Messenger po długich latach oczekiwania nareszcie doczekał się pełnego szyfrowania end-to-end! Meta chwali się tym dokonaniem i zapowiada to samo rozwiązanie także na Instagramie.
Meta nareszcie informuje o bardzo istotnym elemencie, który po długim czasie oczekiwania trafia do Messengera. Mowa oczywiście o szyfrowaniu end-to-end, którego dostarczenie dla całego komunikatora było przez firmę szykowane w ostatnich latach. Dziś Meta donosi o sukcesie tej operacji.
Szyfrowanie end-to-end w Messenger po latach czekania
Dlaczego ta opcja była tak długo wyczekiwana? Kompleksowe szyfrowanie sprawia, że tylko nadawca i odbiorca wiadomości w Messengerze, może zobaczyć jej zawartość.
Sprawia to więc, że bezpieczeństwo i prywatność naszych wiadomości znacznie wzrasta. Meta nie będzie miała do nich żadnego dostępu.
Szyfrowane czaty w Messengerze nie są jednak nowością. Pojawiły się bowiem w komunikatorze już 7 lat temu, w 2016 roku w formie tajnych czatów – można było znaleźć je w opcjach danego czatu. Te jednak nie miały tak pełnej funkcjonalności jak standardowe czaty.
Brakowało tam szybkich reakcji, motywów i wielu funkcji, które sprawiają, że korzystanie z Messengera jest naprawdę wygodne.
Warto dodać, że szyfrowanie będzie stopniowo pojawiać się u wszystkich użytkowników Messengera.
Gdy konto zostanie zaktualizowane i objęte domyślnym szyfrowaniem end-to-end, użytkownik zobaczy powiadomienie wyjaśniające tę aktualizację. Wyświetli się także prośba o skonfigurowanie kodu PIN, który umożliwi przywrócenie dostępu do wiadomości w przypadku utraty lub zmiany urządzenia.
Kolejnym krokiem w szyfrowaniu będzie udostępnienie tej samej funkcji także użytkownikom Instagrama. Podobno stanie się to już w niedalekiej przyszłości.
Bardzo użyteczne nowości w komunikatorze
To nie koniec niespodzianek. Wraz z radosną informacją o szyfrowaniu Meta donosi też o takich nowościach w Messengerze jak:
- Edycja wiadomości – do 15 minut po wysłaniu informacji na czacie będziemy mogli edytować jej treść,
- Znikające wiadomości – gdy wyślemy wiadomość w tym trybie, zniknie ona z historii czatu 24 godziny od wysłania,
- Potwierdzenie odczytania wiadomości – użytkownik może sam zdecydować, czy chce poinformować rozmówcę o tym, że odczytał daną wiadomość.
- Zdjęcia i wideo – poprawiona została jakość wysyłanych plików. Do tego mamy teraz opcję odpowiadania lub reagowania na konkretny obraz spośród wysłanych w serii
- Wiadomości głosowe – od teraz użytkownicy mogą odtwarzać wiadomości głosowe z prędkością 1,5x lub 2x, odsłuchiwać wiadomość głosową od wybranego miejsca oraz kontynuować odsłuchiwanie wiadomości po wyjściu z czatu, a nawet aplikacji.
Ciekawych nowości w Polsce w tym tygodniu doczekał się także TikTok:
TikTok wreszcie z ciekawą nowością w Polsce. W apce zrobisz sensowne zakupy
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.