RFBENCHMARK prezentuje raport przedstawiający internet mobilny w Europie. Jak na tym tle wypada Polska? W niektórych kwestiach nie mamy powodu do wstydu, jednak nad szybkością pobierania można by popracować.
RFBENCHMARK opublikował właśnie raport dotyczący szybkości oraz jakości internetu mobilnego w Europejskim Obszarze Gospodarczym w drugiej połowie 2022 roku.
Pomiary niezbędne do powstania raportu zbierane są od użytkowników korzystających z aplikacji mobilnej RFBENCHMARK. Dzięki temu możemy przyjrzeć się wynikom Polski na tle naszych bliższych i dalszych sąsiadów. Jak wypadamy?
Internet mobilny w Europie – prędkość pobierania
Z najszybszego internetu w ubiegłym roku mogli korzystać mieszkańcy Belgii – tam osiągał on prędkość 91,45 Mb/s. Tuż za nią uplasowała się Litwa z wynikami średniej szybkości pobierania na poziomie 87,9 Mb/s.
Najgorzej sytuacja wygląda natomiast w Rumunii i na Węgrzech – tutaj wyniki kształtowały się na poziomie zaledwie 33 Mb/s.
Polska z wynikiem 38,9 Mb/s zajęła w tym rankingu 20. miejsce, wyprzedzając takie kraje jak Hiszpania czy Włochy. To jednak wynik znacznie bliższy temu z ostatnich pozycji, niż pierwszych.
Szybkość wysyłania na Starym Kontynencie
Jeśli zaś chodzi o szybkość wysyłania danych, tu dominuje Słowenia (30,83 Mb/s), a tuż za nią plasuje się Chorwacja (26,61 Mb/s).
Na końcu stawki ku naszemu zaskoczeniu znalazły się Niemcy i Irlandia (kolejno 9,09 Mb/s oraz 6,29 Mb/s). Swoją drogą oba te kraje nie wypadły też dobrze w kwestii pobierania danych, zajmując pozycje przy końcu stawki. Polska zaś zajęła wysoką, piątą pozycję z wynikiem 21,61 Mb/s.
Internet mobilny w Europie – najniższy ping
Na koniec ping – najniższy udało się osiągnąć Estonii. Tam wynosi on jedynie 23 ms. Ciut gorzej jest na Łotwie, jednak to wciąż topka (23,75 ms).
Najgorzej w tej kwestii poradziła sobie Norwegia, gdzie średni czas opóźnienia wyniósł aż 54,84 ms, oraz Francja – 50,63 ms. Polska znów nie ma powodów do wstydu z wynikiem 30,73 ms.
Przeczytaj również
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.