Przybliżamy dzisiaj szczegółową recenzję OPPO Reno10 Pro 5G. Telefon, który mimo jednego drobnego niedociągnięcia, zdobywa nasze uznanie dzięki znakomitemu systemowi, aparatom, wydajnemu procesorowi oraz solidnej baterii. Odkryj, dlaczego ten model jest godny zakupu.
Spis treści
OPPO Reno10 Pro 5G to urządzenie wyposażone w imponujące 12 GB pamięci RAM oraz 256 GB pamięci wewnętrznej, które wycenione jest na 2999 złotych.
Można zastanawiać się, czy warto wydać takie pieniądze na telefon. Moją odpowiedź znajdziesz w teście OPPO Reno10 Pro 5G.
Co w trawie piszczy? Specyfikacja Reno10
Zacznijmy od serca urządzenia. OPPO Reno10 Pro 5G wyposażone jest w procesor Snapdragon 778G Octa-core. Duża ilość pamięci RAM, bo aż 12 GB, zapewnia płynne i komfortowe użytkowanie. Istnieje również możliwość rozszerzenia pamięci o kolejne 6, 8 lub 12 GB pamięci RAM.
Sam testowałem cały czas urządzenie pod ustawieniem domyślnym, czyli 12 +4 GB RAM. Ekran AMOLED o przekątnej 6,7″ i możliwości wyboru częstotliwości odświeżania między 60 a 120 Hz, gwarantuje wysoką jakość wyświetlania.
W przypadku aparatu mamy do czynienia z 32 Mpx przednią kamerą i zestawem trzech aparatów z tyłu: 50, 8 i 32 Mpx. Całość działa na systemie Android w wersji 13 oraz nakładce ColorOS 13.1.
Jak sobie radzi w grach?
Pod względem gier, testowałem urządzenie w trybie Pro Gamer. W tytułach takich jak Call of Duty czy Asphalt 9 telefon nie dobijał co prawda do 60 FPS, utrzymując się jednak nieznacznie poniżej tej wartości. Nie przeszkadzało to jednak w swobodnej rozgrywce, bez opóźnień czy zacięć.
Nie napotkałem problemów z przegrzewaniem się urządzenia. Maksymalna temperatura, jaką udało mi się zanotować podczas testów, wyniosła 38°C.
Mam mieszane uczucia wobec wyglądu OPPO Reno10 Pro
Rozpakowując OPPO Reno10 Pro 5G, zwróciłem uwagę ku charakterystycznemu wcięciu. Nie jest to element estetycznie porywający, ale z pewnością już dobrze znanym standardem wśród wielu modeli smartfonów.
Tył urządzenia z pewnością nie jest dla każdego. Dominująca duża kropla kamery i dwie mniejsze. Bez obudowy, wypukły moduł aparatu dość mocno odstaje od obudowy. Dodatkowo tylna klapka jest dość śliska, co może stanowić pewne wyzwanie podczas użytkowania bez odpowiedniego etui.
Na plus natomiast zasługuje wygląd ekranu. Eleganckie zagięcia dodają mu charakteru i elegancji. Mimo przekątnej 6,7″ telefon dobrze leży w dłoni i obsługa nie sprawia problemów.
Pamiętaj, że OPPO Reno10 Pro 5G nie posiada wejścia na standardowe słuchawki. Głośnik umieszczony jest w prawym dolnym rogu, co może być niekomfortowe podczas oglądania filmów czy grania. Koniecznie zwróć uwagę na położenie ręki. Brak głośników stereo stanowi tutaj największe rozczarowanie.
Podobnie jak w większości nowoczesnych smartfonów, obsługiwany jest tu format karty nano SIM.
System to klasa sama w sobie
Wracając po kilku miesiącach do Androida, doświadczyłem na początku drobnych zacięć na OPPO Reno10 Pro 5G, prawdopodobnie wynikających z końcowych ustawień konfiguracyjnych.
Jednak ze względu na dobry procesor i dużą ilość pamięci RAM, te drobne niedogodności nie wpłynęły negatywnie na ogólne doświadczenie. No i wraz z czasem problem zniknął.
Smartfon na wakacjach. Jak przygotować telefon do korzystania z sieci?
Aplikacje działają płynnie, chociaż uruchomienie niektórych z nich może zająć kilka sekund. Nakładka systemowa nie stanowiła dla mnie żadnego problemu, działa intuicyjnie i stabilnie.
W Reno10 Pro 5G mamy do dyspozycji różne metody odblokowywania telefonu, od odcisków palców po rozpoznawanie twarzy. Wszystko działa bez zarzutu i natychmiastowo, choć warto mieć na uwadze, że funkcja rozpoznawania twarzy nie działa w nocy.
Podczas rozmów telefonicznych, zarówno my, jak i nasz rozmówca, jesteśmy słyszalni wyraźnie i głośno. Nie mamy zatem powodów do narzekań na jakość dźwięku.
Ostatecznie, pod względem systemu, OPPO Reno10 Pro 5G zdaje egzamin z wyróżnieniem.
Czas pracy. Czy OPPO Reno10 Pro 5G ma dobrą baterię?
Bateria o pojemności 4600 mAh, która zasila OPPO Reno10 Pro 5G, oferuje dwa dni stabilnej pracy, a czasami nawet więcej, wszystko zależy od indywidualnego stylu użytkowania. W trakcie moich testów jedno pełne ładowanie wystarczyło na dwa dni.
Zanim jednak przejdziemy do omówienia praktycznego czasu pracy na jednym ładowaniu, warto przyjrzeć się procesowi ładowania. Telefon wyposażony jest w technologię SUPERVOOC Flash Charge 80 W, ale jak przełożyć to na rzeczywiste wyniki?
Zacząłem ładować telefon z poziomu 16% i oto jak prezentuje się proces ładowania:
- 26% – naładowanie o 10% zajęło 2 minuty i 31 sekund.
- 40% -od 26% do tej wartości minęło 3 minuty i 49 sekund.
- 50% – kolejne 10% naładowano w 3 minuty i 21 sekund.
- 60% – doładowanie z 50% do 60% zajęło 3 minuty i 12 sekund. Do tej pory proces ładowania trwał około 12 minut.
- 75% – naładowanie do tego poziomu trwało łącznie 18 minut, przy czym ostatnie 15% naładowano w 5 minut i 46 sekund.
- 90% – doładowanie do tego poziomu od 16% trwało 24 minuty. Od 75% minęło 5 minut i 15 sekund.
- 100% – ostatnie 10% naładowano w 6 minut i 7 sekund.
Cały proces ładowania od 16% do 100% trwał zaledwie 30 minut i 4 sekundy. Moim zdaniem, to bardzo zadowalający wynik.
Teraz pora na drugą część testu – jak szybko telefon się rozładowuje. Postanowiłem skupić się na scenariuszu, który jak najbardziej odwzorowuje realne warunki użytkowania. Korzystanie z sieci 5G i oglądanie filmów na YouTube.
Efekty były zaskakujące. Telefon działał od 100% do 10% przez imponujące 11 godzin i 20 minut! Kolejne 10% wskazało, że telefon powinien wytrzymać jeszcze około 1 godzinę i 40 minut.
Początkowo planowałem przeprowadzić podobny test na Wi-Fi, ale wyniki osiągnięte na 5G były na tyle dobre, że zrezygnowałem z tego pomysłu.
Aparat selfie robi swoją robotę
Przejdźmy teraz do omówienia aparatu przedniego. Urządzenie OPPO Reno10 Pro 5G wyposażone jest w 32-megapikselową kamerę selfie, która robi bardzo dobre zdjęcia. Tryb portretowy to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Delikatnie rozmywa tło, a postacie na zdjęciu są wyraźnie zarysowane i szczegółowe.
Najlepiej oczywiście pokazać to na konkretnych przykładach, więc poniżej umieszczam kilka zdjęć wykonanych tą kamerą. Jakość nagrywania filmów również jest zadowalająca. Telefon umożliwia nagrywanie w rozdzielczościach 1080p i 720p ze stabilizacją obrazu. Ręcznie można także dostosować stopień rozmycia tła.
Jest dobrze, ale mogłoby być lepiej, czyli o głównym aparacie
Jeśli chodzi o aparaty tylne, OPPO wyposażyło Reno10 Pro 5G w następujące moduły:
- 50.0 Mpix
- 8.0 Mpix – szerokokątny
- 32.0 Mpix – teleobiektyw
Ogólnie nie mam do nich zastrzeżeń. Zdjęcia, choć nie dorównują jakością tym wykonanym przez droższe telefony, w ciągu dnia prezentują dość dobrą jakość. W tym segmencie cenowym z pewnością zadowolą każdego. Zamiast dłużej je opisywać, lepiej pokazać, co ten aparat potrafi, dlatego poniżej zamieszczam kilka przykładowych zdjęć.
Nocne zdjęcia z OPPO
Podobnie jak wiele innych telefonów, Reno10 Pro 5G ma problemy z robieniem dobrych zdjęć w nocy. Oczywiście jest dostępny tryb nocny, który nieco poprawia jakość zdjęć, ale wszystko zależy od oświetlenia miejsca, które fotografujemy. Jeśli jest wystarczające, zdjęcie również będzie dobre.
Podsumowując, choć zdjęcia nocne nie są tragiczne, mogłoby być zdecydowanie lepiej.
Nagrania z telefonu
OPPO Reno10 Pro 5G umożliwia nagrywanie filmów tylną kamerą w trzech różnych jakościach: 720p, 1080p i 4K. W każdym z tych trybów można wybierać między 30 a 60 klatkami na sekundę. Dodatkowo jest możliwość włączenia ultrastabilizacji, ale działa ona wyłącznie w trybie 1080p i 60 fps.
Poniżej przedstawiam nagranie w 4K i 60 FPS:
Tutaj masz prezentacje 4K i 30 FPS:
Nagranie w 1080p, 60 fps ze stabilizacją:
Nagranie w 1080p, 60 fps, bez stabilizacji:
Nagranie w 1080 p, 30 fps:
Dźwięk nagrywany przez telefon jest czysty i wyraźny. Jakość nagrania prezentuje na poniższych przykładach.
Czy warto kupić OPPO Reno10 Pro 5G?
W XXI wieku warto wspomnieć o zawartości pudełka przy zakupie telefonu. W przypadku OPPO Reno10 Pro 5G w zestawie otrzymujemy telefon, kabel oraz ładowarkę. Może to wydawać się oczywiste, ale w dobie decyzji wielu producentów o pominięciu niektórych akcesoriów, moim zdaniem warto o tym wspomnieć.
Podsumowując, OPPO Reno10 Pro 5G to bardzo solidna propozycja na rynku smartfonów. Telefon wydaje się mieć wszystko, czego potrzebuje współczesny użytkownik – dobre aparaty, sprawny procesor, płynną pracę systemu i długotrwałą baterię.
Moim zdaniem, największym minusem jest brak stereo, ale patrząc na całość i wiele pozytywnych aspektów, to tylko mały szczegół.
Ceny OPPO Reno10 Pro
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.