W świetle lokalizatorów Bluetooth, na scenę nie tak dawno wkroczył Samsung Galaxy SmartTag 2, obiecujący nie tylko efektywne odnajdywanie zgubionych przedmiotów, ale również harmonijną integrację z ekosystemem Galaxy i platformą Samsung SmartThings Find. Pytanie tylko, czy warto go kupić?
Spis treści
Wyceniany na około 150 złotych, lokalizator Samsung Galaxy SmartTag 2 oparty na technologii Bluetooth Low Energy prezentuje się jako kompaktowy i wytrzymały gadżet, który spełnia standard ochrony IP67 (przed kurzem i wilgocią).
W dalszej części tego materiału zastanowimy się, dlaczego SmartTag 2 zasługuje na szczególną uwagę, zwłaszcza wśród użytkowników urządzeń Samsung Galaxy.
SmartTag 2, będący ewolucją oryginalnego modelu, który został wprowadzony na rynek w 2021 roku, wyróżnia się zarówno kształtem, jak i funkcjonalnością. Zamiast klasycznej kwadratowej formy, nowy SmartTag 2 oferuje bardziej aerodynamiczną bryłę w kształcie pigułki, ze znacznie większym otworem, który to został wzmocniony metalową wkładką.
Ten zabieg spowodował, że akcesorium zdaje się być trwalsze i lepiej zniesie codzienne próby użytkowania. A to oznacza, że przypinanie go do różnych przedmiotów staje się znacznie łatwiejsze. Wymiary tego nowego gadżetu to około 52.4 na 28.8 na 8 mm, a waga jedynie 13.7 grama. Ta udoskonalona konstrukcja SmartTag 2 wprowadza nowe standardy praktyczności i trwałości.
SmartTag 2 wyposażony został w wymienialną baterię typu CR2032 (niski koszt zakupu), schowaną w specjalnej tacce zabezpieczonej gumową wkładką. Chociaż proces wymiany baterii wymaga szpilki i siły, możliwość samodzielnego dokonywania wymiany jest korzystną cechą.
Samsung informuje, że SmartTag 2 może pracować przez imponujące 500 dni na jednej baterii, a tryb oszczędzania energii potrafi wydłużyć ten okres do 700 dni. W praktyce oznacza to, że wymiana baterii nie będzie często powtarzającym się zadaniem, co z pewnością jest atutem tego akcesorium.
Najnowszy SmartTag 2 posiada stopień ochrony IP67, co oznacza, że jest odporny na kurz i może wytrzymać zanurzenie w słodkiej wodzie na głębokość do jednego metra przez 30 minut. Jest to znaczna poprawa w porównaniu do stopnia ochrony IP53 oryginalnego SmartTaga.
Przycisk do obsługi urządzenia został schowany pod przednią powierzchnią, pod logo. Po naciśnięciu SmartTag 2 wydaje charakterystyczny dźwięk i wysyła sygnał dźwiękowy w celu dostarczenia informacji zwrotnej. Dźwięk ten pochodzi z niewielkiej maskownicy głośnika umieszczonej z tyłu tagu.
Proces konfiguracji jest stosunkowo prosty. W przypadku posiadaczy kompatybilnych urządzeń Samsung, SmartTag 2 zostanie automatycznie wykryty, jeśli znajduje się w pobliżu. W przypadku problemów z wykryciem, można skorzystać z opcji skanowania kodu QR znajdującego się na opakowaniu lub naciśnięcia przycisku na tagu, co spowoduje połączenie urządzenia z telefonem.
Aplikacja SmartThings pozwala dostosować ustawienia, takie jak lokalizacja, przypisane pomieszczenie, nazwa tagu czy dźwięk, który ma być emitowany. Warto podkreślić, że Samsung jednoznacznie informuje, że nie należy śledzić ludzi bez ich zgody.
W trakcie testów umieściłem SmartTag 2 w jednym z pomieszczeń mojego mieszkania, po czym udałem się w najdalsze miejsce od tego punktu. Tag 2 jest w stanie śledzić urządzenie w zasięgu do 120 metrów przy użyciu technologii Bluetooth. Otworzyłem aplikację SmartThings i skorzystałem z funkcji „Znajdź”, aby zlokalizować tag.
Aplikacja natychmiastowo wyświetliła na mapie dostępne urządzenia Samsung, a na dole ekranu pojawiły się karty umożliwiające interakcję z każdym z nich. W przypadku SmartTag 2 dostępne są opcje takie jak Dzwonek, Historia lokalizacji, Odśwież, a także menu Więcej.
W sekcji „Więcej” można oczywiście znaleźć dodatkowe metody namierzania SmartTag 2 i urządzenia. Dwie najefektywniejsze metody to „Szukaj w pobliżu” i „Nawiguj”. Skorzystaj z opcji „Szukaj w pobliżu”, gdy znajdziesz się już w tej samej lokalizacji lub pod tym samym adresem co SmartTag 2.
Wybierz funkcję nawigacji, gdy będziesz się znacznie oddalał od niego. (szkoda, że aplikacja nie określa tego automatycznie). Dodatkowo, możliwe jest skonfigurowanie powiadomienia, które zostanie aktywowane, jeśli SmartTag 2 zostanie pozostawiony – doskonały sposób, aby zapewnić, że nigdy nie zgubisz kluczy czy innego ważnego przedmiotu.
Proces wyszukiwania SmartTag 2 został zaprojektowany intuicyjnie. Aplikacja wskazuje dokładną odległość od tagu, gdy znajdujemy się w jego zasięgu, wysyłając powiadomienie. Możesz uruchomić dzwonek, aby emitować dźwięk z zawieszki SmartTag 2 lub skorzystać z tylnej kamery, aby uzyskać wskazówki. Te opcje działają pojedynczo, nie jednocześnie.
Jeśli wybierzesz kamerę, zostaniesz poprowadzony strzałką i tekstem, który informuje, jak daleko jesteś od tagu. Gdy zbliżysz się wystarczająco, na ekranie pojawi się zielona, błyszcząca bańka, określając przybliżoną lokalizację tagu.
To rozwiązanie może nie być idealne, ale gdy już jesteś blisko, łatwo przełączyć się między kamerą a dzwonkiem, by dokładnie określić lokalizację. Podczas okresu testowego za każdym razem odnalezienie SmartTag 2 okazywało się łatwe i szybkie.
Głośność w SmartTag 2 nie jest szczególnie imponująca. Warto zwrócić uwagę, że kiedy głośnik tego urządzenia jest skierowany w dół lub zasłonięty, na przykład przez poduszkę kanapy, dźwięk może być stłumiony. W praktyce oznacza to konieczność wyłączenia wszelkich głośnych urządzeń przed próbą korzystania z dźwięku do zlokalizowania trackera.
SmartTag 2 oferuje funkcję automatyzacji, gdzie użytkownik może dostosować akcje związane z naciśnięciem lub przytrzymaniem przycisku. To obejmuje zarówno proste operacje, na przykład kontrolę inteligentnego oświetlenia, jak i bardziej złożone sekwencje zdarzeń, skonfigurowane za pomocą IFTTT.
SmartTag 2 wprowadza innowacyjny tryb „Utracony”, który umożliwia dodanie informacji kontaktowych i wiadomości. To funkcjonalność, która znacząco zwiększa szanse na odzyskanie zgubionego tagu, podczas znalezienia przez inną osobę (o ile natrafimy na kogoś uczciwego oczywiście). Jeśli zdecydujemy się na wyłączenie trybu „Utracony”, (można to zrobić zdalnie), w ten sposób zachowamy te informacje tylko dla siebie.
Jest to praktyczne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą zminimalizować ryzyko utraty przedmiotu, jednocześnie mając kontrolę nad udostępnianiem swoich danych kontaktowych.
Najnowszy Samsung SmartTag 2 oferuje praktyczne rozwiązaniae do śledzenia przedmiotów, szczególnie dla użytkowników ekosystemu Samsunga. Zastosowane zmiany w projekcie ułatwiają przymocowanie trackera do różnych przedmiotów, a jego efektywne zarządzanie energią pozwala na długotrwałe użytkowanie bez konieczności częstej wymiany baterii.
Podniesiony stopień ochrony sprawia, że SmartTag 2 staje się bardziej dostępny dla osób zainteresowanych monitorowaniem zwierząt domowych, eliminując obawy związane z wilgocią. W kontekście ekosystemu Galaxy, SmartTag 2 stanowi interesujący dodatek do kolekcji gadżetów, oferując spersonalizowane i efektywne śledzenie różnorodnych przedmiotów.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Nagradzany souls-like w raczej niecodziennej odsłonie trafił do jednego ze sklepów internetowych z bardzo atrakcyjną…
W zeszłym roku globalnie zaprezentowano realme GT 7 Pro, a teraz do debiutu przygotowuje się…
Hack and Slash do kupienia w cenie 9 zł? Z tą kapitalną ofertą jest to…
Jeśli potwierdzi się, że Samsung Galaxy S26 otrzyma nową, przełomową baterię z szybkim ładowaniem 65W,…
Aż trudno uwierzyć, że w przedziale 1000-1500 złotych kupimy smartfon z wodoszczelnością, 5 latami aktualizacji,…
"Marsz aktualizacyjny" producenta Nothing trwa w najlepsze. Tym razem smartfon jego submarki doczekał się najnowszego…