Szykujesz się do zagranicznego urlopu? A może pracujesz poza granicami Polski? Masz kontrahentów z Unii Europejskiej? Jeśli przebywasz w miejscu, gdzie obowiązuje inna waluta, zakupy wiążą się dla Ciebie z przewalutowaniem. Nie zawsze jest ono korzystne, często generuje dodatkowe prowizje. Jak ich uniknąć? Założenie konta walutowego pozwoli lepiej kontrolować wydatki – osobiste i firmowe. Zobacz, jakie korzyści daje taki rachunek przedsiębiorcom.
Artykuł sponsorowany
Oszczędzaj na kosztach przewalutowania
Z przewalutowaniem mamy do czynienia w chwili, gdy posiadamy konto złotówkowe, a transakcje na nim dokonywane są w inne walucie. Dotyczy to:
- przyjmowania przelewów od zagranicznych kontrahentów, pracodawców, które w momencie księgowania podlegają przewalutowaniu zgodnie z kursem bankowym;
- płacenia kartą do konta w PLN za granicą;
- wypłacania pieniędzy z bankomatów zagranicznych kartą wydaną do konta złotówkowego.
Choć każda z takich transakcji jest możliwa, bo nie ma obowiązku posiadania oddzielnych rachunków do transakcji w obcych walutach, to jednak operując wyłącznie kontem złotówkowym narażasz się na dodatkowe koszty. Trzeba liczyć się z prowizją za przewalutowanie i innymi kosztami uwzględnionymi w tabeli opłat Twojego banku. Unikniesz ich, wykorzystując do transakcji walutowych konto w EUR, USD, CHF, GBP lub innych.
Konto walutowe dla firm – przydatne w biznesie
Jeśli Twoja firma działa na rynku międzynarodowym i ma kontrahentów także zagranicznych, warto założyć rachunek firmowy w walucie, w której się z nimi rozliczasz. W ten sposób:
- dokładnie kontrolujesz swoje wydatki i przychody
- ograniczasz różnice kursowe;
- unikasz dodatkowych opłat za przewalutowanie;
- lepiej zarządzasz portfelem transakcji zagranicznych.
Założenie takiego konta jest możliwe w banku krajowym i zagranicznym (pierwsza opcja w zupełności wystarczy, jeśli firma działa w Polsce, tu odprowadza podatki i zatrudnia pracowników).
Konto walutowe dla firmy – najlepiej z kartą płatniczą
Przyjmowanie i wysyłanie transferów zagranicznych to tylko jedna z możliwości, jaką dają konta walutowe dla firm. Ich potencjał najlepiej wykorzystasz wtedy, gdy do rachunku zamówisz także kartę płatniczą – najczęściej jest to Visa Business Walutowa, ewentualnie Mastercard.
Dzięki karcie możliwe są płatności bezgotówkowe za granicą. Zazwyczaj za wypłatę w bankomacie oraz wpłatę we wpłatomacie naliczana jest opłata (zapoznaj się z obowiązującą taryfą opłat i prowizji). Pomimo tego, z konta ubywa dokładnie taka kwota, którą chcesz wypłacić, np. 200 euro, a nie 205 euro (co mogłoby świadczyć o różnicach kursowych czy prowizji za przewalutowanie, jeśli wypłata nastąpiłaby z konta złotówkowego).
Przyjeżdżając do zagranicznego kontrahenta, nie musisz wcześniej pamiętać o tym, aby wymienić walutę. W aplikacji mobilnej banku Credit Agricole znajdziesz opcję wirtualnego kantoru. Dzięki temu w każdej chwili wykonasz odpowiednią transakcję, bez konieczności szukania stacjonarnych punktów. Wszystko znajdziesz w aplikacji, którą masz pod ręką. Przewalutowanie jest dostępne 7 dni w tygodniu, a bank nie pobiera za to żadnej prowizji, co pozwala przy okazji zaoszczędzić koszty związane z wizytą za granicą.
Przelewy zagraniczne z konta firmowego – SEPA i SWIFT
Wielu przedsiębiorców robi przelewy zagraniczne, dlatego przy wybieraniu rachunku biznesowego interesują ich głównie transfery międzynarodowe. Wyróżniamy dwa najważniejsze typy przelewów:
- SEPA – tanie i dostępne wyłącznie w walucie euro, księgowane na koncie odbiorcy następnego dnia roboczego, łatwe do wykonania (także samodzielnie z poziomu bankowości internetowej czy aplikacji);
- SWIFT – droższe od SEPA, ale dostępne we wszystkich krajach i walutach, z opcją wybrania, kto pokrywa koszty transakcji (OUR – nadawca, SHA – obydwie strony transakcji, BEN – odbiorca).
Korzystanie z konta i karty walutowej – ustaw limity transakcji
W każdym banku ze względów bezpieczeństwa występują ograniczenia co do maksymalnych kwot przelewów czy wypłat. Jadąc za granicę, żeby spotkać się z kontrahentami, czy wykonując przelew za zamówione poza Polską materiały, pamiętaj, aby sprawdzić limity transakcyjne.
Możesz zrobić to na kilka sposobów – w bankowości internetowej, aplikacji mobilnej lub na Infolinii. Tymi samymi kanałami dokonasz ich zmiany, czyli podniesiesz lub obniżysz do wysokości, która jest dla Ciebie satysfakcjonująca.
Czy w oddziale banku można wpłacać pieniądze na rachunek walutowy?
Wiele banków umożliwia swoim klientom nie tylko obsługę bezgotówkową w walutach obcych, ale też gotówkową. Oznacza to robienie wpłat i wypłat w kasie. Ale uwaga:
- sprawdź, które oddziały prowadzą obsługę gotówkową w walutach obcych (zazwyczaj EUR, USD, CHF, GBP);
- dowiedz się, czy z tego tytułu naliczana jest prowizja lub opłata dodatkowa, a jeśli tak, czy jest ona stała, czy naliczana procentowo od kwoty gotówki;
- umów się na wizytę w oddziale – zamówienie pieniędzy czasem jest konieczne z 1-2-dniowym wyprzedzeniem i obowiązkowe, gdy chodzi o duże kwoty.
Dodatkowe produkty – konto oszczędnościowe w walucie obcej
Zazwyczaj banki definiują, kiedy klient może założyć konto walutowe. W regulaminie najczęściej znajduje się informacja o konieczności posiadania już rachunku firmowego w PLN. To wygodne rozwiązanie, umożliwiające przewalutowania, sprzedaż/zakup walut w czasie rzeczywistym.
Nieobligatoryjne, ale warte rozważenia są też lokaty terminowe i konta oszczędnościowe w walutach obcych.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.