluminium a osadzony na nich elastyczny wyświetlacz prezentował by obraz w jakości HD.
Projektant: Federico Ciccarese
CocaCola Concept Mobile
Choć w tym roku letnie upały wydaje się, ze mamy już za sobą to warto zatrzymać się na chwile przy koncepcji CocaCola zaprojektowanego przez Davida Carrillo. Model ten jest reprezentantem słuchawek typu slider, który po rozsunięciu prezentuje nam klasyczną klawiaturę alfanumeryczną. Urządzenie oferuje aparat główny o matrycy 2 Mpx oraz kamerkę frontową do wideo połączeń. Hiszpański designer idealnie odwzorował kształt butelki oraz zachował tożsamość marki Coca Cola oferując słuchawkę w trzech wariantach kolorystycznych. Podobnie jak w przypadku poprzednika, nie ma mowy o specyfikacji technicznej, jednak to przecież nie jest w tym wypadku najbardziej istotne.
Projektant: David Carrillo
Mobikoma
Mobikoma to o tyle dziwny koncept, gdyż opiera się na modułach, a każdy z nich posiada welarne zasilanie oraz procesor, co oznacza, że nawet pojedynczy element jest w stanie zapewnić moc obliczeniową. Jednak w zamyśle Kamila Izrailova, było stworzenie telefonu lub nawet mini tabletu. Dwa elementy całej układanki są specyficzne, gdyż posiadają slot kart SIM, mikrofon oraz pamięć wewnętrzną urządzenia i zostały one odpowiednio wyróżnione za pomocą grafik na tylnym panelu. Po ich zespoleniu otrzymujemy smartfon o wymiarach 22mm x 44mm x 6mm, jednak istnieje możliwość stworzenia ekranu o maksymalnej wielkości 1.5 x 2 metry. Jak możemy zaobserwować na renderach słuchawka pracuje pod kontrolą systemu Windows, co czyni go uniwersalnym.
Projektant: Kamil Izrailov
Smartphone-booklet
Ostatnim modelem, który bez dwóch zdań zasługuje na miano najdziwniejszego konceptu, jest Smartphone-booklet, który opracował Ilshat Garipov. Jest to jednorazowy telefon, tak cienki jak kartka papieru, a to wszystko ma stać się możliwe, dzięki metamorfozie tradycyjnej postaci krzemu do nanocząstek. Smartfon rozwija się jak broszura i z każdej strony oferuje powszechnie używane aplikacje oraz funkcje. Jako, że jest to urządzenie jednorazowego użytku, może zachodzić obawa o prywatne dane, jednak designer zadbał i o to, gdyż te magazynowane są w chmurze. Zasilania dostarczy natomiast energia słoneczna. Przyznam, że model ten mnie najbardziej zaintrygował zważywszy, że „strony” telefonu można swobodnie wydzierać oraz dzielić się nimi ze znajomymi. Niesamowicie prezentuje się aplikacja mapy.
Projektant: Ilshat Garipov
źródło: thepowermachines, ciccaresedesign, behance, yankodesign, mojorno
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.