Czy 5 lat aktualizacji systemu oznacza, że możesz korzystać z telefonu przez 5 lat bez serwisu? Moim zdaniem to mrzonka, a wszystkiemu winne są baterie.
Częściowo dla usprawiedliwienia coraz wyższych cen, a częściowo z prawnej konieczności, producenci zaczęli wydłużać wsparcie dla swoich smartfonów. To dobrze. 5 lat aktualizacji brzmi dumnie, podobnie, jak 5-letnia gwarancja dla samochodu. Tylko czy w samochodzie też nie zmieniasz oleju i opon? Historii takich, jak poniższa, będzie coraz więcej.
5-letnie wsparcie aktualizacyjne będzie koszmarem dla baterii
Nie zrozum mnie źle na samym początku. 5 lat aktualizacji to bezapelacyjnie pozytywna cecha każdego smartfona, który je posiada. Jeżeli jednak sądzisz, że przez te 5 lat – nawet dbając o baterię – nie będziesz nic na niego wydawał, to jesteś w błędzie. Baterie w smartfonach nadal są tworem, który wymagający użytkownik zajedzie w dwa lata. Znam to z własnego doświadczenia.
Żeby faktycznie użytkować bezpiecznie telefon przez te 5 lat, prawdopodobnie na jakimś etapie trzeba wymienić ogniwo na nowe. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że to jest kosztowna zabawa. Sprawdziłem taki koszt dla kilku telefonów, które często widzę na ulicy. Dla niektórych – ze względu na skomplikowaną konstrukcję – cena sięga tysiaka.
Ilu ludzi, tak realnie, po wydaniu 5 lub więcej tysięcy na telefon będzie chciało wydać następny tysiąc na wymianę baterii? Jak widać, problem nie jest ograniczony do jednego producenta. Tam akurat jest OnePlus, ale słyszeliśmy już o wybuchających realme i Xiaomi. Moim zdaniem takich historii będzie coraz więcej.
Długie wsparcie aktualizacyjne bez dawania użytkownikowi znać, że trzeba wymienić ogniwo na nowe, to prosta droga do sądowych pozwów. W mojej opinii Android i iOS powinny otrzymać systemowe powiadomienie o tym, że czas na wymianę. Skoro można było dodać powiadomienia o przegrzewaniu, to na takie też znajdzie się miejsce.
Myślisz, że to być może tylko problem chińskich producentów? No cóż – obawiam się, że nie. Oferujący najdłuższe wsparcie w świecie Androida Samsung puchnie jak po użądleniu osy. Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym materiale.
Te popularne smartfony Samsunga mają puchnące baterie. Sprawdź, czy wyrzucić je przez okno
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.