Jeśli wiesz, co to jest ChatGPT, to pewnie wiesz także o istnieniu tekstów napisanych przez sztuczną inteligencję. Niestety, często są one wykorzystywane do niecnych celów. Jak je rozpoznać? Pomoże w tym nowy klasyfikator AI od OpenAI.
Opracowany przez firmę OpenAI Generative Pre-trained Transformer, zwany potocznie ChatGPT, to chatbot służący do automatycznego tworzenia tekstu na podstawie dostarczonych mu danych czy też zadanych pytań.
Omawiane narzędzie napędziło niezłego strachu Google. Nic w tym dziwnego, gdyż teksty napisane przez ChatGPT można spotkać w wielu miejscach. Przykładowo, nawet nasz polski x-kom wykorzystał scenariusz reklamowy napisany przez niego do stworzenia poniższego materiału:
Oczywiście to jeden z wielu przykładów. W tej sytuacji w głowach niejednego z nas może pojawić się pytanie: „kto napisał tekst, który czytam: człowiek czy sztuczna inteligencja”?
Swoją pomoc w tej sprawie właśnie zaoferowała firma… OpenAI. Tak, twórca ChatGPT opracował klasyfikator AI, który ma rozpoznawać teksty napisane przez AI.
Klasyfikator AI sprawdzi, czy dany tekst napisał ChatGPT
Głównym celem powstania tego narzędzia jest zapobieganie niewłaściwemu wykorzystywaniu takich chatbotów jak ChatGPT, zwłaszcza w aspekcie zautomatyzowanych kampanii dezinformacyjnych. Nie wspomnę nawet o pisaniu wypracowań przez AI do szkoły 😉
Klasyfikator AI wskazuje, czy dany tekst został stworzony przez AI wg skali: bardzo mało prawdopodobne, mało prawdopodobne, niejasny lub prawdopodobnie wygenerowany przez sztuczną inteligencję.
OpenAI wprost jednak uprzedza, że aktualnie klasyfikator AI nie jest w pełni wiarygodny, gdyż zdarza mu się błędnie zidentyfikować lub też oszacować domniemanego twórcę tekstu.
Oczywiście zarówno ChatGPT, jak i klasyfikator AI, będą dalej rozwijane. Poprawi się więc jakość tekstów pisanych przez sztuczną inteligencję, jak i ich rozpoznawanie przez omawiane narzędzie.
Jeśli chcesz przetestować klasyfikator AI od OpenAI, to musisz wejść na dedykowaną stronę internetową i się zalogować. Potem wklejasz tekst w wyznaczone pole i klikasz przycisk. Twórcy polecają jednak sprawdzanie tekstów tylko w języku angielskim.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.