mObywatel / fot. gov
Już dziś funkcja zastrzeż PESEL trafia do aplikacji mobilnej mObywatel. Od teraz Polakom jeszcze łatwiej będzie zadbać o bezpieczeństwo swoich danych. Narzędzie naprawdę przydatne będzie jednak dopiero od czerwca.
Pod koniec ubiegłego roku w Polsce pojawiła się możliwość zastrzeżenia numeru PESEL, z której tłumnie skorzystali obywatele – do tej pory zrobiło to już prawie milion Polaków.
Były Minister Cyfryzacji, Janusz Cieszyński chwalił się w listopadzie, że numer możemy zastrzec nie tylko stacjonarnie (na przykład w placówkach pocztowych), ale także online na stronie internetowej a niedługo w mObywatelu. Już dziś, 4 stycznia jest to możliwe w aplikacji mobilnej.
Jak zastrzec numer PESEL w aplikacji mObywatel? To bardzo proste. Wystarczy zalogować się w aplikacji mobilnej (dostępnej na Androida i iOS), a następnie wybrać opcję zastrzeżenia numeru PESEL, która widoczna jest od razu na samej górze w głównym panelu aplikacji. Tam wystarczy już tylko włączyć zastrzeżenie – i gotowe.
W aplikacji znajdziemy też informacje dotyczące tego, kto i kiedy sprawdzał nasz numer PESEL.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dopiero od 1 czerwca tego roku instytucje będą miały obowiązek sprawdzania tego, czy PESEL jest zastrzeżony – do tego czasu narzędzie to nie jest więc szczególnie przydatne, ale wielu Polaków zdecydowało się na ten ruch już teraz.
Jakie instytucje będą musiały sprawdzać bazę zastrzeżonych numerów PESEL? Będą to banki, skoki, notariusze, a także dostawcy usług komunikacyjnych, m.in. przy wydawaniu kopii karty SIM.
https://www.gsmmaniak.pl/1461901/wpadka-ministra-cyfryzacji-numer-8080/
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Tak wygląda cała seria Apple iPhone 17! Masz okazję sprawdzić design modeli iPhone 17, iPhone…
Wciągający FPS – Turbo Overkill kupicie teraz za niecałe 15 zł w jednym z popularnych…
BNP Paribas ostrzega wszystkich swoich klientów. To jedna z tych wiadomości, których nie można zignorować,…
Jeden z najlepszych telefonów 2025 roku doczekał się nie tylko nowej aktualizacji i co za…
POCO F7 najprawdopodobniej zadebiutuje jeszcze w przyszłym miesiącu. Telefon powinien być na radarze polskiego fana,…
Gmail doczekał się prostej, a jakże niezwykle użytecznej nowości na Androida. Pozwoli ona oszczędzić nam…