Witajcie. Dziś nasz ManiaKalny poradnik poświęcimy wybraniu odpowiedniej usługi VoIP dla naszego smartfona. Przyjrzymy się więc najciekawszym operatorom, którzy pozwolą nam wygodnie korzystać ze swoich usług za pomocą naszych słuchawek. Gotowi?
Czym jest tak naprawdę VoIP?
Zacznijmy od podstaw – z czym mamy do czynienia? VoIP to technologia pozwalająca na przesył dźwięku przez Internet. Znamy ją także pod pojęciem „telefonii internetowej”. Za jej pomocą możemy łączyć się z innymi użytkownikami dedykowanych aplikacji, jak i telefonami stacjonarnymi i komórkowymi. Jak sama nazwa wskazuje – opiera się ona na protokole IP. Mając pojęcie o co chodzi czas dokonać wyboru operatora. Jak wiadomo, Polacy bardzo często wykorzystują do rozmów aplikację Skype. Łączność między jej użytkownikami jest darmowa. Nie wszyscy jednak korzystają z tego komunikatora, niektórzy wręcz go nie lubią. Co więc będzie gdy przyjdzie nam zadzwonić do kogoś na telefon? Zapłacimy. I stawka ta nie jest tak atrakcyjna jak w ofertach konkurencyjnych operatorów. Przyjrzyjmy się zatem którą z nich najbardziej warto się zainteresować Z racji na okres wakacyjny, jeśli chodzi o stawki, skupimy się na często odwiedzanych w lecie przez Polaków krajach.
FreecoNet (dawniej Tlenofon)
Wielu z Was Tlenofon jest dobrze znany. Jakiś czas temu doszło do fuzji operatora z FreecoNet. Stąd zmiana nazwy. Jaką ofertę przygotowała dla nas ta firma? Atrakcyjne ceny połączeń i możliwość korzystania z usług za pomocą aplikacji dedykowanych systemom Android (CSipSimple i Sipdroid), Symbian (Fring) oraz iOS (Acrobits Softphone). Instrukcje dotyczące pracy z aplikacjami dostępne są na tej stronie. Czas na garść informacji o stawkach:
GBR – 0.04 PLN (stacjonarne) / 0.05 PLN (komórki).
ITA – 0.06 PLN (stacjonarne) / 0.06 PLN (komórki).
FRA – 0.04 PLN (stacjonarne) / 0.05 PLN (komórki).
ESP – 0.06 PLN (stacjonarne) / 0.31 PLN (komórki).
CRO – 0.06 PLN (stacjonarne) / 1.08 PLN (komórki).
BUL – 0.19 PLN (stacjonarne) / 0.20 PLN (komórki).
TUR – 0.08 PLN (stacjonarne) / 0.14 PLN (komórki).
EGY – 0.30 PLN (stacjonarne) / 0.50 PLN (komórki).
Jak widać – oferta kusi. Zdecydowanie najdroższe są połączenia z Egiptem oraz z komórkami rodziny/znajomych przebywających na terenie Chorwacji. Przyjrzyjmy się co ma do zaoferowania konkurencja.
PLFON
Kolejny znany gracz na rynku. Także do jego usług dostęp mamy z poziomu naszych smartfonów, jednak wg informacji samego operatora – tych z Symbianem lub iOS. Aby zacząć korzystać z jego usług musimy się zarejestrować oraz pobrać odpowiednią wersję aplikacji dla naszego systemu operacyjnego. Jak kształtuje się cennik PLFON?
GBR – 0.05 PLN (stacjonarne) / 1.50 PLN (komórki).
ITA – 0.07 PLN (stacjonarne) / 0.20 PLN (komórki).
FRA – 0.07 PLN (stacjonarne) / 0.70 PLN (komórki).
ESP – 0.07 PLN (stacjonarne) / 0.70 PLN (komórki).
CRO – 0.20 PLN (stacjonarne) / 0.70 PLN (komórki).
BUL – 0.10 PLN (stacjonarne) / 1.20 PLN (komórki).
TUR – 0.10 PLN (stacjonarne) / 0.70 PLN (komórki).
EGY – 0.70 PLN (stacjonarne) / 0.70 PLN (komórki).
Jak widzicie, ta oferta prezentuje się nieco gorzej. Stawki w niektórych przypadkach są tu zdecydowanie wyższe. Ale cóż, nie my je ustalamy, więc możemy sobie jedynie ponarzekać…
ipfon
Kolejny dostawca usług VoIP w naszym zestawieniu. Kolejny, który pozwala nam dzwonić za pomocą naszego smartfona. Słuchawkom z Androidem umożliwią to aplikacje CSipSimple, Sipdroid i 3CX. Użytkownicy urządzeń Apple muszą natomiast pobrać 3CXPhone lub Acrobits Softphone. Oczywiście instrukcje konfiguracji wspomnianych programów dostępne są na stronie operatora. Zerknijmy więc w cennik:
GBR – 0.11 PLN (stacjonarne) / 1.21 PLN (komórki).
ITA – 0.11 PLN (stacjonarne) / 1.21 PLN (komórki).
FRA – 0.11 PLN (stacjonarne) / 1.21 PLN (komórki).
ESP – 0.17 PLN (stacjonarne) / 1.21 PLN (komórki).
CRO – 0.60 PLN (stacjonarne) / 1.21 PLN (komórki).
BUL – 0.60 PLN (stacjonarne) / 1.33 PLN (komórki).
TUR – 0.74 PLN (stacjonarne) / 1.11 PLN (komórki).
EGY – 1.11 PLN (stacjonarne) / 1.11 PLN (komórki).
Zestawienie to pokazuje nam, że ipfon nie ma najlepszej oferty jeśli chodzi o dzwonienie na komórki. Z telefonami stacjonarnymi zaś jest znośnie, ale do ideału jeszcze troszkę brakuje. Jak na razie w naszym zestawieniu wygrywa FreecoNet, który wysoko zawiesił poprzeczkę. Zobaczmy jednak co będzie dalej…
easyCALL
Przejdźmy do kolejnej oferty. Także easyCALL pozwala nam na tanie rozmowy za pomocą naszego smartfona. Rejestrujemy się u operatora i pobieramy aplikację. Jak możemy zobaczyć na stronce easyCALL – to rozwiązanie dedykowane głównie użytkownikom iPhone (aplikacja Acrobits Softphone oczywiście). Z dostępnością na pozostałe urządzenia jest już gorzej. Czas na cennik:
GBR – 0.08 PLN (stacjonarne) / 1.79 PLN (komórki).
ITA – 0.08 PLN (stacjonarne) / 1.50 PLN (komórki).
FRA – 0.08 PLN (stacjonarne) / 0.90 PLN (komórki).
ESP – 0.08 PLN (stacjonarne) / 1.19 PLN (komórki).
CRO – 0.20 PLN (stacjonarne) / 0.99 PLN (komórki).
BUL – 0.25 PLN (stacjonarne) / 1.14 PLN (komórki).
TUR – 0.39 PLN (stacjonarne) / 0.85 PLN (komórki).
EGY – 0.84 PLN (stacjonarne) / 0.55 PLN (komórki).
Jak widać, całkiem dobra oferta – szczególnie dla osób dzwoniących do Egiptu. Choć i tak FreecoNet nie przebija. Czyżbyśmy na starcie mieli już zwycięzcę? Poszukajmy jeszcze nieco…
HaloNet
Ostatni dostawca usług VoIP w naszym zestawieniu. Pozwala on na rozmowy za pomocą smartfonów z preinstalowanymi trzema popularnymi systemami operacyjnymi. Jakie poleca nam aplikacje? Dla Androida – CSipSimple, dla Symbiana – Nimbuzz, dla iOS natomiast – Fring. Ciekawe w porównaniu do poprzedników zestawienie, prawda? Przejdźmy jednak do tego, co najważniejsze – cennika:
GBR – 0.07 PLN (stacjonarne) / 1.49/(0.39 dla Orange i T-Mobile) PLN (komórki).
ITA – 0.07 PLN (stacjonarne) / 0.98 PLN (komórki).
FRA – 0.07 PLN (stacjonarne) / 0.35 PLN (komórki).
ESP – 0.07 PLN (stacjonarne) / 0.49 PLN (komórki).
CRO – 0.15 PLN (stacjonarne) / 1.59 PLN (komórki).
BUL – 0.25 PLN (stacjonarne) / 1.98 PLN (komórki).
TUR – 0.15 PLN (stacjonarne) / 0.89 PLN (komórki).
EGY – 0.59 PLN (stacjonarne) / 0.59 PLN (komórki).
Oferta zachęcająca, prawda? Niektóre stawki są bardzo atrakcyjne. Szczególnie oferta dla GBR (Orange i T-Mobile). Zwycięzca rankingu, jak się okazuje, jest jednak tylko jeden.
Podsumowanie
Jak pokazują cenniki – oferta FreecoNet (dawnego Tlenofonu) jest relatywnie najlepsza. Wiele jednak zależy od tego, gdzie chcecie dzwonić i to właśnie w odniesieniu do tego kryterium powinniście wybierać Waszego operatora VoIP. A może korzystacie z usług dostawców, których nie ma w naszym zestawieniu? Podzielcie się z nami tymi informacjami w komentarzach. 🙂
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.