Gry akcji kojarzą nam się z dynamiczną i sprawiającą sporo frajdy rozgrywką. W takim tytule na ekranie ma się dziać dużo, tak żebyśmy nawet przez chwilę się nie nudzili. Postanowiłem w takim razie sprawdzić, czy polecane tytuły na Google Play wpisują się w tę definicję.
Spis treści
Szukając inspiracji do stworzenia kolejnego rankingu, wpadłem na genialny w swojej prostocie pomysł. Postanowiłem sprawdzić, co poleca Google, a na pierwszy rzut wybrałem 7 najpopularniejszych gier akcji.
Stumble Guys — Android / iOS
Najpopularniejszą pozycją jest Stumble Guys, co mnie trochę zdziwiło. Może to jednak ja jestem nieco zbyt wymagający, szczególnie że nie jest to w sumie taki zły tytuł.
W tej produkcji mamy postać, którą musimy przeprowadzić przez plansze najeżone pułapkami i przeszkodami. Czasem z powierzchni chce nas zmieść jakiś ogromny młot, mogą to być również piłki czy kule, ale i same poziomy nie ułatwiają rozgrywki. Pełno jest miejsc, gdzie możemy spaść, co oczywiście cofa nas o kawałek.
Na początku staruje 32 prawdziwych graczy, potem przechodzi 16 najlepszych, a w 3, finałowej rundzie pozostaje tylko 8 graczy. Naszego bohatera możemy modyfikować, a następnie zdobywać kolejne punkty i piąć się w rankingu. Dostępne są także turniej, które mogą nieco uatrakcyjnić rozgrywkę.
Paradoksalnie mocno się zdziwiłem, że taki tytuł jest na pierwszym miejscu, ale jednocześnie Stumble Guys sprawiło mi całkiem sporo frajdy. Rozgrywka jest prosta i przyjemna, akurat na kilka wolnych chwil. Nie dałbym jej miana najlepszej gry akcji, ale gra się dość dobrze. Polecam dać jej szansę.
Among Us — Android / iOS
Muszę wam się przyznać, że ostatnio gracz ze mnie dość kiepski i jak już odpalam jakiś tytuł na komputerze, przeważnie jest to coś z lat 90-siątych. Among Us oczywiście kojarzę, ale chyba nigdy nie grałem, więc mobilna wersja była moją pierwszą stycznością z tym tytułem.
Produkcja ta zapewne większości z was będzie znana, ale pokrótce wytłumaczę zasady. Na statku kosmicznym są członkowie załogi, którzy muszą wykonywać różne cele oraz „Impostor”. Jego zadaniem jest zabicie członków załogi, mieszanie, niweczenie postępu i ogólnie zrobienie wszystkiego, żeby reszta przegrała.
Oglądając jakieś rozgrywki na Youtube widziałem, że Among Us potrafi dostarczyć sporo emocji. Szczególnie jeśli komunikujemy się głosowo i gramy ze znajomymi. Tutaj tego nie było i możliwe, że przez to mnie ten tytuł nie wciągnął. Udało mi się włączyć kilka rozgrywek, spędziłem tam kilkanaście minut, ale przeważnie dość szybko ginąłem.
Oczywiście nie dziwię się, że powstała mobilna wersja, skoro ta produkcja stała się takim hitem. Jeśli lubicie pierwowzorów, zdecydowanie powinniście spróbować.
Number Master: Run and Merge — Android / iOS
Numerem 3 na tej liście jest produkcja jeszcze prostsza niż lider zestawienia. Number Master: Run and Merge opiera się na znanym schemacie, który zapewne widzieliście w wielu reklamach, ale tutaj jest uproszczony do bólu.
Zaczynamy grę jako cyfra 1, a potem sukcesywnie się rozwijamy i zbieramy wirtualną walutę. Zebrany majątek możemy wydać na wyższą cyfrę początkową albo większy mnożnik zbierania pieniędzy… które znowu mogą iść na to samo. W tym tytule nie mam nawet innych postaci, którymi moglibyśmy grać.
Rozgrywka jest banalna, przesuwamy kursor w linii poziomej, tak żeby wycelować w numer niższy od naszego. Dzięki temu zwiększamy swoją wartość, co pozwala nam zebrać więcej pieniędzy na koniec. Oczywiście po drodze możemy trafić na ściany z minusami, więc czasem trzeba zastanowić się, którą drogę wybrać.
Mówiąc uczciwie, ta gra jest tak prosta, że dość szybko mnie znudziła. Gdybym mógł wydać tę walutę na cokolwiek innego jak, chociażby śmieszne kursowy, inne tła itp. to może wytrzymałbym dłużej. Aktualnie ta produkcja nie daje nam żadnej motywacji do tego, aby grać z nią dalej.
Snake.io — Zabawne gry w węża — Android / iOS
Wydawało mi się, że szał na gry z dopiskiem .io w nazwie już nieco minął, ale najwyraźniej się myliłem. Podczas pisania tego tekstu 4 najpopularniejszą grą akcji w Google Play jest Snake.io.
Tak, prawdopodobnie już po samym tytule możecie się spodziewać, co oferuje ten tytuł. Jesteśmy wężem i poruszamy się po planszy, zbierając różne elementy. Dzięki temu rośniemy, co pozwala nam rywalizować z przeciwnikami.
Na polu rozgrywki pojawiają się również bonusy, które przez pewien czas czynią nas niezniszczalnymi. Oczywiście do wyboru jest sporo skórek, które odblokowujemy wraz z rozwojem rozgrywki. Dostępne są również wydarzenia, gdzie możemy zdobywać kolejne unikalne wyglądy naszego węża.
Rozgrywka jest w porządku, choć mam wrażenie, że moda na tego typu tytuły już minęła. Ten tytuł ma szczęście, że trafił do topu gier, ponieważ w innym przypadku pewnie szybko zginąłby wśród dziesiątek podobnych produkcji.
Tomb of the mask — Android / iOS
Czasem są gry, które nie zachęcają swoim wyglądem i sprawiają raczej wrażenie przeciętnych, ale warto dać im szansę. Moim zdaniem ciekawą produkcją w tym rankingu bez wątpienia jest Tomb of the mask.
To gra, która już od pierwszych chwil wyróżnia się na tle innych, nawet bardzo podobnych pod względem mechaniki gier. Oprawę wizualną w tym tytule można albo bardzo polubić… ale wręcz ją znienawidzić. Jestem sobie w stanie wyobrazić, że niektórym osobom może kręcić się w głowie po kilku minutach rozgrywki.
Dla mnie gra wygląda ciekawie, a ponadto sama rozgrywka również może wciągnąć. To gra logiczna, w której musimy przeprowadzić naszą postać do końca labiryntu. Utrudnieniem nie są jednak tylko pułapki, ale również fakt, że zawsze poruszamy się do końca wolnej przestrzeni. Nie możemy zrobić jednego czy dwóch kroków.
To sprawia, że przy późniejszych poziomach trzeba trochę pogłówkować. Jak wiecie, ja lubię gry logiczne, więc ta produkcja przypadła mi do gustu.
Alphabet Shooter: Survival FPS – Android
Kolejna produkcja w pełni zasługuje na tytuł gry akcji. Alphabet Shooter: Survival FPS to strzelanka pełną gębą, która jest bardziej rozbudowana niż sądziłem.
Rozgrywkę zaczynamy jako człowiek z karabinem, który musi pozbyć się potworów. To nie zawsze tak wygląda, gdyż w niektórych misjach, najważniejsze jest pozbieranie porozrzucanych na planszy liter. Możemy jednak spojrzeć na wszystko z drugiej strony, gdyż mamy możliwość zostania potworem lub wielką, krwiożerczą literą, która chce zabić wszystkich ludzi.
Sama gra jest dość prosta. Sterowanie nie sprawia specjalnych trudności, a rozgrywkę oceniłbym raczej jako mało wymagającą. Wystarczy dosłownie kilka sekund, żeby zrozumieć podstawowe zasady panujące w tej produkcji.
Jeśli chodzi o frajdę z rozgrywki, nie jest źle. To idealny przerywnik na kilka minut, ale bez żadnych większych ambicji.
Fight for America: Defense War – Android / iOS
Ostatnią z produkcji, które znalazła się w 7 najpopularniejszych grach akcji w Google Play jest Fight for America: Defense War. Już po nazwie można wnioskować, że mamy do czynienia z wariacją „Tower Defense”, ale muszę przyznać, że ten tytuł próbuje się wyróżnić.
Tak, tutaj też zbieramy monety i budujemy wieżyczki jak w każdej tego typu grze, ale mamy też swoją postać. Koniecznie jest poruszanie bohaterem, żeby zbudować nowe punkty obronne. Co więcej, on również może walczyć.
Jak to zwykle bywa, z przeciwników wypadają monety, które wykorzystujemy na rozbudowę naszych możliwości bojowych. Możemy kupować także nowe typy broni, co przydaje się w późniejszych poziomach. Gra utrzymana jest w wojskowej stylistyce, a kolejne levele to miasta w USA.
Jeśli chodzi o najważniejszy czynnik, czyli przyjemność z rozgrywki to nie jest źle. Co więcej, jest całkiem fajnie. Jeszcze chyba nie widziałem tak odświeżonego Tower Defense i moim zdaniem to ciekawe urozmaicenie.
To są najlepsze gry akcji w Google Play?
Patrząc na powyższe tytuły, nie powiedziałbym, że każdy z nich to rasowa gra akcji. Niektóre zdecydowanie powinny trafić do innych rankingów, ale moim zdaniem taki Fight for America pasuje idealnie.
Możliwe, że Tomb of the mask nie jest wzorcową grą z tego gatunku, to i tak bawiłem się przy niej świetnie. To jest zawsze kluczowe, więc ją mogę szczerze polecić.
Zastanawiające jest tylko na jakiej podstawie te produkcji zostały określone jako gry akcji. Czy to twórcy tak je opisali, a może samo Google je przypisało? Pozostaje też opcja, że tak właśnie wyglądają tego typu tytuły, a jedynie ja mam większe wymagania.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.