Klienci banku mBank muszą mieć się na baczności. Hakerzy czyhają na ich pieniądze, tworząc fałszywe i niebezpieczne strony internetowe. Jak je rozpoznać?
Na kolejne działania oszustów znów narażeni są właśnie klienci banku mBank. Jak donosi za pośrednictwem X (dawniej Twittera) Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego, hakerzy znaleźli nowy sposób na wykradanie naszych danych i pieniędzy.
Oczywiście nie jest to nic, czego nie widzieliśmy wcześniej. Oszuści podszywają się pod mBank na własne stronie internetowej.
Hakerzy polują na klientów mBank na fałszywej stronie
Na przygotowanej, fałszywej stronie bankowości elektronicznej wyłudzają nasze hasła i loginy do kont. Można się więc poważnie naciąć.
Jak podaje CSIRT KNF, fałszywa domena, którą wykorzystują cyberprzestępcy ma adres mbankpl.login.garzarapida[.]com. To jednak zapewne niejedyny adres internetowy, pod jakim kryją się oszuści.
Wraca oszustwo na Booking. Tak hakerzy kradną Twoje pieniądze
🚨Uwaga na kolejne oszustwo! Cyberprzestępcy podszywają się pod @mBankpl.
Na przygotowanej, fałszywej stronie bankowości elektronicznej wyłudzają loginy i hasła użytkowników. Bądźcie czujni i dokładnie weryfikujcie adres strony, na której się znajdujecie.
Fałszywa domena,… pic.twitter.com/TgCUaJE7UV
— CSIRT KNF (@CSIRT_KNF) October 31, 2023
Jeśli trafimy na taką stronę internetową, hakerzy mogą w łatwy sposób pozyskać nasze dane. Wystarczy, że sami wpiszemy je, próbując zalogować się do naszego konta na fałszywej stronie. To już prosta droga do utraty całej zawartości naszego konta.
Jak uniknąć ataku hakerów?
CSIRT KNF ostrzega i przypomina, by zawsze być czujnym i dokładnie weryfikować adres strony internetowej, na którą wchodzimy.
My dołączamy się do tego apelu i przypominamy, że jeśli cokolwiek budzi nasze wątpliwości, warto skontaktować się z domniemanym źródłem, czyli w tym przypadku z bankiem – na przykład samodzielnie dzwoniąc na infolinię danej instytucji.
Trzeba wiedzieć, że według najświeższego badania przeprowadzonego w ostatnich tygodniach przez Bank Pocztowy, aż 42% Polaków po 40 roku życia padło ofiarą oszustwa:
Ponad 40% Polaków padło ofiarą oszustów. Jakie sztuczki hakerzy wykorzystują najczęściej?
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.