>
Kategorie: Longform

Mam ciągle płacić gotówką? Nie, dzięki, wolę telefon. Chcesz nią płacić? Naucz się

Znakomitą większość płatności dokonuję przy pomocy telefonu, czasami karty. Tak jest mi prościej, łatwiej i szybciej. Z gotówki korzystam rzadko. Nie chcę jednak jej wycofania. Obrońcy gotówki czasami jednak przeginają. Jeśli chcą z niej korzystać, to muszą się tego nauczyć. Mam dla nich cenną radę.

Ostatnia awaria Pekao, która doprowadziła m.in. do problemów z płatnościami zbliżeniowymi w sklepach Biedronka, obudziła wszystkich możliwych obrońców gotówki.

Rzeczywiście, sam jestem daleki od poparcia tego, by żywy pieniądz całkowicie został wycofany z obiegu i na rynku pozostały tylko płatności kartą/telefonem/zegarkiem/jakkolwiek inaczej. Choćby z powodu podobnych awarii, które mogą zdarzyć się zawsze i wszędzie.

Nie rozumiem tylko jednego: tego stanowczego uporu do płacenia TYLKO I WYŁĄCZNIE gotówką. Jedno drugiego nie wyklucza, aktualnie nikt nam naszych ukochanych banknotów i drobniaków nie zabiera, a wszelkie tego typu projekty są jeszcze dalekie od realizacji.

Dlaczego płacę telefonem?

Google Pay / fot. producenta

Sam zdecydowanie częściej płacę telefonem. Na krótkie zakupy do pobliskiego Dino wybieram się bez portfela i do tej pory ani razu nie miałem problemów z tą metodą. Gdy idę dalej, portfel już zabieram, ale ten wątek skończę za chwilę.

Dlaczego tak mam? Po pierwsze, jest szybciej. Żadnego szukania drobniaków, żadnego straszenia sprzedawczyni kolejnym wysokim nominałem, żadnego czekania na wydanie reszty. Wyciągam telefon, odblokowuję, płacę, wychodzę.

Po drugie, płatności innych klientów. Czasami aż mnie kręci, jak widzę osoby płacące za zakupy o wartości kilkunastu/kilkudziesięciu złotych banknotem stuzłotowym, a czasami nawet dwustuzłotowym.

No dobrze, jeden może być, może dwóch, ale przy dłuższej kolejce takich klientów mnoży się i mnoży, a Pani (czasami Pan) na kasie powoli zaczynają rozkładać ręce.

Ułatwmy sprzedawcom wydanie nam reszty

Czy sprzedawca/sprzedawczyni w sklepie musi wydać nam resztę? Są co do tego różne zdania i interpretacje, ale zasadniczo nie ma takiego obowiązku (źródło). Jeśli nie ma jak jej nam wydać, to po uzasadnieniu tego klientowi czysto teoretycznie może nawet anulować sprzedaż.

To się pewnie rzadko zdarza, bo pracownicy sklepów mają więcej problemów na głowie i przede wszystkim pracy, więc szarpanie się z kolejnym klientem płacącym stówką za drobne zakupy to dla niego strata cennego czasu i niepotrzebne nerwy. Nie dziwię się, niektórzy czasami tak marudzą na wszystko, że aż mi się to w głowie nie mieści.

Dlatego apeluję: jeśli koniecznie chcesz płacić tylko i wyłącznie gotówką, postaraj się mieć w kieszeni coś więcej niż banknot stuzłotowy lub jeszcze wyższe nominały. Szczególnie o porankach, gdy nie zawsze sklepy mają odpowiednio dużo bilonu, bo kolejni klienci płacą stówami świeżo wyjętymi z bankomatu.

Protip: jak ja wypłacam pieniądze z bankomatu w celu dokonania płatności gotówką w sklepie za stosunkowo drobne zakupy, to zawsze wypłacam X50 złotych. Już dawno nie spotkałem się z sytuacją, by nie dało rady wypłacić banknotu o nominale 50 zł. Zawsze trochę łatwiej wydać z tego resztę.

Płatności gotówkowe i bezgotówkowe się NIE WYKLUCZAJĄ

Osobiście uważam rozwiązanie hybrydowe za optymalne i to z niego korzystam najczęściej: płacę kartą/telefonem, mając przy sobie jednocześnie jakąś gotówkę na wszelki wypadek. Jak wspomniałem wcześniej, zwłaszcza przy większych zakupach w większej liczbie sklepów w dalszej odległości od domu.

Nie jestem specem od ekonomii i nie będę tutaj analizował wszystkich zysków i strat wynikających z obecności gotówki na rynku czy też jej wycofania z obiegu. Nie będę też rzucał tekstów o ratowaniu czyjejś wolności.

Po prostu chcę zaapelować do każdego, kto płaci gotówką: zasady współżycia społecznego to naprawdę wartościowa sprawa. Ułatwmy więc życie tym, którym płacimy za nasze zakupy i starajmy się uiszczać kwotę zbliżoną do ceny sprzedaży.

Jeśli chcesz kupić nowy telefon w dobrej cenie, to poniższego artykułu nie możesz przegapić:

https://www.gsmmaniak.pl/1464100/jaki-telefon-kupic-2024/

Damian Kucharski

Znajdziesz mnie na LinkedIn bit.ly/linkedinDamianK

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Oppo
  • Telefony

Cienki jak brzytwa, mocny jak tur. Taki będzie Mini flagowiec, którego kupisz w Polsce

Oppo Find X8 Mini będzie bardzo smukłym smartfonem, który do tego nie zrezygnuje z wielkiej…

22 lutego 2025
  • Newsy
  • Telefony
  • Ulefone

1″ aparat, 16 GB RAM, 1 TB, 120 Hz ekran i 120W ładowanie we flagowcu z 2 ekranami i baterią 10600 mAh. Po co Ci droższy smartfon?

Ulefone Armor 28 Ultra rozbił bank. Smartfon ma 16 GB RAM, MediaTeka Dimensity 9300+, 1…

22 lutego 2025
  • Newsy
  • Telefony

Samsung jest 100 lat za Chińczykami. Liczby pokazują dominację Huawei, vivo i Honora

Choć może się to wydawać niesłychane, Huawei dominuje na rynku smartfonów. Składane telefony w Chinach…

22 lutego 2025
  • Promocje

Najbardziej opłacalny Samsung w Polsce staniał tak bardzo, że niedługo zaczną dodawać go do płatków

Samsung Galaxy M35 5G ma nową cenę w Polsce. Teraz najbardziej opłacalnego Samsunga kupisz u…

22 lutego 2025
  • Apple
  • Newsy
  • Telefony

iPhone 17 Air znów zawodzi. Nie będzie taki, jakbyśmy chcieli

Świeżutki iPhone 17 Air jednak nie będzie taki, jak się spodziewaliśmy. Jego rozmiary mogą niestety…

22 lutego 2025
  • Motorola
  • Newsy
  • Telefony

Nowa Motorola już na horyzoncie. Producent spieszy się z premierą

Motorola Razr 60 przed premierą zdradza pierwsze detale specyfikacji technicznej. Tańsza składana Motorola przynosi dobre…

22 lutego 2025