fot. JacobST, Fotolia.com
Rząd nareszcie rozprawi się z przestępcami nękającymi Polaków za pośrednictwem fałszywych SMS-ów i połączeń? Nowa ustawa anty-spoofingowa daje na to nadzieję – jakie zmiany przynosi?
Sejm przyjął właśnie ustawę, która ma na celu ostateczne rozprawienie się z oszustwami komunikacyjnymi, których Polacy doświadczają w ostatnich latach niestety coraz częściej.
Nad ustawą rząd pracuje już od ponad roku – tym razem przed jej przyjęciem wprowadził kolejne istotne poprawki.
Nowe przepisy stawiają nowe wymagania przed przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi. Jak w najbliższym czasie rząd zamierza rozprawić się ze spoofingiem (podszywaniem się pod instytucje) oraz smishingiem (czyli SMS-owym phishingiem, tj. np. z wiadomościami z niebezpiecznymi linkami)?
Przed telekomami sporo pracy, tak samo jak przed CSIRT NASK, czyli Zespołem Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego. Ten drugi ma według nowej ustawy zająć się monitorowanie incydentów związanych ze smishingiem.
Jakie jeszcze istotne elementy wprowadza nowa ustawa? Przedsiębiorcy komunikacyjni będą od momentu jej wprowadzenia w życie zobowiązani do podejmowania środków przeciwdziałających nadużyciom w komunikacji elektronicznej.
fot. nenetus, Fotolia.com
Co to oznacza w praktyce? Telekomy będą miały między innymi nakaz blokowania SMS-ów i połączeń głosowych, które zawierają treści wskazujące na smishing i spoofing. Co więcej, odbiorcy takich wiadomości będą mogli bezpłatnie przekazać ją do CSIRT NASK.
Co więcej, do dyspozycji telekomy będą miały też listę ostrzeżeń dotyczących domen internetowych służących do wyłudzeń. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą mogli sami blokować dostęp do tych domen internetowych swoim użytkownikom.
Jeśli dostawcy nie sprostają przepisom, będą na nich nakładane administracyjne kary pieniężne. W ustawie znalazło się też miejsce dla nowych kar dla przestępców podszywających się pod inne podmioty – to grzywna, a w poważniejszych przypadkach od trzech miesięcy do nawet pięciu lat pozbawienia wolności.
Jaki jest następny krok w związku z przyjęciem ustawy? Kolejny etap przed jej wejściem w życie to podpisanie jej przez prezydenta.
Podejmowanie jakichkolwiek działań mających na celu ochronę Polaków przed cyberprzestępcami zasługuje na pochwałę. Nie można jednak zapewne liczyć na to, że ustawa będzie w stanie w pełni wyeliminować problem. To jednak kolejny krok do tego, by hakerom było w naszym kraju jeszcze trudniej działać.
https://www.gsmmaniak.pl/1428772/przyjmij-platnosc-funkcja-cinkciarz-pl/
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Oppo Reno 14 po raz pierwszy pokazał się na żywo. Telefon jest bardzo zbliżony do…
OnePlus Nord 5 nareszcie z konkretami na temat daty premiery. Następca dwóch najpopularniejszych w polskich…
Jaki telefon kupić, gdy ma się do wydania 1500-2000 złotych? W tym przedziale cenowym znajdziemy…
Tego RTS kupicie w jednym z popularnych sklepów internetowych w formie klucza. Age of Empires…
Specyfikacja iQOO Neo 10 Pro+ jest pełna perełek dla oszczędnego fana wypasionych smartfonów. Mówimy być…
Popularny hit survivalowy – The Long Dark, cieszące się wśród graczy dobrą opinią jest teraz…