haker/ fot. mika-baumeister unsplash
Firma ALAB Laboratoria padła ofiarą ataku hakerskiego, wskutek którego do sieci trafiło ponad 50 tysięcy wyników badań Polek i Polaków. Zagrożeni są klienci ALAB, którzy wykonywali tam badania w ciągu ostatnich 6 lat!
W związku z wyciekiem danych z ogólnopolskiej sieci laboratoriów medycznych, ALAB, do sieci trafiły dane pacjentów – także ich wyniki badań!
Hakerzy z grupy ransomware RA World „pochwalili się” na swoim blogu skutecznym włamaniem, a do tego opublikowali część wykradzionych informacji – w tym ponad 50 tysięcy badań medycznych.
Cyberprzestępcy udostępnili na blogu linki, które pozwalają na pobranie dwóch plików – w jednym znajdziemy 5 GB wyników testów laboratoryjnych, w drugim ponad 1 GB zawieranych przez ALAB umów.
W ten właśnie sposób aż ponad 50 tysięcy wyników badań trafiło do sieci. Jeśli wykonywaliśmy badania w laboratoriach ALAB w latach 2017-2023, jest spora szansa, że nasze dane trafiły w ręce hakerów, a teraz również kolejnych osób. Najnowsze badanie odkryte w pliku wykonano 27 września.
Wśród badań znalazły się zarówno te hematologiczne, jak i biochemiczne, immunochemiczne, a nawet posiewy czy cytologie. Obok wyników badań widnieje imię i nazwisko pacjenta, jego PESEL czy adres zamieszkania.
Dlaczego hakerzy wybrali sobie na cel właśnie klientów ALAB? Cyberprzestępcom chodzi tylko o pieniądze, a wygląda na to, że zabezpieczenia ogólnopolskiej sieci laboratoriów okazały się proste do złamania. Hakerzy informują, że opublikowali część danych, ponieważ firma nie chciała zapłacić okupu.
Co więcej, twierdzą, że 31 grudnia opublikują pełny zbiór danych, który ma mieć aż 246 GB danych!
Warto dodać, że ALAB wciąż nie odniósł się do tej poważnej sprawy, a pacjenci laboratorium mają problem z zalogowaniem się po odbiór swoich nowych wyników badań. Co można zrobić w takiej sytuacji?
Jest spora szansa, że Twoje dane – podobnie jak tysięcy Polaków – zostały udostępnione w sieci. Przy tej okazji to, co możemy zrobić, to na pewno zachować ostrożność i zastrzec nasz numer PESEL (co warto zrobić w każdej chwili, nie tylko przy okazji wycieku) – już niedługo będzie można zrobić to także w aplikacji mObywatel:
https://www.gsmmaniak.pl/1451423/zastrzez-pesel-mobywatel-nowa-funkcja/
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Gmail doczekał się prostej, a jakże niezwykle użytecznej nowości na Androida. Pozwoli ona oszczędzić nam…
iQOO Z10x zadebiutował oficjalnie. Ponieważ to bardzo tani telefon, bateria o pojemności 6500 mAh i…
Casio AEQ120W to prawie G-Shock. Poza bardzo zbliżoną obudową ma baterię na 10 lat i…
Na polski rynek wkracza właśnie nowa linia produktowa znanego producenta - Baseus PicoGo. Mowa o…
Czy najlepszy składany telefon typu flip 2025 roku będzie też tym najdroższym? Okazuje się, że…
Zatrzęsienie premier w ostatnich dniach jest zwyczajnie spore. Tym razem oficjalnie to realme GT7 został…