>
Kategorie: Newsy

Hakerzy też bawią się ChatGPT. Tak potężnego narzędzia dawno nie było

ChatGPT to na tyle potężne narzędzie, że niebawem może stać się dla nas poważnym niebezpieczeństwem. Hakerzy już myślą nad tym, jak użyć go do ataków. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa ostrzegają!

ChatGPT dał się nam w ostatnich miesiącach poznać jako narzędzie bardzo wszechstronne – jest w stanie napisać za nas pracę zaliczeniową, a nawet zdać test. Korzystali z niego nawet sędziowie, podczas rozstrzygania sporów sądowych. Inni zaś stworzyli z jego wykorzystaniem serial, który nadawany jest na Twitchu non stop od grudnia.

Skoro ChatGPT może zrobić tak wiele dobrego, a zarazem wyrządzić sporą szkodę, to nic w tym dziwnego, że już stał się narzędziem bardzo pożądanym przez cyberprzestępców. Czy czeka nas przyszłość pełna próbującej nas okraść sztucznej inteligencji? Sprawdzili to analitycy Blackberry.

W styczniu 2023 roku firma przeprowadziła ankiety wśród 1500 decydentów w zakresie IT i cyberbezpieczeństwa w Ameryce Północnej, Australii i Wielkiej Brytanii. Raport z badania jasno daje nam do zrozumienia, że rzeczywiście mamy się czego obawiać.

fot. Benj Edwards / Ars Technica / OpenAI

ChatGPT zaatakuje w ciągu roku

Aż 51% specjalistów przewiduje, że udany cyberatak przy użyciu ChatGPT będzie miał miejsce w niespełna 12 miesięcy. 78% z nich jest już pewnych, że atak z udziałem ChatGPT nastąpi w ciągu kolejnych dwóch lat.

Według 53% badanych ChatGPT zostanie wykorzystany do tworzenia bardziej wiarygodnych e-maili phishingowych, a także pomoże początkującym hakerom w rozwijaniu swoich umiejętności (49%)

49% z nich nie ma też wątpliwości, że narzędzie będzie w niedalekiej przyszłości odpowiedzialne za szerzenie dezinformacji, a niemal połowa uważa, że pomoże też stworzyć nowe złośliwe oprogramowanie.

chatgpt/ fot. OpenAI

ChatGPT stawia przed nami nowe wyzwania w zakresie cyberbezpieczeństwa. Blackberry zapytało respondentów, czy sądzą oni, że rządy na całym świecie mają obowiązek regulowania zaawansowanych technologii, takich jak ChatGPT.

95% z nich twierdzi, że rządzący ponoszą pewną odpowiedzialność za regulowanie tego typu technologii, a 85% ocenia ten poziom odpowiedzialności jako „umiarkowany” lub „znaczący”. Co więcej, 82% badanych już planuje własne działania w celu obrony swoich organizacji przed takimi cyberatakami.

Przeczytaj również

https://www.gsmmaniak.pl/1380443/sztuczna-inteligencja-serial-sitcom-openai/

Źródło

Monika Laflamme

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Oppo
  • Telefony

Cienki jak brzytwa, mocny jak tur. Taki będzie Mini flagowiec, którego kupisz w Polsce

Oppo Find X8 Mini będzie bardzo smukłym smartfonem, który do tego nie zrezygnuje z wielkiej…

22 lutego 2025
  • Newsy
  • Telefony
  • Ulefone

1″ aparat, 16 GB RAM, 1 TB, 120 Hz ekran i 120W ładowanie we flagowcu z 2 ekranami i baterią 10600 mAh. Po co Ci droższy smartfon?

Ulefone Armor 28 Ultra rozbił bank. Smartfon ma 16 GB RAM, MediaTeka Dimensity 9300+, 1…

22 lutego 2025
  • Newsy
  • Telefony

Samsung jest 100 lat za Chińczykami. Liczby pokazują dominację Huawei, vivo i Honora

Choć może się to wydawać niesłychane, Huawei dominuje na rynku smartfonów. Składane telefony w Chinach…

22 lutego 2025
  • Promocje

Najbardziej opłacalny Samsung w Polsce staniał tak bardzo, że niedługo zaczną dodawać go do płatków

Samsung Galaxy M35 5G ma nową cenę w Polsce. Teraz najbardziej opłacalnego Samsunga kupisz u…

22 lutego 2025
  • Apple
  • Newsy
  • Telefony

iPhone 17 Air znów zawodzi. Nie będzie taki, jakbyśmy chcieli

Świeżutki iPhone 17 Air jednak nie będzie taki, jak się spodziewaliśmy. Jego rozmiary mogą niestety…

22 lutego 2025
  • Motorola
  • Newsy
  • Telefony

Nowa Motorola już na horyzoncie. Producent spieszy się z premierą

Motorola Razr 60 przed premierą zdradza pierwsze detale specyfikacji technicznej. Tańsza składana Motorola przynosi dobre…

22 lutego 2025