Jaki typ baterii wybrać dla Twojej fotowoltaiki? Jeśli postawisz na odpowiednie baterie, prąd będziesz miał za darmo, a nawet na nim zarobisz. BLUETTI oferuje żywotne ogniwa LiFePO4. Dlaczego to właśnie w oparciu o nie warto budować swój system?
Energia ze słońca jest na topie, bo to darmowe i zrównoważone źródło energii. Być może na Twoim dachu jest już instalacja paneli słonecznych, a oszczędności płyną do kieszeni. Co jednak wtedy, gdy przez wiele dni pada i nie wystarcza Ci energii? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o bateriach.
Jakie ogniwa dla fotowoltaiki? Typy baterii
Dlaczego potrzebujesz odpowiednich ogniw dla Twojego systemu energetycznemu w domu? Ponieważ bez wydajnych ogniw, sporo energii jest marnowane. No i nie masz do niej dostępu, jeżeli akurat nasłonecznienie nie jest wystarczające. Teoretycznie nadwyżkę możesz nawet sprzedawać. Jakie są popularne typy ogniw?
- Ogniwa kwasowo-ołowiowe. Są wykorzystywane od lat i cechują się stosunkowo niskim kosztem. Oferują dość wysoką gęstość energii. Niestety mają też mniejszą żywotność i wymagają regularnego serwisowania.
- Ogniwa niklowo-kadmowe. Te cechują się wysoką odpornością na wysokie temperatury. Mają świetną wydajność i żywotność. Niestety są drogie i zawierają toksyczne materiały.
- Ogniwa litowo-jonowe. Bardzo popularne w naszej elektronice i pojazdach. Są lekkie, prawie nie wymagają serwisowania i oferują wysoką gęstość energii. Dlatego też często wykorzystuje się je w fotowoltaice.
- Baterie LiFePO4. To typ ogniwa litowo-jonowego, który cechuje niemal 5-krotnie dłuższa żywotność oraz mniejsza szansa na zapłon. 3500 cykli ładowanie to dla nich standard. Dzięki temu są inwestycją na długie lata użytkowania.
Które ogniwa BLUETTI warto wybrać? Popularne systemy
BLUETTI ma w swojej ofercie sporo rozwiązań opartych na ogniwach LiFePO4. Niektóre z zestawów ogniw – na przykład B300S dla generatora AC500 – wyposażono w czujniki temperatury. To pozwala na samoogrzewanie w sytuacjach, gdy temperatura otoczenia jest zbyt niska. Dzięki temu system może wydajnie pracować nawet przy -20 stopniach.
Zintegrowane systemy energii BLUETTI mogą być uzupełnione przez kontrolery MPPT, wydajne inwertery, dowolną ilość wyjść i więcej. Sparowanie z innymi przydatnymi funkcjami, jak UPS, ogniwa BLUETTI pozwalają na niezakłócony dostęp do energii w każdych warunkach.
Ogniwa BLUETTI są szeroko kompatybilne z już istniejącymi oraz nowymi systemami paneli słonecznych. Mają różne rozmiary, pojemności i możliwości ładowanie z energii słonecznej.
Jak wybrać odpowiedni system dla siebie?
Jeśli myślisz o zamontowaniu na dachu swojego domu czy gospodarstwa, będziesz prawdopodobnie potrzebował sporo energii. BLUETTI proponuje tutaj rozwiązania typu generator EP600 oraz AC500. Mają dużą moc, pojemność i łatwo dostosować je do swoich potrzeb.
EP600 może współpracować nawet z czterema zestawami ogniw B500. To daje nawet 39680 Wh pojemności. W domu, w którym średnie zużycie wynosi średnio 3000 Wh, pozwoli to przetrwać kilka dni bez dostępu do prądu. Oczywiście nadwyżkę zawsze można sprzedawać do sieci. Producent zapewnia też 10 lat gwarancji.
Z kolei AC500 może przechowywać do 18432 Wh energii. Wymaga to sparowania z ogniwami B300S. W porównaniu do EP600 jest to zestaw przenośny. Nie wymaga żadnej wiedzy – wszystko podłączysz przy pomocy kilku kabli.
Może potrzebujesz zestawu, który sprawdzi się na wyjazdach, a w domu zapewni zastrzyk energii na balkonie? Do tego przyda się coś kompaktowego. BLUETTI ma w swojej ofercie generatory AC200P i AC300. Z ogniwami B300 ten drugi dostarcza prąd o mocy 3000W. Oba modele cechuje duża różnorodność wyjść do podłączenia elektroniki.
Artykuł sponsorowany
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.