Polacy chcą i będą płacić bezgotówkowo wszędzie – w osiedlowych sklepach, urzędach i placówkach medycznych. Jak zauważa Fundacja Polska Bezgotówkowa, z roku na rok ubywa miejsc, w których nie możemy skorzystać z takich metod. Czy to oznacza początek końca gotówki?
Polska bez wątpienia płatnościami bezgotówkowymi stoi. Od lat przodujemy w tego typu rozwiązaniach, które chętnie wybiera większość z nas – nie tylko młodych, ale też tych z większym bagażem doświadczeń.
Najświeższy raport z badania przeprowadzonego przez Fundację Polska Bezgotówkowa wskazuje na to, jak dobrze mają się nad Wisłą tego typu rozwiązania.
Polacy spanikowali, BIK nie wyrabia. Wyciek z ALAB zbiera żniwa
Fundacja podaje m.in., że w porównaniu z ubiegłymi latami znacznie zmniejszył się odsetek Polaków zaznaczających, że mają jakiekolwiek trudności w kwestii dostępności płatności bezgotówkowych.
W 2023 roku Fundacja zwraca szczególną uwagę na wzrost dostępności płatności bezgotówkowych w sektorze publicznym – w tym w urzędach. Na ten moment tylko 20 procent badanych odczuwa brak możliwości płacenia bezgotówkowo w urzędach (spadek o 5% w porównaniu z rokiem ubiegłym i 10% z rokiem 2021).
Jeśli chodzi o placówki medyczne, tutaj pewne niedogodności dostrzega 23 procent osób (spadek o prawie 7%).
Podobnie jest w niewielkich sklepach osiedlowych. Na niedogodności skarży się tu jeszcze mniej, bo tylko 16 procent respondentów (w porównaniu z rokiem 2021 kiedy wynik osiągnął niemal 25%).
Polska Bezgotówkowa wraz z partnerami realizuje w naszym kraju działania w zakresie rozwoju infrastruktury płatniczej w Polsce. Z jej usług skorzystało dotychczas 450 tys. podmiotów gospodarczych. Terminale z programu fundacji działają już w niemal 2,8 tys. urzędach i instytucjach.
W małych i średnich przedsiębiorstwach z pomocą Polski Bezgotówkowej zainstalowano natomiast 600 tysięcy terminali płatniczych. Klienci, korzystając z nich przeprowadzili już ponad 1,6 miliardów transakcji na ponad 102 miliardy złotych.
Stale zwiększająca się liczba punktów, które stawiają na wprowadzenie dodatkowych udogodnień w zakresie płatności to skok jakościowy, który jest bardzo dobrze oceniany szczególnie z perspektywy konsumentów. W przypadku urzędów czy innych instytucji sektora publicznego zmiany w kwestii cyfryzacji zachodzą szybko i są tam najbardziej widoczne. Zainteresowanie płatnościami cyfrowymi systematycznie rośnie, więc większość interesantów oczekuje możliwości wnoszenia opłat tą drogą.
– komentuje Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.
A Ty, wolisz płacić gotówkowo czy bezgotówkowo? Jak na Twoje życie wpłynąłby brak banknotów i bilonu w portfelu, czego niektórzy oczekują od najbliższej przyszłości?
https://www.gsmmaniak.pl/1455080/wyciek-danych-laboratorium-alab-sprawdz-czy-jestes-bezpieczny/
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Nie tylko OPPO Find X8 Pro był gwiazdą dzisiejszej premiery. Wraz z nim debiutował OPPO…
Być może zbyt surowo oceniłem flagowce pracujące na procesorze Snapdragon 8 Elite. Są gorące, ale…
Epic Games Store znów rozdaje nową grę za darmo. Tym razem jest mrocznie i tajemniczo.…
Do globalnej premiery zmierza POCO F7 oraz POCO F7 Ultra. Certyfikacja smartfonów Xiaomi to świetna…
HONOR 300 na zdjęciach prezentuje się zjawiskowo. To będzie wyjątkowo cienka brzytwa, która nie przekroczy…
Oto oficjalny wygląd nowego Xiaomi, którego będziemy często polecać. Nazywa się Redmi K80, choć do…