Podczas WWDC 2023 Apple pokazało wiele nowości, w tym właśnie informacje o iOS 17. Nie od dziś wiadomo, że Apple i Android próbują najciekawsze pomysły wdrożyć we własnych systemach.
Spis treści
Zapowiada się, że iOS 17 będzie systemem skupiającym się na dopracowaniu systemu. Warto sprawdzić co Apple skopiowało, bądź zrobiło po swojemu, a jest to już od dawna w Androidzie.
Poczta głosowa na żywo
Na WWDC 2023 Apple poinformowało o sporych zmianach w telefonie i aplikacjach: Wiadomości oraz FaceTime. W przypadku telefonu nowością okazuje się możliwość poczta głosowa na żywo.
Zapowiada się naprawdę interesująco, ponieważ funkcja pozwala na transkrypcję w czasie rzeczywistym poczty głosowej. A nawet zanim wiadomość się skończy, będzie można odebrać połączenie.
Pierwszy raz takie rozwiązanie pojawiło się w Google Pixel 7. Tu jednak sporą pracę wykonuje Asystent Google, ten odbiera połączenie i prosi dzwoniącego o więcej informacji. W momencie odebrania pojawia się transkrypcja na żywo i to Ty decydujesz o tym, czy chcesz odpowiadać.
Interaktywne widżety
Niestety, ale czasem Apple wprowadza „super nowości” zbyt późno. Same widżety pojawiły się dopiero w iOS 14, tak wraz z nadejściem iOS 17 staną się one interaktywne. Zmiana, którą Apple prezentuje w 2023 roku, znana jest w Androidzie od 12 lat, właśnie wtedy stały się one elastyczne. Same widżety dostępne są w Androidzie od 2008 roku.
Mapy offline
Ponad 10 lat temu Apple porzuciło Mapy Google na rzecz własnej aplikacji. Jednak od 2012 roku Mapy Google można używać offline. Nowość polega na tym, że podczas bycia offline w aplikacji będzie można przeglądać np. informacje biznesowe takie jak godziny/oceny, a nawet wskazówki dojazdu.
Poczta głosowa FaceTime
Całkiem ciekawa zmiana, którą Google dodało już w 2018 roku. W przypadku Androida, jeśli przegapisz połączenie wideo aplikacja Google Meet, pozwoli rozmówcy na zostawienie 30-sekundowej wiadomości wideo. Podobnie ma wyglądać to na iOS 17 w aplikacji FaceTime.
Funkcja poziomowania w Aparacie
Sama funkcja pojawiła się lata temu z trybem siatki. Jednak od iOS 17 użytkownicy otrzymają samodzielną poziomicę w aplikacji Aparat. W momencie włączenia na ekranie pojawi się przerywana linia na środku ekranu.
W zależności od koloru będzie wiadomo, czy zdjęcie jest prosto, czy też nie. Sama poziomica włącza się na krótko. Funkcja znana jest z niektórych telefonów z Androidem np. Pixel 7a.
Zmiany w AirDrop
Bardzo ciekawa zmiana dla osób często wymieniających kontakty. Od iOS 17 pojawi się funkcją NameDrop, w niej stworzysz swój profil, który spersonalizujesz za pomocą zdjęcia i wybranych informacji kontaktowych. W momencie przytrzymania w pobliżu dwóch telefonów od Apple nastąpi automatyczna wymiana informacji.
Ta zmiana w Androidzie pojawiła się lata temu w aplikacji o nazwie Android Beam. W 2020 roku została zastąpiona przez Near Share, od tej pory udostępnianie wymaga Bluetooth, jak i Wi-Fi do przesyłania danych między Androidem, ChromOS i Microsoft Windows.
Inspiracji jest zapewne jeszcze więcej. Sam uważam, że to nie jest nic złego, o ile producent daje coś od siebie. W przypadku iOS i tak nadal pozostaje wiele niedociągnięć, które można by usprawnić.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.