Jakie błędy w sieci Polacy popełniają na co dzień? Dzięki raportowi Nadwyraz.pl dziś już to wiemy! Na pewno co najmniej kilka z nich Cię zaskoczy!
W sieci popełniamy wiele błędów – na łamach gsmManiaKa często piszemy o tych związanych z bezpieczeństwem w internecie. Dziś przyjrzymy się jednak naszym pomyłkom z zupełnie innej strony.
Najświeższy raport przygotowany przez Nadwyraz.pl i Polszczyzna.pl ujawnia, jakie błędy językowe najczęściej przytrafiają nam się w sieci. To dobra okazja, by mu się przyjrzeć, jako że 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Raport powstał na podstawie analizy danych za 2022 rok. To już kolejna edycja badania – te trwają od 2018 roku.
Największe błędy w sieci – Polacy nie brylują na Facebooku
Co ciekawe, najwięcej błędów popełniamy na Facebooku (52,2% zgromadzonego materiału) oraz Twitterze (20,3%). Na trzecim miejscu uplasowały się portale internetowe (15,5%), a za nimi fora dyskusyjne (4%), Wykop (2,4%), YouTube (1,9%), recenzje (1,5%), blogi (0,9%), TikTok (0,7%) oraz Instagram (0,6%).
15 najpopularniejszych błędów w polskim internecie
Oto najczęściej popełniane przez internautów błędy w 2022 roku:
napewno, dzień dzisiejszy, na prawdę, wogóle/wogule, narazie, na codzień/nacodzień, po za tym/pozatym, niewiem, conajmniej, wziąść, na przeciwko/na przeciw, złodzieji, z przed/zprzed, dlatego bo, jusz.
Co ciekawe, pierwsza piątka prezentuje się dokładnie tak samo jak w ubiegłym roku. Widać, że to te słowa sprawiają Polakom najwięcej trudności. Tym bardziej że od 2018 roku, najczęściej powtarzanym błędem stale jest napewno (prawie 15% wszystkich zebranych błędów).
Nie da się nie zauważyć, że większość błędów wynika z nieznajomości zasad pisowni łącznej i rozłącznej. Całe szczęście na liście zabrakło takich kwiatków, jak muj czy ktury, które pojawiały się w latach ubiegłych.
Firma Nadwyraz wyróżniała też najczęstsze błędy leksykalne. To kolejno: dzień dzisiejszy, trwać nadal, okres czasu, kartka papieru, w każdym bądź razie, spadać w dół, fakt autentyczny, po najmniejszej linii oporu, akwen wodny, języczek uwagi (dodam tak między nami, że na widok takich zwrotów nasz Damian dostaje spazmów).
Jak dla mnie, zabrakło tu jeszcze tylko cofania się do tyłu 🙂 Poprawne formy to: dziś/dzisiaj, trwać, okres/czas, kartka, w każdym razie/bądź co bądź, spadać, fakt, po linii najmniejszego oporu, zbiornik wodny/akwen, języczek u wagi.
Wśród błędów fleksyjnych Nadwyraz wyróżnia natomiast: wziąść, ludzią, doktór/doktur, dziecią, kupywać, derektor, ja rozumie, lubiałem/lubiałam, pierszy/piersza, poszłem.
Najczęstsze błędy składniowe to zaś: dlatego bo, pod rząd, półtorej roku, dlatego ponieważ, po lewo/po prawo, półtora godziny, półtorej tygodnia, ubrać kurtkę, sukienkę itd., dla czemu.
Na koniec pozytywna wiadomość. W 2022 według raportu Polacy popełnili w internecie najmniej błędów od 2018 roku – a dokładnie 3,8 mln. Dla porównania, w 2020 było to rekordowe 5,2 mln błędów. Widać postępy!
Z pełnym, bardzo ciekawym raportem można zapoznać się na tej stronie internetowej.
Tak, wiem, że nam też się zdarza popełniać jakieś błędy. Kto takiego nie popełnił, niech pierwszy rzuci kamieniem 😉
Przeczytaj również
BLIKiem od dziś zapłacisz za e-PIT. Zaboli tak samo, ale zmarnujesz mniej czasu
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.