Cyfrowy portfel w Unii Europejskiej już w niedalekim czasie może zacząć obowiązywać? Dziś Parlament i Rada Unii Europejskiej podpisały porozumienie w tej sprawie. Jak będzie działał unijny mObywatel?
Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej podjęły właśnie decyzję dotyczącą cyfrowych dokumentów, które pozwolą obywatelom krajów członkowskich UE na korzystanie z nich w obrębie strefy Schengen.
Porozumienie w sprawie cyfrowego portfela, do którego doszło właśnie w Brukseli, ma poskutkować wprowadzeniem aplikacji, która zadziała na podobnych zasadach jak mObywatel. Pozwoli na przechowywanie wszystkich dokumentów w formie cyfrowej, a to umożliwi płatności, zakładanie konta w banku czy oczywiście przekraczanie granicy kraju na terenie UE.
Cyfrowy portfel tak jak mObywatel ma być bezpłatny i dobrowolny. Co istotne, państwa członkowskie będą mogły wprowadzać do niego część unikalnych dla siebie rozwiązań.
Co ciekawe, rozporządzenie nakłada na duże platformy internetowe (w tym Facebook czy Google) obowiązek akceptowania do logowania unijnego portfela z identyfikatorem cyfrowym.
Kluczowa dla systemu portfela jest także możliwość wyboru przez użytkownika, czy udostępniać dane osobowe, a także jakie dane będą udostępniane w konkretnych przypadkach.
Panel portfela zapewni możliwość monitorowania transakcji i zgłaszania naruszeń prywatności, a także umożliwia interakcję między portfelami. Możliwość podpisu elektronicznego będzie bezpłatna do użytku osobistego.
Cyfrowy portfel w UE – kiedy na naszych smartfonach?
Na cyfrowy portfel poczekamy jednak jeszcze trochę. Najwcześniej z cyfrowego portfela skorzystamy w 2025 lub 2026 roku. Unia twierdzi jednak, że dopiero do 2030 przynajmniej 80% obywateli UE powinno móc już korzystać z cyfrowego portfela.
Warto dodać, że obecnie trwają już pierwsze testy cyfrowego portfela – także w Polsce. U nas dotyczą one wirtualnego prawa jazdy:
Prawo jazdy w aplikacji niedługo już w całej Unii Europejskiej
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.