mObywatel 2.0 cieszy się zainteresowaniem Polaków! Po niespełna tygodniu od premiery (i pierwszych problemach technicznych), mDowód pobrało już ponad milion użytkowników.
Niebawem minie już tydzień, odkąd Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało wyczekiwaną, nową usprawnioną wersję aplikacji mObywatel.
Ta wprowadza przede wszystkim mDowód, czyli wirtualny dowód osobisty, który jest wszędzie w Polsce traktowany tak samo, jak ten fizyczny. Skorzystamy z niego m.in. w urzędach, sądach, czy zawierając umowy u operatorów komórkowych lub wynajmując samochód.
Wyjątkiem na ten moment są tylko banki (ale to zmieni się już 1 września 2023) oraz sytuacja, w której składamy wniosek o nowy dowód osobisty. Poza tym wszędzie indziej możemy swobodnie posługiwać się dokumentem cyfrowym. Należy jednak pamiętać, że wciąż nie jest on honorowany za granicami naszego kraju.
mObywatel 2.0 ma już ponad milion Polaków
Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji, poinformował właśnie, że cyfrowe dokumenty tożsamości pobrało w ostatnim tygodniu już ponad milion Polaków. Choć na start nie obyło się bez problemów, obecnie cyfrowy dowód osobisty działa już, jak należy.
5 dni za nami i mamy już milion wydanych mDowodów. Dziękujemy wszystkim, którzy korzystają z nowej aplikacji 🙂
— Janusz Cieszyński (@jciesz) July 19, 2023
Nowy mObywatel 2.0 to jednak nie tylko cyfrowy mDowód. To także m.in. funkcja ePłatności, która pozwoli na wygodną zapłatę BLIKIEM opłat administracyjnych czy opcja Bezpieczny autobus, która pozwala samodzielnie sprawdzić, czy autobus którym podróżujemy my lub nasze pociechy jest w pełni sprawny technicznie.
W aplikacji dostępne są też cyfrowe dokumenty lokalne oraz opcja zgłoszenia naruszenia środowiskowego. Dzięki mObywatelowi 2.0 przez aplikację wygodnie zalogujemy się także do serwisów publicznych, np. do e-Urzędu Skarbowego, ZUS, PUE czy IKP. Wystarczy zeskanować kod QR na ekranie aplikacji.
Niedługo w rządowej aplikacji znajdziemy też m.in.:
- opcję zastrzeżenia PESEL-u,
- e-Doręczenia (elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru),
- e-Pełnomocnictwa,
- historię naszego pojazdu,
- e-Wizytę w ZUS,
- zgłoszenie utraty dowodu osobistego,
- tymczasowe prawo jazdy,
- opcję czasowego zawieszenia dokumentu lub jego unieważnienia,
- legitymację osoby z niepełnosprawnością.
Przeczytaj również
Ta dziwna luka w WhatsApp pozwala zrobić na złość koledze. Hakerom też się spodobała
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.