Masz smartfona Samsung lub napędzany przez procesor Exynos? No to możesz mieć spory problem. Jest jeden sposób, aby ustrzec się przed atakiem cyberprzestępców.
Zespół Google Project Zero donosi właśnie o bardzo niepokojącym odkryciu. Okazuje się, że smartfony napędzane przez układy Exynos mogą być narażone na działania cyberprzestępców, a to wszystko przez poważne luki typu 0-day, jakie odkryto w systemach.
Project Zero zgłosił aż 18 luk w modemach Exynos. Aż cztery z nich mogą umożliwić przestępcom zdalne wykonanie kodu, czyli po prostu włamanie się do naszego urządzenia. Hakerzy nie muszą się nawet bardzo starać – jedyne co im do tego potrzebne, to numer telefonu ofiary.
Najpopularniejsze smartfony Samsung zagrożone
Zagrożonymi układami mają być: Exynos Modem 5123, Exynos Modem 5300, Exynos 980, Exynos 1080 i Exynos Auto T5123. Oznacza to, że w niebezpieczeństwie są posiadacze smartfonów:
- Samsung Galaxy, serii S22, M33, M13, M12, A71, A53, A33, A21, A13, A12 i A04
- Vivo z serii S16, S15, S6, X70, X60 i X30
- Google Pixel 6 i 6 Pro, Pixel 6a, Pixel 7 i 7 Pro
To nie koniec zagrożeń. Bezpieczni nie mogą czuć się także użytkownicy urządzeń noszonych napędzanych przez Exynos W920. W niebezpieczeństwie są więc również posiadacze smartwatchy Galaxy Watch 4 i 5.
Wyłącz Wi-Fi Calling i będziesz bezpieczny?
W niebezpieczeństwie mogą być na ten moment miliony użytkowników. Google ma jednak sposób na to co zrobić, by ustrzec się przed hakerami jeszcze zanim pojawi się łatka naprawiająca ten poważny problem:
Według firmy bezpieczeństwo zapewni nam wyłączenie opcji Wi-Fi Calling i Voice-over-LTE (VoLTE). Zrobimy to w ustawieniach urządzeń, wybierając zakładki sieć i internet> karty SIM> połączenia przez Wi-Fi. Oczywiście nie mamy stuprocentowej gwarancji, że ten krok wystarczy. To jednak jedyne co nam pozostaje w obecnej sytuacji. Mam nadzieję, że Samsung szybko naprawi swoje błędy.
Aktualizacja 22.03.2023
Samsung w swoim oświadczeniu odniósł się do kwestii luki zabezpieczeń w procesorach Exynos:
Samsung bardzo poważnie traktuje bezpieczeństwo swoich klientów. Po ustaleniu, że 6 luk, z których żadna nie była „poważna”, może potencjalnie wpłynąć na wybrane urządzenia Galaxy, Samsung wydał w marcu poprawki bezpieczeństwa dla 5 z nich. Kolejna poprawka bezpieczeństwa zostanie udostępniona w kwietniu, aby rozwiązać problem pozostałej luki. Jak zawsze zachęcamy, aby wszyscy użytkownicy aktualizowali swoje urządzenia do najnowszego oprogramowania, aby zapewnić najwyższy możliwy poziom ochrony.
Przeczytaj również
Nokia też chce mieć swojego Venoma. Wygląd nowego smartfona wycieka!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.