fot. Xiaomi hyperos
Xiaomi oficjalnie odchodzi od nakładki MIUI. Dziś swoją premierą ma nowy system HyperOS, który debiutuje już w smartfonach Xiaomi 14. Jakie zmiany przyniesie?
To właśnie dziś Xiaomi oficjalnie żegna się z MIUI. Po 13 latach chiński producent zdecydował się bowiem na istotną zmianę – teraz zamiast dobrze nam znanej nakładki, Xiaomi przedstawia nową. Poznajmy HyperOS.
W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że Xiaomi nad HyperOS pracował od ponad 7 lat, czyli od 2016 roku. Trzeba przyznać, że producent umie dochować tajemnicy. O przejściu z MIU na HyperOS dowiedzieliśmy się dopiero w połowie października, a już dziś Xiaomi oficjalnie przedstawia nową nakładkę.
Xiaomi ma co do HyperOS poważne plany. Chce stworzyć własny ekosystem, być może najbardziej inspirując się działaniami Apple. Xiaomi chce połączyć ze sobą smartfony, tablety i wszystkie inne mniejsze lub większe urządzenia marki – nawet pojazdy elektryczne.
Już przed oficjalną prezentacją HyperOS mieliśmy okazję przyjrzeć się jego designowi. Tu znów nie da się nie zauważyć nawiązań do iOS, ale także do pożegnanego MIUI. Jest bardziej minimalistycznie i nieco jaśniej. Zmiany widać w centrum sterowania i panelu powiadomień, a także w samych aplikacjach producenta.
Oczywiście trzeba zaznaczyć, że Xiaomi nie odcina się od Androida, dlatego też HyperOS to wciąż tylko nakładka, a nie cały własny system, właśnie jak to ma miejsce w przypadku Apple czy Huawei.
Jakie funkcje pozwolą Xiaomi stworzyć sprawny ekosystem? Pozwolą na to na przykład takie sztuczki, jak możliwość przeniesienia przeglądanej aplikacji z telefonu komórkowego na komputer jednym kliknięciem.
Funkcja Xiaomi HyperConnect pozwala nam też stworzyć własne centrum kontroli urządzeń w ekosystemie Xiaomi, od kamer, przez głośniki po telewizory. HyperConnect może współpracować z produktami ponad 9 tysięcy marek.
Xiaomi chwali się także, że nowy system jest bardzo elastyczny i jest w stanie pracować na różnych urządzeniach z pamięcią od nawet 64 kB do aż 24 GB.
Oczywiście Xiaomi twierdzi także, że nowy interfejs działa szybciej, jest wydajniejszy i wydłuża żywotność baterii. O tym przekonamy się w testach nowych smartfonów i tych, które doczekają się aktualizacji.
Nowa nakładka oferuje według producenta o 15% większą prędkość podczas ładowania aplikacji innych firm, a także zmniejsza wykorzystanie pamięci przez aktualizacje OTA o 79%.
Nie zabrakło też segmentu poświęconego sztucznej inteligencji. AI ulepsza tu asystenta głosowego, pozwala tłumaczyć na bieżąco rozmowy czy tworzyć obrazy lub edytować zdjęcia wedle naszego widzimisię.
Pierwsze telefony debiutujące z HyperOS to oczywiście seria Xiaomi 14. Później nowy system ma trafić na model K60 Ultra, a wśród tabletów na Xiaomi Pad 6 Max 14.
Kolejne smartfony zaczną otrzymywać aktualizację w pierwszym kwartale 2024 roku. Wśród nich ma znaleźć się m.in. Xiaomi Mi 10:
https://www.gsmmaniak.pl/1446947/xiaomi-mi-10-oficjalnie-otrzyma-aktualizacje-do-hyperos/
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Amazfit Active 2 nie tylko mocno staniał w promocji, ale dzięki aktualizacji stał się też…
Wygląda na to, że właściciele całkiem świeżego smartwatcha, jakim jest Amazfit Active 2, mogą mieć…
Testowy prototyp modelu Apple Watch 10 wyciekł właśnie do sieci. Wyposażono go w tajemnicze czujniki,…
Motorola edge 60 fusion zadebiutowała w Polsce jako mocna kandydatka do tytułu ulubionego telefonu Polaków.…
Apple ponownie udowodniło, że wiodący status w branży smartfonów jest zasłużony, prezentując swój najnowszy flagowy…
Google Pixel 10 Pro Fold pozuje pierwszych grafikach. Ma być tańszy od poprzednika – a…