TikTok wprowadza dziś w Polsce limit 60 minut w aplikacji dla użytkowników w wieku 13-17 lat. Sprawdźmy, jak zadziała on w rzeczywistości. Czy da się go obejść?
TikTok to pożeracz czasu wielu młodych ludzi – to właśnie nastolatkowie stanowią największy procent użytkowników aplikacji. Wiedzą o tym jej twórcy, którzy wprowadzają właśnie ciekawą nowość – ta w teorii miałaby pomóc młodym w ograniczeniu czasu online. No właśnie, tylko w teorii.
Od dziś na kontach dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia zostanie nałożony dzienny limit 60-minut w aplikacji. Zaskoczony? Nie myśl jednak, że po tym czasie dostęp do TikToka zostanie młodym odebrany.
Po osiągnięciu limitu użytkownik będzie musiał tylko ponownie podać hasło do konta, by móc kontynuować przeglądanie aplikacji. Nowy limit to więc tak naprawdę tylko przypominajka, że na TikToku spędziliśmy już godzinę – być może zmotywuje część młodych do odłożenia smartfona. Aha, pojawiają się też wieczorne powiadomienia przypominające najmłodszym, że już pora spać.
TikTok z nowościami dla rodziców
To jednak jeszcze nie koniec nowości – TikTok wprowadza też trzy nowe narzędzia w ramach funkcji Parowania rodziny:
- Niestandardowe dzienne limity czasu przed ekranem: opiekunowie będą mogli dostosować dzienny limit czasu przed ekranem dla nastolatka, w tym wybrać różne limity w zależności od dnia tygodnia,
- Pulpit nawigacyjny czasu przed ekranem: rodzice w jednym miejscu znajdą podsumowanie dotyczące ilości czasu spędzonego w aplikacji, liczbę uruchomień TikToka oraz zestawienie czasu spędzonego na platformie z podziałem na dzień i noc,
- Wyciszanie powiadomień: TikTok umożliwia ustawienie harmonogramu wyciszania powiadomień na kontach nastolatków. Konta użytkowników w wieku 13-15 lat nie otrzymują domyślnie powiadomień push od 21:00, zaś osoby w wieku 16-17 lat mają je wyłączone od 22:00.
Za te rozwiązania warto docenić twórców. Dodatkowo TikTok pracuje też nad kolejnym, czwartym już nowym narzędziem kontroli treści. Opiekunowie będą mieć większy nadzór nad treściami oglądanymi przez nastolatków dzięki nowemu sposobowi na filtrowanie filmów za pomocą słów lub hashtagów.
TikTok przypomina też, że dotychczas wprowadził już sporo narzędzi, mających troszczyć się o młodszych użytkowników. Dla przykładu, nastolatkowie w wieku 13-15 lat mają domyślnie ustawione prywatne konta (młodsi teoretycznie z TikToka korzystać nie mogą). Bezpośrednie wiadomości są dostępne tylko dla osób od 16. roku życia, a streamować mogą tylko pełnoletni.
Przeczytaj również
Źródło: informacja prasowa
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.