Już od dziś cyfrowy dowód osobisty w aplikacji mObywatel 2.0 zyskuje nowe moce! Plastikowy dokument możemy zostawić w domu – już nie będzie nam potrzebny. To nie koniec – w aplikacji pojawia się też multum innych nowości!
Stało się! mObywatel 2.0 już tu jest. Dziś, w piątek 14 lipca o północy w sklepach Google Play i App Store pojawiła się nowa, wyczekiwana wersja aplikacji. Dzięki niej portfel z dowodem osobistym możemy zostawić w domu. Wystarczy już nam tylko ten wirtualny.
Ministerstwo Cyfryzacji potwierdza, że nie ma już obowiązku noszenia ze sobą dowodu osobistego – wystarczy, że wylegitymujemy się naszym mDowodem w aplikacji.
Jednocześnie ministerstwo przypomina, że mDowód to nie cyfrowa wersja naszego plastikowego dowodu osobistego. Dokumenty bowiem różnią się zarówno serią, jak i numerem, datą wydania oraz ważności.
🥳🥳🥳U Was też już powinien! 🤪 Nowego #mObywatel 2.0 i nowy – cyfrowy dowód tożsamości #mDowód – może mieć dziś każdy z Was! Pobierzcie apkę na swój 📲i sprawdźcie, nad czym pracowaliśmy, żebyście szybko i wygodnie załatwiali sprawy urzędowe w 🇵🇱!
Dzięki @jciesz i @COIgovPL! 😊 https://t.co/wiPaBf8tyv— Ministerstwo Cyfryzacji (@CYFRA_GOV_PL) July 13, 2023
Z mDowodu skorzystamy prawie wszędzie – nawet tam, gdzie dotychczas było to niemożliwe – w urzędach, u notariusza, zawierając umowy, czy wypożyczając samochód.
Nowym dokument nie przyda nam się jedynie w trzech przypadkach:
- załatwiając sprawy w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, m.in. w bankach (ale będzie to możliwe już od 1 września 2023),
- składając wniosek o nowy dowód osobisty,
- przekraczając granice kraju.
Liczne nowości w mObywatel 2.0
W mObywatelu 2.0 pojawia się też sporo innych nowości. To na przykład funkcja ePłatności, która pozwoli na wygodną zapłatę BLIKIEM opłat administracyjnych, na przykład podatku od nieruchomości.
mObywatel 2.0 zyskuje też funkcję Bezpieczny autobus, która może okazać się ulgą dla wielu rodziców. Ta daje bowiem możliwość szybkiego i wygodnego sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, którym wyruszamy w podróż, np. na wakacje, wycieczkę szkolną czy kolonię.
Wystarczy w aplikacji wpisać numer rejestracyjny pojazdu, by poznać podstawowe dane autobusu, informacje o badaniach technicznych oraz polisie OC.
W aplikacji dostępne będą też cyfrowe dokumenty lokalne – usługi i ulgi w Twojej okolicy. Każdy samorząd będzie mógł bezpłatnie włączyć do aplikacji swoje dokumenty, np. kartę mieszkańca, karty potwierdzające – np. przynależność do lokalnych klubów sportowych, klubów seniora itd. – Samorządy nie będą musiały już wydawać na własny koszt, np. kart plastikowych czy legitymacji.
Dzięki mObywatelowi 2.0 przez aplikację wygodnie zalogujemy się także do serwisów publicznych, np. do e-Urzędu Skarbowego, ZUS, PUE czy IKP. Wystarczy zeskanować kod QR na ekranie aplikacji.
Od dziś w aplikacji możemy też zgłosić naruszenie środowiskowe – na przykład nielegalne wysypisko śmieci.
mObywatel 2.0 dla firm otrzymuje natomiast dedykowany komponent BackSystem, który wykorzystamy do:
- potwierdzania tożsamości klientów i kontrahentów,
- weryfikacji uprawnień kierowcy, (np. zatrudniając pracownika),
- potwierdzenia prawa do korzystania ze zniżek (studentów i uczniów, emeryta-rencisty, posiadacza Karty Dużej Rodziny).
Kolejne nowości już wkrótce
Już wkrótce w mObywatelu 2.0 znajdziemy też m.in.:
- opcję zastrzeżenia PESEL-u,
- e-Doręczenia (elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru),
- e-Pełnomocnictwa,
- historię naszego pojazdu,
- e-Wizytę w ZUS,
- zgłoszenie utraty dowodu osobistego,
- tymczasowe prawo jazdy,
- opcję czasowego zawieszenia dokumentu lub jego unieważnienia,
- legitymację osoby z niepełnosprawnością.
Przeczytaj również
Smartfon na wakacjach. Jak przygotować telefon do korzystania z sieci?
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.