>
Kategorie: Android Sony Telefony Testy

Test Sony Xperia U – ciekawy smartfon z niezłym aparatem

Sony Xperia U to kolejny z nowej linii telefonów pracujących pod kontrolą Androida, sygnowanych logo Sony. Urządzenie wyróżnia się bardzo charakterystycznym, rozpoznawalnym od czasów Xperii S wzornictwem oraz dobrej jakości multimediami. Czy to jednak wystarczy, aby w pełni rekomendować Wam ten sprzęt, jako godny zaufania?

Sony Xperia U ; fot: producenta

Specyfikacja techniczna

  • Wymiary: 112,00 x 54,00 x 12,00 mm
  • Waga: 110 gramów
  • Ekran: 3.5″ o rozdzielczości 480×854 pikseli, TFT LCD
  • Bateria: 1230 mAh
  • Pamięć RAM: 512 MB
  • Pamięć dla użytkownika: 8 GB (dostępne ~4 GB)
  • Procesor: o taktowaniu 1 GHz, ST-E Nova Thor U8500
  • Aparat: o matrycy 5 Mpix z diodą doświetlającą

Wideo recenzja Sony Xperia U

Obudowa

[nggallery id=105 template=techmaniak]

Sony Xperia U zdecydowanie przynależy do high-endowej grupy telefonów, jeśli patrzeć na jakość wykonania. Plastiki, na które zdecydowała się firma Sony, sprawiają wrażenie bardzo wytrzymałych, są także przyjemne w dotyku, a dzięki kompaktowym wymiarom urządzenie pewnie leży w dłoni i bez najmniejszych problemów można je obsługiwać z użyciem jednej ręki. Trzeba też zwrócić uwagę na dobrej jakości podświetlenie półprzeźroczystego, rozpoznawalnego dla odświeżonej linii Xperia, menu funkcyjnego. Narzekałem trochę na tę funkcję oraz na reakcję na dotyk w Xperii S. W przypadku tego telefonu, wszystko działa już dokładnie tak jak powinno. Reakcja na dotyk jest natychmiastowa a podświetlenie wygląda nieco lepiej, aniżeli we flagowej „S-ce”.

Ekran

[nggallery id=107 template=techmaniak]

Nieduży, jak na obecne standardy, bo zaledwie o przekątnej 3.5 cala. Sony nie zdecydowało się na wykorzystanie jednej z rozwijanych technologii typu AMOLED czy LCD2, cały czas mamy tutaj do czynienia z ekranem TFT LCD, cieszy jednak fakt, że producent zdecydował się na wykorzystanie dobrodziejstw technologii Reality Display BRAVIA Engine, dzięki czemu jakość prezentowanego obrazu jest umiejętnie „podbijana”. Jeśli chodzi o reakcję na dotyk, nie można się do niczego przyczepić, wszystko działa po prostu świetnie. Widoczność pod słońce również wypada całkiem poprawnie, chociaż nie jest to ta jakość, jaką gwarantują bardziej zaawansowane technicznie AMOLEDy.

Bateria

Sony Xperia U; fot: gsmManiaK.pl

Nieduża pojemność, wynosząca zaledwie 1230 mAh, pozwala Xperii U wytrzymać maksymalnie 1,5 dnia w miarę intensywnego użytkowania. Jest to wynik przeciętny, powszechny w świecie smartfonów, bez względu na segment rynku do którego przynależą. Mam jednak obawy co do długości czasu pracy, gdy komórka otrzyma bardziej zasobożernego Androida 4.0 ICS. Oczywiście, można go dobrze zoptymalizować, jednak Sony znane jest z tego, że raczej dodaje do oryginalnego oprogramowania sporo autorskich aplikacji. Mimo wszystko nie ma jednak co panikować – jak powiedział klasyk: pożyjemy, zobaczymy.

System operacyjny

[nggallery id=109 template=techmaniak]

To wstyd, że telefon cały czas musi pracować pod kontrolą Androida 2.3.7 Gingerbread. Pomijam tutaj niezłą optymalizację oraz wysokie oceny samego systemu, jednak jeśli japońska korporacja naprawdę chce uczynić z Xperii U model mid-range’owy, musi postawić większy nacisk na szybkość aktualizacji – jest to obecnie jeden z głównych problemów tej firmy. Pomijając już leciwą wersję „Andka”, jak ów system działa na testowanym urządzeniu?

Sony Xperia U: antutu ; fot: gsmManiaK.pl

Moim zdaniem wszystko działa dobrze. Telefon nie jest demonem prędkości, jednak dwurdzeniowy procesor w asyście 512 MB RAM radzi sobie dobrze, co odzwierciedlają też wyniki w popularnym benchmarku AnTutu. Animacje są płynne, telefon od razu reaguje na nasze polecenia i nie trzeba czekać, aby interesujący nas proces raczył się łaskawie uruchomić.

Gry

Blood And Glory na Xperii U ; screen: gsmManiaK.pl

Urządzenie spokojnie jest w stanie uciągnąć popularne gry, wliczając w to Angry Birds Space a kończąc na Blood and Glory. Docieramy jednak tutaj do chyba największej wpadki w Xperii U: relatywnie małej ilości miejsca dostępnej dla użytkownika. Z 8 GB w jakie producent zaopatrzył to urządzenie do naszej dyspozycji pozostają około 4 GB miejsca. Trochę muzyki, wideo, 2-3 wymagające gry i koniec. Instalowanie kolejnych zaawansowanych graficznie gier nieubłaganie oznacza konieczność usunięcia jakiegoś pliku. Warto też dopowiedzieć, że na stosunkowo małym ekranie w bardziej zaawansowane tytuły gra się dość przeciętnie. Rozbudowane platformówki, to jak dla mnie górna granica komfortowego grania na Xperii U.

Internet

Sony Xperia U ; przeglądarka WWW ; fot: gsmManiaK.pl

Strony WWW wczytywane są szybko, bez względu na ich objętość i ilość elementów flashowych. Dobrze wypada też integracja z Facebookiem, czy to za pośrednictwem aplikacji czy też z użyciem Timescape, który w jednym miejscu łączy powiadomienia z popularnego Fejsa, Twittera, maila czy wiadomości tekstowych. Jest dobrze.

Multimedia

Xperia U: domyślny odtwarzacz ; fot: gsmManiaK.pl

To Sony, więc spokojnie założyłem, że usługi multimedialne będą trzymać solidny, wysoki poziom. Nie rozczarowałem się. Jakość dźwięku prezentuje się dobrze, komórka spokojnie wyświetla filmy w jakości HD, chociaż – ze względu na doprawdy małą ilość pamięci dla użytkownika – nie upchacie zbyt wiele filmów na Xperii U. Z odsieczą przychodzi format rmvb, który po zainstalowaniu chociażby MX Player’a jest przez smartfon obsługiwany. Płacąc jednak za komórkę tysiąc złotych nie powinniśmy być zmuszani do szukania kompromisów. Ekran radzi sobie dobrze, barwy są żywe i nasycone. Szkoda, ze głośniczek został umieszczony na tylnej ścianie a nie z boku, byłoby to chyba lepszym rozwiązaniem.

Telefon

Sony Xperia U ; fot: gsmManiaK.pl

Jak w każdej innej Xperii, nie ma się do czego przyczepić. Sygnał trzymany jest solidnie, jakość dźwięku prezentuje się dobrze. Xperia U radzi sobie nieźle w miejscach zatłoczonych. Mój rozmówca był w stanie dogadać się ze mną bez większych problemów, pozwala to żywić nadzieję na to, że i w Waszych Xperiach wszystko będzie wyglądało podobnie.

SMS

Sony Xperia U ; fot: gsmManiaK.pl

Może zbyt mocno daję prztyczka w nos wszystkim komórkom z linii Xperia za klawiaturę, ale po prostu nie umiem na nich pisać w sposób komfortowy. Znajomi, którzy mieli chwilę, aby pobawić się klawiaturą, również narzekali. A to, że jest za mała, a to, że słownik słaby, coś więc musi być na rzeczy. Kilka dni mordęgi i na Xperii U zawitał SWYPE. Co ciekawe, na malutkim ekranie radził sobie zupełnie dobrze. Sony, zrób coś z tą klawiaturą! Ona może być lepsza!

Aparat

Dobra wiadomość jest taka, że telefon posiada diodę doświetlającą i niezłą optykę o matrycy 5 megapikseli. Zła wiadomość też się znajdzie, ale to tak bardziej dla konkurencji. Mimo, że zdjęcia robione Xperią U nie rzucają na kolana, pokazują one, że 5-megapikselowy aparat spokojnie może wystarczyć do tego, aby strzelać poprawnej jakości fotki, nawet gdy jesteśmy w ruchu, bowiem funkcja stabilizowania obrazu działa tutaj naprawdę dobrze.

[nggallery id=111 template=techmaniak]

Wideo

Szkoda, że nie udało się z Xperii U wycisnąć rejestracji wideo w 1080p. Trzeba zadowolić się 720p, które – niestety – czasem w niczym nie przypomina jakości HD. Komórka miewa tendencje do łapania „śniegu”, sporadycznie pojawiały się problemy ze złapaniem ostrości, generalnie jednak, mając poprawne warunki oświetleniowe, dostaniecie niezłe wideo, które bez wstydu można pokazać znajomym czy wrzucić na Fejsa. Gdyby tylko nie te 4 GB miejsca na nasze pliki, byłoby dobrze…

Odpowiadamy na Wasze pytania

@Piter: tak, niestety, 4 GB dla użytkownika to strasznie mało. Za mało.
@tm: zdjęcia w porównaniu do Xperii P wypadają przeciętnie, wideo już nieco gorzej.
@KAmil_Prince: rzuć okiem na recenzję Xperii P a później na Xperię U, dopasuj do własnych potrzeb i wybierz swojego faworyta, tak będzie łatwiej 😉 Gdybym wahał się nad zakupem jednej z tych komórek, dozbierałbym te 200-300 złotych do Xperii P ze względu na wyświetlacz i rozsądną ilość pamięci. Jednak, w razie czego, jeśli ograniczysz ilość plików lub zainwestujesz w Dropboxa czy Google Drive, z Xperii U także będziesz zadowolony. To też dobry telefon 😉
@wania: obiecują aktualizację w trzecim kwartale tego roku. Zainteresuj się aplikacją Sony Update Service, raz na jakiś czas sprawdzaj, czy jest już soft. Doświadczenie nauczyło mnie, że szybciej tam znajdziesz nowego Andka niż gdybyś czekał na OTA 😉
@Ktoś: główne minusy względem P to mniejszy wyświetlacz, malutka ilość pamięci bez opcji rozbudowy (~4 GB) i nieco gorsza jakość nagrywanego wideo. Gry chodzą fajnie ale na ekranie 3.5 cala czasem ciężko pograć w sposób komfortowy, chyba że w Angry Birds i pokrewne platformówki.
@minac: ja bym nie migrował z Arc S na Xperię U. Na Xperię P czy S to inny temat.

Podsumowanie

Sony Xperia U to dobry telefon. Nie ma co do tego większych wątpliwości. Jednak oczywiście, musi być drugie dno i teraz należy dopowiedzieć, dla kogo jest to dobry telefon. Szanowny Czytelniku, kochasz mieć setki empetrójek i godziny wideo na smartfonie? Jeśli tak, zapomnij o Xperii U, bo wykastrowana przestrzeń dyskowa nie zagwarantuje Ci należytego komfortu.

Jeśli natomiast potrzebujecie fajnego, niedużego smartfonu z niezłym aparatem o ciekawym, zapadającym w pamięć, stylowym designie, zdolnym uciągnąć nawet w miarę zaawansowane gry i nie zależy Wam na dużych ilościach miejsca na wideo i fotki, jak najbardziej powinniście rozważyć zakup Xperii U. Powinniście być zadowoleni.

Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA9
  • WYŚWIETLACZ7
  • WYDAJNOŚĆ ZASILANIA6
  • APARAT8
  • JAKOŚĆ ROZMÓW8
  • WYDAJNOŚĆ8
  • FUNKCJONALNOŚĆ8

Samsung Galaxy Note8

Ocena końcowa testu: 7.8

ZALETY
  • stylowa, dobrze wykonana obudowa;
  • świetna reakcja ekranu na dotyk, BRAVIA Engine;
  • można pograć w sporą ilość gier;
  • niezłe funkcje multimedialne, dobra jakość dźwięku
WADY
  • wideo mogłoby być nieco lepsze;
  • cały czas leciwy Android 2.3.7, wstyd! ;
  • 4 GB miejsca na nasze pliki, to śmiech na sali;
  • Zamknięta bryła telefonu to dość kiepski pomysł…

Alternatywne propozycje

Szukając sensownej alternatywy, weźcie poważnie pod uwagę Sony Xperię P, która z całą pewnością będzie dla Was bardzo rozsądną alternatywą w podobnym wariancie cenowym. Zwolennicy dużych ekranów powinni rozważyć zakup Xperii Arc S, nie skreślajcie też Xperii Neo V, Nokii Lumia 800 (jeśli macie dość Androida) a także Samsunga Galaxy S2. Za tysiąc złotych można już nabyć całkiem dobry, nieźle uzbrojony smartfon, co ważne, oferujący zdecydowanie więcej miejsca na pliki, czy to docelowo czy dzięki zastosowaniu kart microSD.

Krzysztof Swoboda

Najnowsze artykuły

  • Promocje

Wciągająca strategia turowa do kupienia w kapitalnej cenie. Zaoszczędzisz ponad 180 zł

Wciągająca strategia turowa jest obecnie na wyciągnięcie ręki wielu graczy. Objęta została bowiem kapitalną promocją,…

18 stycznia 2025
  • Newsy
  • Samsung
  • Telefony

Samsung zdradza kolejne detale One UI 7. Premiera już w środę 

Samsung uchyla rąbka tajemnicy i zdradza kolejne nowości w One UI 7 i Galaxy AI,…

18 stycznia 2025
  • Artykuł sponsorowany

Czym różni się Xiaomi Redmi Note 14 PRO od standardowej wersji? Wyjaśniamy

Xiaomi Redmi Note 14 to nowy model chińskiego giganta rynku elektronicznego. Na salony razem z…

17 stycznia 2025
  • Promocje

Mroczny RTS do kupienia taniej o 65%. To oferta, która przekona każdego fana gatunku

Mroczny RTS na premierę objęty został rewelacyjnym 65% rabatem. Teraz każdy z was może zgarnąć…

17 stycznia 2025
  • Huawei
  • Newsy
  • Telefony

Potężny Huawei Mate X6 już dziś zdradza cenę w Polsce. Premiera na dniach

Składany Huawei Mate X6 zdradza cenę na polskim rynku. To pozytywne zaskoczenie – tak tanio…

17 stycznia 2025
  • Newsy
  • Samsung
  • Tablety

Aż trzy tablety Samsung na horyzoncie. Odporny na wszystko model będzie największą gwiazdą

Do premiery przygotowuje się wytrzymały tablet Samsunga, który otrzyma standard MIL-STD-810H oraz IP68. Niejaki Samsung…

17 stycznia 2025