Chcesz robić świetne zdjęcia smartfonem, a nie wiesz, jak się za to zabrać? Służymy pomocą! Pokażemy Ci, jak NIE ROBIĆ fotek telefonem. Dzięki temu unikniesz błędów przy fotografowaniu, a Twoje zdjęcia staną się zjawiskowe. Pomoże nam w tym OnePlus Nord 3 5G, główny bohater OnePlus TECHtrip.
Jedno ze starych porzekadeł głosi, że zdjęć nie robi aparat, ale fotograf. Jeszcze inne mówi, że to nie sprzęt, a technika zrobi z Ciebie zawodnika.
Zgadzamy się zarówno z jednym, jak i z drugim. Możesz kupić telefon ze świetnym aparatem, taki jak OnePlus Nord 3 5G, ale bez znajomości kilku podstawowych zasad nie zostaniesz mistrzem mobilnej fotografii.
Z tej okazji przygotowaliśmy krótki poradnik, oparty na naszych bałkańskich doświadczeniach z OnePlus TECHtrip. Przezornie wskazujemy kilka podstawowych błędów.
Gdy dowiesz się, jak NIE ROBIĆ zdjęć telefonem, to udoskonalisz swój warsztat fotograficzny, a od tego już prosta droga do pięknych fotek z Twojego smartfona.
Jest to najważniejszy podpunkt, bez którego pozostałe tracą na wartości. Nie licz na dobrze wykonane zdjęcie, gdy obiektyw jest zabrudzony/zakurzony i zarejestrował Twoje odciski czy inne zabrudzenia.
Warto zaopatrzyć się w ściereczkę z mikrofibry lub z innego materiału, który nie zarysuje powierzchni sensorów. Smartfon narażony jest na ciągłe obcowanie z brudem czy to w kieszeni, czy to w torebce, zwłaszcza na wyjazdach. Warto także pomyśleć o specjalnym płynie czyszcząco-chroniącym.
Na swoje palce musisz też uważać w czasie fotografowania. Potrafią one zepsuć nawet najpiękniejszy kadr. OnePlus Nord 3 5G ma świetny aparat, ale nawet to nie uratowało poniższej fotki. Poprawiona wygląda lepiej, prawda?
Korzystanie z dobrodziejstw trybu Pro może przynieść więcej szkód aniżeli pożytku. Modyfikacje czasu otwarcia migawki, balansu bieli, czułości ISO itd. zostaw osobom, które potrafią wykorzystać potencjał ustawień.
Jak widać na poniższym przykładzie z Dubrownika, lekkie modyfikacje ustawień zaszkodziły zdjęciu, choć w teorii miały pomóc. Zdjęcie zrobione przez sam telefon w automacie wygląda lepiej.
Swoją uwagę skup więc na dedykowanych konfiguracjach producenta. Wśród nich często znajdziesz tryb: nocny, portretowy, panoramę czy makro. Fabryczne ustawienia są w znakomitej większości odpowiednio skalibrowane i nie wymagają ingerencji użytkownika.
Zobacz, jak świetnie radzi sobie choćby tryb nocny. Dzięki niemu nasze zdjęcie z Dubrownika wygląda jeszcze lepiej niż oryginalne.
Diody doświetlające spełniają swoje zadanie przede wszystkim w gorszych warunkach oświetleniowych. Czerwone oczy i prześwietlone twarze to skutki zbyt agresywnego korzystania z lampy.
Tak na dobrą sprawę w dziennych warunkach polecamy Ci zupełnie wyłączyć pomocnicze doświetlenie. W zamian tego korzystaj z innego, zewnętrznego źródła światła. Wieczorami wykorzystuj każde możliwe źródło światła. W bałkańskich miastach nigdy ich nie brakowało.
Jako idealny przykład na to, że lampa nie zawsze pomaga, niech posłuży obserwacja z Budvy. To wdzięczne miejsce wykorzystały dwie kobiety do robienia sobie zdjęć. Bez względu na to, w którym miejscu stały, choćby w pięknie oświetlonych uliczną lampą schodach, to i tak ciągle używały flasha. Efekt końcowy nie mógł dobrze wyglądać.
A teraz nasz przykład, prosto z Mostaru. Pierwsze zdjęcie wykonane jest bez lampy błyskowej, drugie z nią. Chyba każdy widzi, które z nich wygląda lepiej.
Robienie zdjęć pod słońce to dość kontrowersyjny sposób zwłaszcza dla laika. Niedoświetlony obiekt główny wraz z prześwietlonym tłem skutecznie mogą zniszczyć Twoją wizję fotografii idealnej. Na słonecznych Bałkanach, gdzie chmur nie ma prawie wcale, to szczególnie ważna porada.
Nie możesz obyć się bez zdjęć tego rodzaju? W takim razie: nie trzymaj słońca w kadrze, nie bój się bawić przysłoną i staraj się korzystać z okolicznych zabudowań i roślinności w celu zasłonięcia promieni słonecznych.
Warto też mieć włączony automatyczny tryb HDR. OnePlus Nord 3 5G sam uzna, kiedy jest on potrzebny. To może uratować Twoje zdjęcie, tonując zbyt jasne punkty i wyciągając szczegóły z cienia.
Możliwość przybliżania i oddalania obiektów jest kluczowa, ale tylko w konkretnych sytuacjach. O ile zoom optyczny pozwala na wykonanie bezstratnej fotografii, o tyle zoom cyfrowy może pogarszać ostrość, wskutek czego piksele stają się bardziej widoczne.
Jedną z najprostszych sztuczek, która powoli Ci zniwelować różnicę odległości pomiędzy Tobą a fotografowanym obiektem, jest fizyczne skrócenie dystansu. Po prostu podejdź bliżej. Spójrz tylko na to porównanie: zdjęcie z lewej to przybliżenie 6-krotne, a po prawej wykonane zostało po podejściu do znaku. Widać różnicę w ostrości na korzyść tego drugiego.
To jednak nie znaczy, że musisz całkowicie unikać zoomowania. Dzięki wysokiej rozdzielczość swojego aparatu OnePlus Nord 3 5G robi naprawdę ładne zdjęcia z dwukrotnym przybliżeniem, które wyglądają jak robione rasowym teleobiektywem.
Ten błąd popełniają profesjonaliści, laicy i w zasadzie wszyscy. Nie zapominaj o prostocie kadru, a także zadbaj, aby przeszkadzajki nie przejęły głównych skrzypiec, które z premedytacją odciągną uwagę od głównego obiektu.
Warto również pamiętać o regule trójpodziału. Zgodnie z zasadą kadr dzieli się na trzy pionowe i poziomie linie, a w miejscach przecięć powstają punkty węzłowe. W nich należy umieszczać interesujące przedmioty.
Istnieją różne odmiany tej metody. Jako przykład prowadnicy posłużyć może również złota spirala (Ciąg Fibonacciego) czy przekątne. Niemniej ważna jest poziomica. To ona wskaże Ci pożądany poziom, dzięki któremu zdjęcie będzie estetyczne i nie będzie przekrzywione. Dostępne opcje znajdziesz w ustawieniach.
Czasami warto jednak delikatnie nagiąć powyższą regułę. Prosty przykład. Co prawda napis Sarajewo jest w centralnym punkcie lewej fotki, jednak moim zdaniem na prawej wygląda lepiej, gdy w kadrze zmieścił się również cały Urząd Miasta w stolicy Bośni i Hercegowiny.
Przykład kolejny to trzymanie poziomu. Spójrz na poniższe zdjęcia. Które z nich podoba Ci się bardziej i dlaczego te, na którym budynek z Sarajewa nie jest przekrzywiony?
Na OnePlus TECHtrip mieliśmy doskonałą okazję potestować możliwości portretowe OnePlus Nord 3 5G. Nasze towarzyszki dzielnie nam w tym pomagały, o czym przekonasz się zaglądając na oficjalne konto OnePlus na Instragramie lub śledząc profil producenta na FB.
Robiąc takie zdjęcia, do wyboru masz dwie opcje. Jeśli chcesz, by tło było widoczne równie dobrze, jak fotografowana osoba, to po prostu zdaj się na automat. Pilnuj tylko światła i punktu ostrości. Jeśli na buzi brakuje światła, dotknij palcem ekranu w jej miejscu.
Jeśli widok ma być tylko pięknym tłem, a efekt rozmycia uwielbiasz, to z pomocą przyjdzie Ci tryb portretowy. Muszę przyznać, że OnePlus Nord 3 5G robi takie fotki wzorowo. Zobacz, jak to wygląda w praktyce:
Pewny uchwyt to połowa sukcesu. Nie potrafisz poradzić sobie z trzęsąca się ręką, a kliknięcie przycisku na wyświetlaczu rujnuje Twój cały kadr? Nie zapominaj o przycisku głośności, który może posłużyć jako fizyczny spust migawki.
Nawet gdyby opcja była wyłączona fabrycznie, zawsze możesz zmienić to w ustawieniach. Możesz również przypisać taką funkcję konkretnemu przyciskowi, który niekoniecznie będzie zmieniać głośność.
Warto też wiedzieć, jak szybko włączyć aparat. Tego dowiesz się z wpisu o ustawieniu telefonu na wyjazd.
Dobrodziejstwo, jakim są filtry, jest tak samo szkodliwe jak i pozytywne. Możność zmiany kontrastu, oświetlenia, stopnia zaciemnienia, ostrości, nasycenia, rozmycia, a nawet kolorów jest ważna, ale to trochę jak z makijażem, który ma poprawiać urodę, a nie ją tworzyć…
Nic złego się nie stanie, gdy troszkę poeksperymentujesz. Jednak uważaj na przesadne podbijanie kolorów i nadmierne prześwietlenie. Nie przesadzaj też z nakładaniem filtrów zawsze i wszędzie, gdyż nie każdy efekt może być w danej sytuacji korzystny.
Oczywiście ładne filtry znajdziesz także w OnePlus Nord 3 5G. Oto kilka z nich, prezentujących dokładnie ten sam obiekt. Który obrazek podoba Ci się najbardziej?
Przywykliśmy do tego, że aparaty w smartfonach mają teraz mnóstwo megapikseli. Choćby w OnePlus Nord 3 5G znajdziemy 50-megapikselową jednostkę, opartą na flagowym sensorze znanym z OnePlus 11 5G.
Trzeba jednak wiedzieć, że najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w dziedzinie obrazowania działają tak, by łączyć obraz z czterech sąsiadujących ze sobą pikseli. Dzięki temu zdjęcia są ostrzejsze, bardziej szczegółowe i jaśniejsze, a do tego mają mniejszy rozmiar.
Jeśli jednak potrzebne Ci fotki o jak najwyższej rozdzielczości, by je rekadrować czy wydrukować, to w OnePlus Nord 3 5G znajdziesz odpowiedni tryb. Samej pamięci też Ci nie zabraknie: mimo ponad 1300 zrobionych zdjęć i nakręconych filmów, nie udało mi się zapełnić 256 GB przestrzeni w tym telefonie.
Nie ukrywaj: w życiu udało Ci się zrobić wiele niezbyt fajnych zdjęć. Nie ma się czego wstydzić, nawet najbardziej doświadczony fotograf ma takie na swoim koncie. Ważna jest nauka na błędach i dystans do samego siebie.
Także i naszym ManiaKalnym Redaktorom zdarzają się tego typu wpadki. Również na Bałkanach udała się nam sztuka robienia niedoskonałych fotografii. W większości wynikało to z pośpiechu czy różnego rodzaju niedopatrzeń, a nie winy samego OnePlus Nord 3 5G.
By nie być gołosłownym, poniżej znajdziesz małą porcję fotek, które nie do końca nam się udały (i tak jest ich mało wśród ponad 1000). Zapraszamy także i Ciebie do podzielenia się z nami swoimi zdjęciami, które mimo niedoskonałości pamiętasz do dziś.
Artykuł sponsorowany
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Składany flagowiec w super promocji? Motorola razr 50 Ultra po raz pierwszy doczekała się aż…
Segment tanich tabletów przeżywa rozkwit. Świeżo zaprezentowany Teclast M50 Mini dołącza właśnie do niedrogich pobratymców…
Tanie realme zdobyło kolejną certyfikację. Szykuje się globalne ogłoszenie niskobudżetowca. Niedługo realme Note 60x będzie…
Masz flagowca Apple? To przydałyby Ci się słuchawki. Jako fan marki na pewno słyszałeś o…
Nowy tablet OPPO Pad 3 zadebiutuje już jutro. Na dzień przed premierą sporo o nim…
Dzieli nas dzień od prezentacji średniaków OPPO. O nowym OPPO Reno 13 (Pro) wiemy niemalże…