>
Kategorie: Gry i aplikacje Huawei Newsy

TikTok i Huawei z zakazem w Polsce? Politycy atakują, Chińczycy się bronią!

TikTok, Huawei czy Xiaomi mogą zostać zbanowane w Polsce? Nad takim projektem debatuje właśnie Rada ds. cyfryzacji. Już dziś poznamy jego ostateczny kształt.

Nad bezpieczeństwem TikToka od lat debatują rządzący – wszystko zaczęło się od Stanów Zjednoczonych. Tam aplikację zbanowano na urządzeniach administracji rządowej. Podobny zakaz pojawił się już w co najmniej kilku krajach na świecie

TikTok z zakazem również w Polce?

Okazuje się, że ban na TikToka może dotrzeć niebawem już do Polski. Nad takim rozwiązaniem w swoim nowym projekcie debatuje właśnie rządowa rada ds. cyfryzacji.

Co ważne, projekt dotyczy nie tylko korzystania z aplikacji na służbowych urządzeniach pracowników instytucji rządowych czy administracji publicznej, ale również prywatnych sprzętach, jeśli zainstalowane jest na nich oprogramowanie służbowe.

Zakazy – zarówno ten rozważany w Polsce, jak i te wprowadzone już w kilku krajach – powodowane są kwestiami bezpieczeństwa związanymi z chińskimi aplikacjami, w tym również TikTokiem. Aplikacji zarzuca się przekazywanie zbieranych danych chińskiemu rządowi.

Komisja Europejska „zakazuje” TikToka. Czy to początek końca?

Jeszcze z początkiem marca polscy politycy twierdzili, że do zakazu związanego m.in. z TikTokiem w najbliższym czasie nie dojdzie. Jeśli takie decyzje miałyby zapadać, to raczej na poziomie unijnym. Dziś sytuacja prezentuje się zgoła inaczej.

Co z Huawei i Xiaomi?

Rada ds. cyfryzacji w nowym projekcie pisze też o wykluczeniu z infrastruktury telekomunikacyjnej sprzętu pochodzącego z Chin – na celowniku znów może pojawić się więc Huawei, Xiaomi, OnePlus czy Realme.

Już dzisiaj finalny kształt projektu ma zostać przedstawiony Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Miejmy nadzieję, że wtedy też dowiemy się już, jakie kroki planują podjąć w tej sprawie polscy politycy.

fot. Karol Tokarczyk

Ciekawe jest też to, że Huawei Polska przygotował już kontrofensywę. Producent wysłał Przewodniczącemu Rady do Spraw Cyfryzacji wezwanie do zaniechania naruszeń dóbr osobistych.

Przeczytaj również

https://www.gsmmaniak.pl/1394213/instagram-wiecej-reklam-wyszukiwarka/

Źródło: 1, 2, 34

Monika Laflamme

Najnowsze artykuły

  • Promocje

Kapitalny FPS do kupienia za 21,70 zł?! Z tą fantastyczną ofertą jest to możliwe!

Kapitalny FPS kupicie teraz w okazyjnej cenie na Instant Gaming. W porównaniu do Steam zaoszczędzicie…

19 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Nothing
  • Telefony

Ja już wiem, że to będzie mój nowy smartfon. Poznaj oficjalną datę premiery

Nie ma drugiego smartfona, na którego debiut czekałbym tak mocno, jak na Nothing Phone 3.…

19 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Oppo
  • Telefony

5 lat prawdziwego spokoju, bateria 7000 mAh, świetny Snapdragon i ładny design. Tani telefon zamiata konkurencję pod dywan

Oppo K12s przed premierą ujawnił wszystko o specyfikacji, a producent dorzucił do tego oficjalny design.…

19 kwietnia 2025
  • Huawei
  • Newsy
  • Pojazdy elektryczne

1627 kilometrów zasięgu, rozsądna cena i luksusowe wnętrze. Ten Huawei to gwóźdź do trumny dla Tesli

Huawei Luxeed R7 to nowy, luksusowy SUV chińskiego producenta. Ma potężny zasięg dzięki napędowi EREV…

19 kwietnia 2025
  • Promocje

Epic Games raz jeszcze odpala fajerwerki. Absolutny hit do odebrania za darmo

Epic Games w tym tygodniu rozdawnictwa oferuje dwa prezenty. Jeden z nich to przygodowa Botanicula,…

19 kwietnia 2025
  • Newsy
  • Wiadomość dnia

ManiaK Tygodnia #6 | Galaxy S25 Ultra za 20% ceny, telefon z baterią 8000 mAh i średniak idealny dla Polaka

6 odsłona cyklu ManiaK Tygodnia przybliży Cię do tematu S25 Ultra za 1/5 ceny, wielkich…

19 kwietnia 2025